DAJ CYNK

UKE przypomina: wzmacniacze GSM mogą być instalowane wyłącznie przez operatorów telekomunikacyjnych

msnet

Prawo, finanse, statystyki

UKE - nielegalne wzmacniacze GSM

Jednym z rozwiązań stosowanych do poprawy zasięgu sieci komórkowej są tak zwane repeatery lub wzmacniacze GSM. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że samodzielny montaż takich urządzeń przez osoby fizyczne lub firmy inne niż telekomy jest nielegalne.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przypomina w swoim komunikacie, że stosowanie wzmacniaczy sygnału regulują przepisy prawa. Zgodnie z zapisami rozporządzenia, osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które samodzielnie instalują i używają repeaterów, czynią to bezprawnie. Prawo do tego posiadają wyłacznie operatorzy telekomunikacyjni.

Zobacz: UKE zwalnia Orange Polska z regulacji w kolejnych 75 gminach
Zobacz: UKE: rozporządzenie Ministra Środowiska nie jest korzystne z punktu widzenia rozwoju usług telkomunikacyjnych

UKE zwraca uwagę na to, że samowolne instalacje tego typu powodują na ogół bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci komórkowych w promieniu nawet kilku kilometrów, pogarszając jakość rozmów, a czasem nawet zanik sygnału. W skrajnych przypadkach nieautoryzowana instalacja repeatera może uniemożliwić szybkie wezwanie pomocy przez osoby przebywające w zasięgu generowanych przez urządzenie zakłóceń, co może nieść ze sobą dramatyczne konsekwencje.

Nieautoryzowane użytkowanie repeaterów jest obłożone sankcjami prawnymi. Jest to kara grzywny w wysokości do 1000 zł, a w przypadku uporczywego działania - kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przypadku problemów z siłą sygnału komórkowego, należy zwrócić się do swojego operatora z wnioskiem o zainstalowanie odpowiedniego urządzenia. Tylko instalacja wzmacniacza dokonana przez operatora sieci daje gwarancję, że problem z sygnałem w naszym otoczeniu zostanie rozwiązany bez szkody dla innych użytkowników telefonii komórkowej.

- czytamy w komunikacie UKE

UKE - nielegalne wzmacniacze GSM

Zobacz: Mieszkańcy Bolęcina nie chcą masztu Play. Nie mają zasięgu, ale boją się przekrętów i 5G
Zobacz: Dylemat mieszkanców - chcą mieć lepszy zasięg, ale nie chcą nadajnika

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu