DAJ CYNK

RODO wymusi aneksowanie większości umów

11.01.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4221

Ważne 4

2

Administrator danych osobowych, który przekazuje je do przetwarzania jakiemuś podmiotowi (procesorowi), musi mieć z nim zawartą umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.



Administrator danych osobowych, który przekazuje je do przetwarzania jakiemuś podmiotowi (procesorowi), musi mieć z nim zawartą umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych - informuje infowire.pl. Już niedługo do dużej części tych umów będzie trzeba wprowadzić aneks. W maju wchodzi bowiem w życie Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zawarte dotychczas umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych w większości przypadków będą musiały być aneksowane. Wynika to z tego, że obecny stan prawny tak naprawdę określa tylko i wyłącznie cel przetwarzania, zakres danych osobowych, które mają być przetwarzane, oraz warunki porozumienia pomiędzy procesorem [...] a administratorem. Natomiast zgodnie z przepisami RODO zakres rzeczy, które muszą być uregulowane w treści umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, jest dużo szerszy - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Magdalena Kot, radca prawny z kancelarii LAWMORE.

Warto wiedzieć, że zgodnie z RODO procesor - pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody administratora - będzie mógł powierzać przetwarzane dane kolejnym podmiotom (podprocesorom). To, którym podprocesorom będzie mu wolno te dane przekazywać, będzie można określić w umowie między administratorem a procesorem. Nie będzie to jednak koniecznością - w takim przypadku administrator da procesorowi wolną rękę w doborze podprocesorów. Co ważne, przy każdorazowym podpowierzeniu danych administrator będzie musiał zostać poinformowany o podprocesorze, przeprowadzanych przez niego czynnościach oraz gwarancjach co do tego, że przetwarzane przez niego dane są bezpieczne.

Zobacz: Konsumenci zyskają prawo do bycia zapomnianym w sieci

Źródło tekstu: infoWire.pl

Tagi: RODO
Komentarze
Zaloguj się
8. PLANET
0

2018-01-12 11:45:32

Czy ktoś naprawdę oczekuje od orsonka więcej, niż cytatu prasówki? : )

Odpowiedz

7. mikkel
2

2018-01-12 06:21:00

Poproszę jeszcze raz tylko po ludzku.

Odpowiedz

6. ~pabloki
0

2018-01-11 21:17:14

5 w salonikach prasowych można zawrzeć umowę abonamentową plusha. na gębę przecież jej nie zawierasz tylko musi pracownik wpisac dane niezbedne do umowy . nie wiedziałeś o tym? jak mi przykro . poza tym zauważyłes że jest monitoring -kamera z ujęciem na kasjerkę ( oczywiście bardzo dobrze) a kasjerka w saloniku trzyma dowod w ręku i obraca a monitoring nagrywa dane. a skąd wiesz co sie dalej może dziać? zapewnienia to tylko zapewnienia. a w kiosku gdzie weźmie sprzedawca dowód przez okienko to już wogóle , skąd wiesz że nad okienkiem nie ma kamery wewnątrz skoro może byc przesłonięta. wykazujesz nadmierne zaufanie mimo w w Polsce wyciekały dane . pewnie do czasu gdy padniesz ofiarą kradzieży tożsamości.

Odpowiedz

5. ~Prawda
0

2018-01-11 18:50:43

W salonach prasowych pracownik wpisuje Pesel i imie i nazwisko. O jakiej umowie piszesz ? Wpisuje dane oddaje dowód i kartę sim i zapominam. Umowy brak.

Odpowiedz

4. ~pabloki
1

2018-01-11 17:13:34

ochrona danych w Polsce? kiedys listy z sądu w warzywniaku, rybnym,rejestracja pre paid w kiosku . plush dalej te umowy abonamentowe oferuje w salonikach prasowych miedzy paczką fajek a miesięcznikiem dla pań? a co z taka umowa sie dzieje potem ?

Odpowiedz

3. SACZI
2

2018-01-11 16:49:17

orson_dzi, opisałeś się jak pisarz,a z tekstu nicnie wynika!Chce się zacytować Ferdka z Kariery Nikosia - "Ty mi tu nie pier...L jakBalcerowicz", tylko pisz zrozumiałym językiem co to oznacza dla abonentów.Czy "wymuszenie" aneksowania umów:- daje możliwość ich rozwiązania w przypadku przemycenia dodatkowych postanowień- czy operatorzy mogą wprowadzić przy okazji "kary" za brak zgód na kontakt marketingowy (mam taką umowę)- co w przypadku, gdy abonent nie podpisze aneksuPanie Profesjonalisto, oświeć "ciemny lud", który czyta TP! ;)

Odpowiedz

2. ~frasag
0

2018-01-11 16:13:24

Dopóki będzie możliwe zakładanie fikcyjnych jednorazowych adresów email to nad spamem nikt nie zapanuje. Ja dostaję od kilku miesięcy oferty testowania jakiegoś programu- do pobrania z ich linka. Można "zarobić" 5 tys euro na miesiąc. Tylko treść się zmienia. Adres każdorazowo inny- mail się odbija- ale pisze Polak i to bezbłędnie pisze. Adresy za granicą. Niech sobie w tyłeczek wsadzą takie oferty i popchną dużym ptaszkiem O!

Odpowiedz

1. wlo
-1

2018-01-11 15:57:58

Psu na budę to wszystko.Codziennie dostaję oferty kupna baz danych. Ostatnio zmienił się tekst... Teraz zaczęli niektórzy pisać "w związku ze zmiianą branży" odsprzedają posiadaną bazę ;-)

Odpowiedz