DAJ CYNK

UKE: Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2019 roku

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8126

UKE raport rynek telekomunikacyjny Polska 2019

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport na temat stanu rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2019 roku. Dowiemy się z niego między innymi tego, jak szybki Internet mieliśmy w ubiegłym roku oraz ilu z nas ma telefon komórkowy.

W 2019 roku wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wyniosła 39,6 mld zł. Oznacza to wzrost o 0,4 mld zł w stosunku do roku 2018. O 4 pp. wzrosła penetracja usługami Internetu stacjonarnego w przeliczeniu na gospodarstwa domowe i wyniosła 54,8%. Już 75% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do Internetu stacjonarnego o prędkości co najmniej 30 Mb/s – to roczny wzrost o 3,4 pp. Jednocześnie udział łączy stacjonarnych o szybkości co najmniej 100 Mb/s wyniósł w 2019 roku 50,4% w ogólnej liczbie łączy internetowych, czyli był o prawie 8 pp. wyższy niż rok wcześniej. Z roku na rok wzrasta też w naszym kraju długość linii światłowodowych. W zeszłym roku odnotowano 1,5-procentowy przyrost długości sieci w porównaniu do 2018 roku.

Zobacz: UKE pracuje nad systemem wymiany informacji pomiędzy dostawcami Internetu
Zobacz: Jacek Oko zostanie nowym prezesem UKE

W 2019 roku zwiększyło się nasycenie rynku telekomunikacyjnego usługami wiązanymi. Co prawda liczba użytkowników w porównaniu z 2018 r. nieznacznie zmalała, to jednocześnie wartość rynku tych usług osiągnęła poziom 9,53 mld zł, czyli o około 12% więcej niż rok wcześniej. Pokazuje to, że użytkownicy zaczęli pełniej korzystać z dostępnych pakietów.

W ostatnich kilku latach następował systematyczny spadek liczby użytkowników telefonii komórkowej, ale w ubiegłym roku trend  ten się odwrócił – na koniec 2019 roku łączna liczba aktywnych kart SIM wyniosła 52,2 mln, czyli o 1,16% więcej niż w 2018 roku. Wzrosła również penetracja tymi usługami, która wyniosła niemal 136%.

Z roku na rok maleje natomiast wartość rynku oraz liczba użytkowników telefonii stacjonarnej. Maleją także koszty korzystania z tej usługi, a ceny tych usług w Polsce są jednymi z najniższych wśród państw Unii Europejskiej.

Zobacz: nPerf ogłasza: T-Mobile ma najlepszy internet mobilny w Polsce
Zobacz: Czerwcowy Speedtest Global Index: Internet w Polsce a reszta świata

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu