DAJ CYNK

Multipleks DAB+ od BCAST dla mieszkańców Gdańska i okolic już nadaje

Dodane przez: Uapsiabiduba

Pod koniec kwietnia operator BCAST uruchomił trzeci po Warszawie i Wrocławiu multipleks cyfrowego radia dla mieszkańców Gdańska oraz okolic. Tak jak dotychczas usługa bazuje na platformie DABCAST.

Już teraz w Gdańsku można słuchać stacji ponadregionalnych, które goszczą na multipleksach w Warszawie i Wrocławiu, czyli MUZO.FM i Radio Maryja, jak również lokalnego Radio Kaszebe, czy warszawskiego Radio Kolor. W odróżnieniu od dwóch pozostałych wdrożeń w Warszawie i Wrocławiu, sygnał radiowy DAB+ na terenie Gdańska będzie docelowo nadawany z dwóch różnych lokalizacji

Zobacz: Przesiadka na cyfrowe radio? Nowe odbiorniki DAB+ marki Sharp trafiają do sprzedaży w Polsce

Jak tłumaczy Maciej Lipiński z BCAST:

Celem tego wdrożenia jest m.in. sprawdzenie działania systemu DABCAST, w sytuacji, w której emisja prowadzona jest w trybie jednoczęstotliwościowym SFN, czyli Single Frequency Network. Dlatego też w Gdańsku będziemy nadawać z dwóch obiektów – Zieleniaka przy ul. Wały Piastowskie oraz wieży Orange, przy ul. Piecewskiej.

Pierwszy nadajnik uruchomiono pod koniec kwietnia, zaś drugi zostanie do niego dopięty na przełomie maja i czerwca. Sygnał na multipleksie dostępny jest na kanale 5D (częstotliwość środkowa 180,064 MHz). Platforma DABCAST to autorskie rozwiązanie bazujące na chmurze. Tam następuje multipleksacja sygnału, a konwersja odbywa się po stronie nadawczej z wykorzystaniem autorskich nadajników radiowych.

Zobacz: Radio cyfrowe to nie tylko wyższa jakość, to też twoje bezpieczeństwo - przekonują MSWiA i Emitel

Jak mówi Krzysztof Karpiński, członek zarządu BCAST ds. handlowych:

Dzięki DABCAST mamy możliwość ekspansji na nowe rynki zagraniczne, a także rozszerzania współpracy z naszymi dotychczasowymi partnerami na całym świecie. Zapotrzebowanie na nasze rozwiązanie zgłosili już m.in. włoskie konsorcjum DAB+ digitalradiogroup.it a także lider niemieckiego rynku operatorów FM, firma UPLINK. Co ciekawe, ostatnio otrzymaliśmy zapytanie ofertowe z jednego z krajów azjatyckich.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu