DAJ CYNK

Wielu Polaków nie korzysta z Internetu

16.04.2015

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2865

Ważne 2

1

W tym roku w Polsce dokończona zostanie sieć 45 tys. km światłowodów, a w ciągu kolejnych pięciu lata prawie miliard euro przeznaczymy na dalszą rozbudowę dostępu do szybkiego Internetu.

W tym roku w Polsce dokończona zostanie sieć 45 tys. km światłowodów, a w ciągu kolejnych pięciu lata prawie miliard euro przeznaczymy na dalszą rozbudowę dostępu do szybkiego Internetu. Równie poważnym wyzwaniem co infrastruktura jest budowanie kompetencji użytkowników, bo pod tym względem Polska jest w ogonie Europy. Na ten cel z programu Polska Cyfrowa trafi blisko 200 mln euro. Na kontynuację czeka m.in. inicjatywa Latarników Polski Cyfrowej, którzy edukują cyfrowo osoby 50+.

Jesteśmy poniżej unijnej średniej pod względem wykorzystywania Internetu w codziennym życiu. To dotyczy zarówno oferty usług, jak i kompetencji. Co czwarty Polak w grupie 50+ nie miał nigdy do czynienia z Internetem, więc robimy wszystko, żeby ten odsetek był jak najmniejszy - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.

Działania te obejmują trzy filary, na których opiera się również program operacyjny Polska Cyfrowa. Przede wszystkim to budowa infrastruktury zapewniającej szybki dostęp do Internetu. Jak podkreśla minister, Polska jest dziś największym w Europie placem budowy światłowodów. Do września powinna zostać dokończona budowa 45 tys. km sieci. W ramach nowej perspektywy na infrastrukturę trafi blisko 1 mld euro.

To pomoże nam zbudować bardzo nowoczesną infrastrukturę. Muszą być e-usługi, więc kolejny miliard euro przeznaczymy na ten cel. Prawie 200 mln euro trafi na budowę kompetencji. To jest trzeci filar - podkreśla Halicki. Mamy bardzo ambitny cel, by do roku 2020 zrealizować Europejską Agendę Cyfrową, czyli żeby każdy Polak w każdym domu mógł korzystać z internetu, i to szybkiego internetu o odpowiedniej jakości, i żeby potrafił z Internetu i e-usług korzystać.

Kompetencje cyfrowe Polaków nie są zbyt wysokie, są poniżej średniej europejskiej. Lokujemy się na ostatnich pięciu miejscach w Europie i to jest bardzo zły prognostyk, ponieważ te kompetencje są niezbędne do tego, abyśmy rozwijali się i społecznie, i gospodarczo - mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

W grupie 50+ z Internetu nie korzysta 9 mln osób. Koszty wykluczenia cyfrowego to ok. 24 mld zł rocznie. Jak podkreśla Krzysztof Głomb, to kwota, którą można by przeznaczyć na budowanie kompetencji, które pobudzałyby wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Jego zdaniem równie istotny jest czynnik podnoszenia jakości ich życia - możliwość komunikowania się online czy załatwiania w sieci różnych spraw urzędowych mogłaby być dla nich dużym ułatwieniem.

By dotrzeć do osób wykluczonych, w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans działa inicjatywa Latarników.

To 300 tys. osób przeszkolonych, tysiące godzin szkoleń, 3 tys. wolontariuszy, tzw. Latarników Polski Cyfrowej, którzy skupiają swoją uwagę właśnie na budowaniu kompetencji w grupie osób powyżej 50. roku życia - mówi minister administracji i cyfryzacji.

To jest jeden z największych programów europejskich w tym zakresie, dający dzisiaj bardzo silne podstawy do tego, aby w Polsce skutecznie działał system edukacji cyfrowej osób dorosłych - informuje prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", organizatora inicjatywy. W najbliższych latach Polska Cyfrowa Równych Szans, już jako projekt realizowany wspólnie w dużym konsorcjum z samorządami, uniwersytetami trzeciego wieku, organizacjami pozarządowymi, będzie miał swój wyraz w przedsięwzięciu, które roboczo nazwaliśmy Latarnicy2020.pl.

Inicjatywę realizacji programu Latarnicy2020.pl poparli, m.in. Andrzej Halicki, Mieczysław Augustyn, przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, Michał Szczerba, przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, oraz Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
15. ~
1

2015-04-16 20:18:22

panie halicki to może by tak krnąbrnych, niechcących korzystać z internetu 50+ posłać w kamasze?

Odpowiedz

14. ~Rząd dba też o to aby każdy był
0

2015-04-16 19:08:26

Rząd dba też o to aby każdy był od czegoś lub kogoś uzależniony. To po to to wszystko - jeśli nie w tej kadencji to pokolenie to w następnym pokoleniu inna kadencja - następcy.

Odpowiedz

13. ~Adam
0

2015-04-16 13:16:10

Sig żeby Ci ten internet do głowy nie uderzył a raczej kabel.Jesteś uzależniony od internetu.Udaj sie do lekarza tylko fizycznie, a nie wirtualnie online:-)

Odpowiedz

12. zajadacz
0

2015-04-16 12:08:10

A zapłacą za to wszyscy. A powinni tylko abonenci zainteresowani szybkim dostępem. Jak zawsze rząd zabiera się za to od d*** strony. Zamiast dać ułatwienia prawne w budowie światłowodów, znieść opłaty za zajęcie pasa drogowego i leżące kable to będą dawać dotacje. Bo można zatrudnić swoich przy ich rozdzielaniu i rozdzielić też swoim.

Odpowiedz

11. ~tata
-3

2015-04-16 11:57:14

Zaden operator nie dotrzymuje umownych przesylow internetu a kase bierze jak by byl uczciwy i rzetelny.Dranstwo na oczach calej Uni i obecnie rzadzcej nami oligarchi partyjnej.

Odpowiedz

10. Sig
0

2015-04-16 10:34:23

@3 - nastę2pny artysta. Naprawdę, odechciewa się pisać koemntarze na Telepolis...Ptysiu, internet światłowodowy musi być konkurencyjny cenowo i parametrowo do obecnej dostępnej oferty w danej lokalizacji. Ja nie wiem co to znaczy wg. ciebie "drogo", ale drogo to jest dla większości Orange/Netia BSA w granicach 80-85 zł z telefonem/utrzymaniem łącza. Jak wchodzi operator świtłowodowy w takie miejsca to sprzedaje najpopularniejsze opcje, które mają lepsze parametry (choćby upload ponad możliwości techniczne ADSL) w granicach 60 zł, no, ale lepiej kocopoły sadzić. Internet nie jest śmietnikiem, to ty decydujesz co z niego sobie wybierasz - skoro lubisz śmieci, wybierasz śmieci. W telewizji nie masz wyboru, dostajesz ramówkę.Weźcie się ludzie ogarnijcie.

Odpowiedz

9. Sig
0

2015-04-16 10:30:11

@8 0 takie tam gadu, gadu. Nie ma potrzeby, bo jej nie nauczyłeś i nie chce cię o to prosić. Pomagałem już niejednemu seniorowi, w tym włąsnym rodzicom poznać internet i zapewniam cię, że po jakimś czasie bez niego sobie nie wyobrażają życia. DArmowe wiadomości, filmy, seriale (w tym legalny VoD, chociażby ten z TVP), zdjęcia, kontakt z rodziną, proste gry, zakupy (duże oszczędności, w tym internetowe apteki, nawet dla rzeczy bez recepty - w małych mieścinach potrafią naprawdę zdzierać), bankowość (tak, tak) itd.No, ale łątwiej mówić, że się nie potrzebuje bez zastanowienia.

Odpowiedz

8. ~Kóval
2

2015-04-16 10:22:30

Moja Mama jest 50+ ale jakoś nie widzę u niej potrzeby korzystania z internetu. Ma tak niską emeryturę, a podwyżkę dostała 8 zł, że nawet na pakiet 100mb to nie wystarczy. Skąd niby ma wziąć na komputer i potem na opłacenie łącza? Nie mowiąc już o wykorzystywaniu potencjału sieci. Konta w banku nie ma, bo woli jak listonosz jej rente przyniesie. Rachunki zbiera i opłaca tam gdzie jest bezpłatnie lub taniej niż na poczcie. A przy okazjij w kolejce ponarzeka sobie z innymi kolejkowiczami. Tak to by musiała na forach się udzielać, siedzieć w domu nie ruszać nigdzie tylka i przybierać na wadze.

Odpowiedz

7. Sig
-1

2015-04-16 10:07:40

Ukróciliby raczej biurokrację związaną z budową sieci. To by było realne ułątwienie dla szczególnie lokalnych ISP. Teraz, żeby kabel byle gdzie położyć to jest droga przez mękę, a żeby przepuścić go pod np. drogą to już w ogóle...

Odpowiedz

6. ~ols
1

2015-04-16 09:40:13

A SlowLte nadal 3Mb/s to po co swiatelka?

Odpowiedz

5. ~błąd
0

2015-04-16 09:33:01

kolejnych pięciu lata ?

Odpowiedz

4. ~antyPO
2

2015-04-16 09:31:42

A gdzie ulga na Internet panie Halicki?

Odpowiedz

3. ~Co z tego że światłowody, szybk
-4

2015-04-16 09:31:22

Co z tego że światłowody, szybki internet i dostępność terytorialna usługi jak w ślad za tym idą wysokie ceny. Czy jest możliwość po kablu żeby każdy miał internet za darmo? Pewnie nie bo to ogromny interes. Nie dziwię się więc że ktoś odpuszcza sobie płacenie kolejnego "abonamentu" na rzecz koncernu. Internet to wielki śmietnik - jak telewizja - w tym płatna, tylko troszeczkę inaczej podana. W TV oglądasz śmieci jakie puszczają a w necie sam przewalasz w śmieciach. Ale nie ma się też co za bardzo przejmować - przecież dorasta już gimbaza - dzieciaczki, które urodziły się już z smartphonem w ręku. Oni na pewno nie będą się potrafili obyć bez tego wspaniałego medium - przecież nie trzeba myśleć - wystarczy zapytać w przeglądarce i wierzyć w to że ten co to pisał wiedział o czym pisze i miał choćby podstawy wiadomości na ten temat. Tak więc wszystko inne coraz nowsze lepsze i szybsze od starego które masz też się będzie sprzedawało no bo co może zrobić bezmózg? Tylko wierzyć w to co usłyszał i przeczytał i iść kupić. Tak więc szkoły podstawowe nie zostaną chyba tak szybko zamknięte. Bo reszty można się "nauczyć" - dowiedzieć z netu :) Byleby tylko uszy nie zanikły bo w sumie to już niedługo nie trzeba będzie znać liter - będzie tylko słuchanie nagrań po kliknięciu w OBRAZEK :)

Odpowiedz

1

2015-04-16 09:04:06

"Polska jest dziś największym w Europie placem budowy światłowodów. Do września powinna zostać dokończona budowa 45 tys. km sieci" Taaaa.. i co to da skoro na odcinkach koncowych do klienta i tak jest zaśniedziała miedź czy inne dobro robiące za /''wąskie gardło/'' i drastycznie ścinajace na prędkości?

Odpowiedz

2015-04-16 08:38:40

Za dużo internetu też nie zdrowo, ale generalnie lepiej wyłączyć tą odmóżdżoną telewizję

Odpowiedz