DAJ CYNK

Samsung ma w planach aparat 576 Mpix. Premiera w 2025

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Samsung ma w planach aparat 576 Mpix. Premiera w 2025

Aparat o rozdzielczości 576 Mpix – takie plany ma Samsung. Matryca ISOCELL z tak dużą liczbą punktów ma pojawić się na rynku dopiero za cztery lata i choć sugeruje kolejny etap wojny na megapiksele, ma swoje technologicznie uzasadnienie.

Kilka dni temu Samsung zaprezentował swoją nową matrycę do aparatów w smartfonach – ISOCELL HP1 o imponującej rozdzielczości 200 Mpix. Wizje producenta sięgają jednak dalej w przyszłość, a w planach jest wprowadzenie sensora o niemal trzy razy większej rozdzielczości.

Zobacz: Aparat 200 MP w smartfonie? Nowa matryca Samsunga to prawdziwy przełom

Matryce o tak dużej liczbie pikseli nie powinny budzić zdziwienia u Samsunga. Koreański producent już w zeszłym roku deklarował, że wprowadzi w ciągu najbliższych lat czujnik do aparatów o rozdzielczości 600 Mpix.

Jak dotąd ten plan pozostał w sferze zapowiedzi, wygląda jednak na to, że Samsung faktycznie pracuje nad sensorem o podobnej dużej rozdzielczości. Świadczy o tym slajd z konferencji SEMI Europe Summit, gdzie Haechang Lee z działu Samsunga zajmującego się czujnikami w systemach automotive prezentował historię i mapę drogową matryc aparatów ISOCELL. Ostatnim punktem jest sensor o rozdzielczości 576 Mpix z planowaną datą wdrożenia 2025 r. Szczegóły tego rozwiązania pozostają jeszcze nieznane, choć ciekawy jest fakt, że Samsung wcześniej określił rozdzielczość 500 Mpix jako najwyższą możliwą dla percepcji ludzkiego oka. 

Samsung ma w planach aparat 576 Mpix.

W jakim celu miałaby w ogóle powstać matryca 576 Mpix? Oczywiście mogłaby trafić do smartfonów, gdzie zapewne pracowałaby w technologii łączenia pikseli, jednak głównym polem zainteresowania Samsunga są nieco inne urządzenia: samochody autonomiczne, drony i systemy rzeczywistości wirtualnej. W samochodach taka rozdzielczość pozwoliłaby po prostu na bardziej precyzyjne sterowanie i rozpoznawanie otoczenia podczas jazdy, o skuteczności większej niż oko kierowcy.

Zobacz: Wszystkie Galaxy A będą miały aparaty z OIS. Tak Samsung chce pokonać konkurencję
Zobacz: Telefon z najlepszym aparatem? Ten Sharp ma calową matrycę!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Image Sensors World, Samsung

Źródło tekstu: Android Authority