DAJ CYNK

UKE na temat zmian dotyczących usług Premium Rate

14.07.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6

Ważne 4

1

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji.Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jedną z ważniejszych zmian, które mają zostać wprowadzone w Prawie Telekomunikacyjnym, są te dotyczące usług Premium Rate. Nowe przepisy mają wymóc na usługodawcach pozyskanie zgody abonenta na uruchomienie tego typu usług. Operatorzy mają z kolei wprowadzić limity kwotę dla usług Premium. Zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Poniżej zamieszczamy treść komunikatu zamieszczonego na stronie UKE.

Potrzeba wprowadzenia ustawowych zmian w zakresie usług Premium Rate wiąże się z niewystarczającą skutecznością obowiązujących przepisów. O tej nieskuteczności świadczą dochodzące do UKE sygnały z rynku o nieprawidłowościach dotyczących tych usług, przede wszystkim związane z obciążaniem abonentów opłatami za nieświadomie zamówione usługi. Potrzebne zatem okazało się podjęcie kroków mających na celu przeciwdziałanie tej sytuacji. Warto przy tym podkreślić, że konieczność wprowadzenia nowych regulacji wynika również z tego, że obecny sposób funkcjonowania rynku usług Premium Rate naraża na szczególne ryzyko osoby mające małą wiedzę dotyczącą telekomunikacji i nowych technologii, którym przepisy prawa powinny zapewnić odpowiednią ochronę.

Najważniejsze z wypracowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i UKE propozycji mają na celu ochronę najmniej świadomych abonentów poprzez wprowadzenie domyślnego progu kwotowego, po przekroczeniu którego nastąpi blokada połączeń na numery o podwyższonej opłacie. Mają one na celu również ograniczenie negatywnych skutków nadużyć dla abonenta - projekt przewiduje bowiem zasadę nieponoszenia kosztów usług świadczonych niezgodnie z przepisami, a także zwiększenie przejrzystości rynku usług Premium Rate poprzez poprawę funkcjonowania rejestru tych usług, prowadzonego przez Prezesa UKE.

Na kolejnych etapach prac nad przepisami dotyczącymi usług premium rate UKE będzie kontynuować ścisłą współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji oraz współdziałać ż innymi organami publicznymi i organizacjami społecznymi, tak aby przepisy te w możliwie dużym stopniu rozwiązały problemy jakich obecnie doświadczają abonenci.


Zobacz: Zbliża się nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

Źródło tekstu: UKE; wł

Komentarze
Zaloguj się
Polecane tematy