DAJ CYNK

Wyzwania dla informatyki w Krajowym Planie Odbudowy

Marian Szutiak

Wydarzenia

Krajowy Plan Odbudowy wyzwania dla informatyki

W dniach 23-24 września 2021 roku odbyło się XXVII Forum Teleinformatyki. Wydarzenie poświęcone było analizie celów i uwarunkowań dotyczących bieżącego i przyszłościowego kształtu systemu informacyjnego państwa w kontekście możliwości, wynikających z Krajowego Planu Odbudowy i doświadczeń z wykorzystania technologii teleinformatycznych w okresie pandemii.

XXVII Forum Teleinformatyki było realizowane w formule hybrydowej. Wszystkie prezentacje, panele, wręczenie nagród odbyły się na żywo w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym BOSS w Miedzeszynie, skąd były bezpośrednio transmitowane do zarejestrowanych zdalnych uczestników Forum. Wśród poruszanych tematów znalazły się sprawy związane z Krajowym Planem Odbudowy.

Janusz Cieszyński, Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM, zwrócił uwagę na 7 wyzwań dla informatyki uwzględnionych w tym planie. Są to:

  • walka z wykluczeniem cyfrowym i powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu,
  • rozbudowa infrastruktury dla danych i usług, w tym chmury rządowej,
  • sieci 5G,
  • upowszechnienie wykorzystania IoT,
  • uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji,
  • cyfryzacja usług, interoperacyjność, podniesienie kompetencji cyfrowych,
  • rozbudowa infrastruktury krytycznej, regionalne centra cyberbezpieczeństwa i tzw. system S46.

Podczas forumowych sesji poruszono także kwestie znaczenia dla rozwoju kraju przedsięwzięć mających na celu upowszechnienie i rozwijanie wiedzy oraz umiejętności cyfrowych, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Nieco czasu poświęcono również tak zwanym rozwiązaniom inteligentnym, bazującym na cyfrowym obrazie świata, dającym wgląd w zjawiska dotychczas często niedostępne i niezauważalne, a także sposobom budowy relacji w cyfrowym świecie. Pojawił się również temat wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej oraz wykorzystania specjalizowanych, powstających w Polsce systemów operacyjnych (RTOS) i sztucznej inteligencji w przemysłowych sieciach Internetu rzeczy (IoT).

XXVII Forum Teleinformatyki to również dyskusje o cyberbezpieczeństwie w kontekście architektury informacyjnej państwa, budowie systemu potwierdzania kompetencji z obszaru cyberbezpieczeństwa w ramach Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) czy najlepszych praktykach w zabezpieczaniu danych przed różnorodnymi atakami. W jednym z paneli dyskusyjnych dyskusji podkreślano, że bezpieczeństwo musi być sukcesywnie wbudowywane w system informatyczny na każdym etapie jego tworzenia, a nie dopiero w fazie eksploatacji.

Organizatorami XXVII Forum Teleinformatyki była firma BizTech Konsulting SA oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.forumti.pl.

Zobacz: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie uderzy w rynek i opóźni wdrażanie 5G. Oznacza też 15 mld zł kosztów operatorów
Zobacz: Plus z nowym rekordem szybkości sieci 5G w Polsce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: materiały prasowe

Źródło tekstu: materiały prasowe