DAJ CYNK

Witucki: Przetarg na 1800 MHz to tylko przygrywka [wideo]

14.11.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3695

Ważne 0

0

Pasmo 1800 MHz jeszcze nie zostało rozdzielone, a Orange już planuje udział w przetargach na kolejne częstotliwości pod Internet szerokopasmowy, który pozwoli zarabiać na dodatkowych usługach. Prawdziwa walka o to najrzadsze dobro, czyli częstotliwości 800 i 2600 MHz, to będzie koniec 2013 lub początek 2014 roku - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska. 1800 MHz to, póki co, jest tylko przygrywka.

Pasmo 1800 MHz jeszcze nie zostało rozdzielone, a Orange już planuje udział w przetargach na kolejne częstotliwości pod Internet szerokopasmowy, który pozwoli zarabiać na dodatkowych usługach. Prawdziwa walka o to najrzadsze dobro, czyli częstotliwości 800 i 2600 MHz, to będzie koniec 2013 lub początek 2014 roku - mówi Maciej Witucki, prezes Orange Polska. 1800 MHz to, póki co, jest tylko przygrywka.

Częstotliwości 800 MHz, które zostaną uwolnione m.in. dzięki przejściu z telewizji analogowej na naziemną telewizję cyfrową mają być przeznaczone np. do przekazywania drogą radiową ultraszybkiego Internetu albo sygnału telewizji mobilnej. Internet opierałyby się na technologii LTE (na częstotliwości 800 MHz działa najlepiej, chociaż funkcjonuje także na 1800 MHz), która - zdaniem ekspertów - przyniosłaby Polsce skok cywilizacyjny.

Dla wszystkich operatorów najważniejsza jest częstotliwość 800 MHz, ponieważ to ona spowoduje, że szybki internet bezprzewodowy pojawi się poza terenem dużych miast. Ta niska częstotliwość sprawi, że nasze smartfony nie będą traciły inteligencji po wyjechaniu poza duże aglomeracje - mówi Newserii Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Szacuje się, że z aukcji tych częstotliwości budżet może otrzymać 1,5-3 mld zł. Choć przetarg może być rozpisany najwcześniej pod koniec przyszłego roku, już dziś wiadomo, że nawet główni operatorzy będą musieli w tym przypadku połączyć siły, aby przedsięwzięcie było opłacalne.

Jeśli chodzi o współpracę, to myślę, że to jest jedyne wyjście na polskim rynku. To jest niepopularne, co teraz mówię, ale ceny spadły już tak dramatycznie nisko, że dzisiaj - moim zdaniem - nie będzie nas stać na to, żeby rozbudowywać cztery-siedem sieci wież komórkowych, do tego dokupować nadajniki i za setki milionów złotych częstotliwości. Współdzielenie, zarówno sprzętu, jak i częstotliwości, to będzie to, co spowoduje, że będziemy wciąż rentowni na rynku - mówi prezes Orange Polska.

Póki co operatorzy komórkowi czekają na rozstrzygnięcie przetargu na 1800 MHz, czyli częstotliwości do budowy sieci szybkiego internetu, które dają możliwość świadczenia usług głosowych i przesyłu danych. Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, by zwycięzcy uruchomili sieć 1800 stacji bazowych, przy czym połowa inwestycji realizowanych miałaby być na wsiach lub miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Z informacji opublikowanych przez UKE wynika, że oferty złożyli: PTK Centertel (operator m.in. sieci Orange), Polska Telefonia Cyfrowa, P4, Polkomtel, Sferia i Emitel. Polkomtel i powiązana z nim Sferia złożyły dwie oferty, na dwa pakiety częstotliwości po 5 MHz, a pozostali oferenci - na trzy pakiety, czyli maksymalną dopuszczalną liczbę.



Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
25. ~?
0

2012-11-17 20:21:02

Czyli stawiamy na rozwój usług internetowych zaniedbując sieć głosową? Czy może wraz z pozyskaniem przez PTK nowych częstotliwości pod transmisję danych obecne wykorzystają w całości na przekaz sygnału głosowego?

Odpowiedz

24. ~mirekb
0

2012-11-14 19:57:03

@16 polnocno zachodnie swietokrzyskie cale w u900-simy ptc sie logują na hspa+ ale simy ptk juz nie..szkoda ze maszty w lipnym miejscu,choc pewnie to mniejsze zlo dla ptc..ptk ma duzo edge i najmniejsze 3g na 2100 wiec tylko networks ich ratuje.centek ma w promieniu 10km ode mnie ma zawsze gsm/gcs zas ptc tylko gsm900-docelowo u900.ciekawe czy lte odpalą do 2q 2013?

Odpowiedz

23. ~luk
0

2012-11-14 19:28:54

na pewno w Paryżu i Berlinie z chęcią zainwestują w swoje sieci w Polsce. Więc niech Pan się nie boi ;), może nawet nie będą nic chcieli pobrac kasy za swoje znaczki Orange i |t-mobile ;) Sorki ale nie moglem się powstrzymać jak czytam takie rzeczy.

Odpowiedz

22. ~666
0

2012-11-14 18:54:01

witucki odpalaj centrale!!! ile mozna wstrzymywac inwestycje??? kto nie mial mozliwosci na neo a wzial cdma a teraz pojawily sie mozliwosci na neo niech pisze: sanctus77@o2.pl mozna zamieniac cdma na neo ;)

Odpowiedz

21. ~nn
0

2012-11-14 14:51:53

@10-12, "Play powinien dostać", "wszystkie firmy związane z tym wielbłędem powinno się zdyskwalifikować ze wszystkich przetargów do 2020", "PTK nie powinna dostać nic, ani teraz, ani w przetargu na 800 MHz, bo ich sieć to jedna wielka kpina pod względem jakości. Istnieje tyle czasu dłużej od P4, a jakość znacznie gorsza...", ""połączyć" powinna się PTC z P4, a Polkomtel i PTK niech sp***" - tylu gimbazowych, naiwnych i zwyczajnie głupich tekstów jedna wypowiedź by nie zniosła. Dobrze, że rozbiłeś na 3 :).

Odpowiedz

20. ~Gargol34
0

2012-11-14 14:30:06

@ 11 PTC i P4? śmiech na sali. Play może się schować. Ale PTC i PTK pewnie za niedługo będą dzielić częstotliwości - to będzie dopiero imperium. Bo to co widać po LTE Soloża i to aero2 to naprawdę porażka.

Odpowiedz

19. ~
0

2012-11-14 14:06:59

@18, rozumiem, że właśnie w tych miejscowościach stwierdziłeś, że zasięg i jakość PTK nic się nie poprawiła? Tak wynika z twojej wypowiedzi *15. Ja stwierdzam, że na Networks więcej zyskuje Orange. Sprawdzałem i wiem, że jest dużo lepiej. Wiadomo, że w każdej dziurze umts nie będzie. Nie odpalili jeszcze wspólnego u900 więc piszesz zwyczajnie bajki.

Odpowiedz

17. ~omena
0

2012-11-14 13:09:04

Głogów, Leszno, Szczecin..

Odpowiedz

16. ~
0

2012-11-14 13:02:48

@15, a chociaż wiesz, gdzie działa już Networks? Podaj przykład a nie pisz ogólnikami, bo dowodzisz tylko, że nie wiesz o czym piszesz?

Odpowiedz

15. ~
0

2012-11-14 12:44:43

@10,11,12- Zgadzam sie że PTK to najgorsza sieć, P4 pod każdym względem bije ich na głowę. Co się zaś tyczy łączenia sieci tu już jestem sceptyczny gdyż przykładem jest networks z którego nadal nic nie wynika i zasięg orange dalej jest najgorszy i to dotyczy nawet dużych miast. Orange to sieć dyskontowa.

Odpowiedz

14. ~
0

2012-11-14 12:41:36

Synergie już powstają i Networks! we wschodniej Polsce już działa . Plus ma potężne zasoby i nie musi szukać partnerów. Play wiadomo, że będzie miał najtrudniej i ich znaczenie zostanie zmarginalizowane, co było z resztą do przewidzenia. Możliwe, że ktoś z w3 w końcu ich przejmie ale tutaj UOKIK nie wyrazi zgody.

Odpowiedz

13. ~
1

2012-11-14 12:34:52

@10-12, całe szczęście, że jesteś kolejnym zawistnym człowiekiem z potężnymi kompleksami, który nie ma i mieć nie będzie nić do powiedzenia w takich przetargach. O tym, kto z kim się połączy nie będzie decydował dzieciak z portalu.

Odpowiedz

12. Blank
0

2012-11-14 12:05:20

połączyć w sensie dzielenia częstotliwości oczywiście (coś jak NetWorks)

Odpowiedz