DAJ CYNK

W 2018 roku skradziono w Polsce ponad 14 tys. telefonów komórkowych - wynika z danych Policji

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

W Polsce z roku na rok maleje liczba skradzionych telefonów komórkowych - przynajmniej tak wynika z policyjnych statystyk. Urząd Komunikacji Elektronicznej zbadał, czy są one blokowane przez operatorów.

W lutym i marcu 2019 roku delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Zostali nią objęci następujący operatorzy sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile, a także Cyfrowy Polsat. Urząd stwierdził, że wszyscy operatorzy objęci kontrolą wywiązują się z obowiązków przyjmowania zgłoszeń kradzieży telefonów oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi operatorami. Tego typu obowiązki narzucają na operatorów przepisy Prawa telekomunikacyjnego.

Zobacz: Raport przenośności numerów w 1Q2019. Orange i Play na minusie, mocny Plus, Premium Mobile w innej lidze
Zobacz: Wyniki operatorów w 2018 roku. Czyja strategia okazała się najbardziej dochodowa?
Zobacz: Marcowe wyniki Speedtestu. Inea nie daje szans konkurentom, a fioletowe LTE znowu jest najszybsze

Jak pokazują dane polskiej policji, w ubiegłym roku w naszym kraju skradziono ponad 14 tys. telefonów komórkowych. To sporo, jednak z roku na rok skala kradzieży jest coraz mniejsza. 10 lat wcześniej było to prawie 35 tys. urządzeń, a w 2005 roku niemal 60 tys.

Spadek liczby kradzieży nie przekłada się na zmniejszanie się liczby zablokowanych urządzeń u operatorów. Ta od pięciu lat utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, wynoszącym około 3 tys. rocznie. Nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży prawdopodobnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcje udostępniane przez producentów (np. „Znajdź mój telefon” dla urządzeń z systemem Android).

Zobacz: Prezes UKE o normach PEM - bez ich zmiany nie będzie 5G, ani Internetu LTE
Zobacz: 5G - UKE rozdysponuje pasmo 3,6 - 3,8 GHz w czerwcu 2020 roku
Zobacz: Bank w smartfonie. Ponad 11 mln Polaków wybiera aplikację do korzystania z usług bankowych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE