DAJ CYNK

W Amsterdamie zostanie pokazany pierwszy od prawie 25 lat polski nadajnik radiowy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 7686

13 września w Amsterdamie rozpoczną się targi International Broadcasting Convention (IBC). W tym roku wśród wystawców znajdzie się polski operator telekomunikacyjny BCAST. Firma zaprezentuje autorskie technologie, nad którymi pracowała przez ostatnie dwa lata.

BCAST to polski operator radiodyfuzyjny, który poza podstawową działalnością operatorską wdraża autorskie projekty high-tech. W Amsterdamie firma zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania, w tym pierwszy od prawie ćwierć wieku polski nadajnik radiowy oraz urządzenie służące do monitorowania jakości sygnału radia cyfrowego DAB+.

Efekty dwóch lat pracy

BCAST jest beneficjentem unijnego programu Horyzont 2020 faza II. Uzyskane dofinansowanie pozwoliło na przeprowadzenie szeregu testowych emisji DAB+ (BCAST nadaje w formacie cyfrowym w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście), a także na znaczną rozbudowę działu R&D firmy. Dzięki temu spółka z typowego operatora radia FM przekształciła się we w przedsiębiorstwo technologiczne, które dysponuje zapleczem technicznym i intelektualnym zapewniającym możliwość dostarczenia autorskiego integralnego systemu do nadawania radia cyfrowego w standardzie DAB+, o nazwie DABCAST. Jego elementem jest mający mieć premierę w Amsterdamie nadajnik o nazwie DTX050. Jest to pierwsze od prawie 25 lat takie urządzenie, które zostało zaprojektowane, skonstruowane i certyfikowane w Polsce, z przeznaczeniem do zastosowań komercyjnych.

Zobacz: KRRiT ogłasza konkursy na lokalne multipleksy DAB+ w 34 miastach
Zobacz: Multipleks DAB+ od BCAST dla mieszkańców Gdańska i okolic już nadaje

– Do tej pory do nadawania używaliśmy urządzeń naszych partnerów, z Włoch, Hiszpanii czy Francji. Wykorzystując najnowszą myśl technologiczną stworzyliśmy własny nadajnik, który integruje systemy DAB+ i FM w jednej obudowie. Jego modularna konstrukcja z odseparowanymi blokami funkcjonalnymi oraz zastosowanie układów programowalnych FPGA w celu realizacji idei radia programowalnego (SDR), czyni go rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym i bardzo przyszłościowym. DTX050 jest sprzętem z olbrzymim potencjałem wdrożeniowym, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Tym bardziej, że urządzenie przeszło szereg skomplikowanych ocen technicznych na zgodność z normami w akredytowanym laboratorium pomiarowym.

- powiedział Maciej Lipiński, odpowiedzialny za rozwój innowacji i technologii w BCAST

Częścią składową rozwiązania DABCAST, która zostanie pokazana podczas targów IBC, jest monitor sygnału DAB+ o akronimie DABMON. Jest on elementem fakultatywnym platformy, który jednak znacząco podnosi jakość oferowanych usług.

- Monitor został przygotowany w taki sposób, by odpowiadać najbardziej wymagającym rynkowym standardom. Nie tylko mierzy on takie „cyfrowe” parametry, jak MER (Modulation Error Ratio) i BER (Bit Error Ratio), ale też wszystkie dane odnośnie warstwy analogowej związane z częstotliwością – RF level, C/N, SNR i PAPR. Co najlepsze, urządzenie DABMON może pracować niezależnie od DABCAST, ale tylko w integracji z innymi elementami tej platformy tworzy całkowicie kompletny system, w którym realizacja, kontrola, zarządzanie i monitoring usług odbywa się z jednego miejsca przy wsparciu wirtualnej chmury­.

- dodał Maciej Lipiński

Zobacz: Radio cyfrowe to nie tylko wyższa jakość, to też twoje bezpieczeństwo - przekonują MSWiA i Emitel
Zobacz: Testy nowego lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BCAST

Przewiń w dół do następnego wpisu