DAJ CYNK

RFBenchmark: pomiary szybkości Internetu mobilnego w Polsce powinny uwzględniać roaming krajowy

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Speedtest.pl w ostatnich rankingach pozwala wyłączyć roaming krajowy, co wpływa na wyniki sieci Play. RFBenchmark wyjaśnia, dlaczego są one mniej miarodajne dla użytkowników od tych, które roaming krajowy uwzględniają.

Zanosi się na wojnę na benchmarki, te mierzące szybkość Internetu mobilnego. A najważniejsze w Polsce są dwa: Speedtest.pl i RFBenchmark. Według tego pierwszego w grudniu ubiegłego roku najwyższą średnią prędkość osiągnęli klienci sieci Play (3G + LTE), jednak wtedy, gdy nie uwzględniono roamingu krajowego, do czego stworzono specjalną kategorię. Jak wskazuje RFBenchmark, zwycięski wynik fioletowych może budzić wątpliwości.

Pomimo dużych inwestycji w infrastrukturę i dynamicznego rozwoju tego operatora, to zwycięstwo w omawianym rankingu jest przede wszystkimi efektem błędnych założeń wspomnianej kategorii i braku spełnienia przez nią podstawowego warunku porównywalności sieci. Play jako jedyny operator korzysta z roamingu krajowego, co wpływa na zajmowaną pozycję w klasyfikacji.

Zobacz: Grudniowe wyniki Speedtestu. Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby liderem
Zobacz: Najszybszy internet mobilny w Polsce? Według RFBenchmark to nadal T-Mobile. Ale pod wieloma względami bije go Orange

Wskazywany błąd metodologii polega na tym, że najwyższy wynik sieci Play jest efektem mniejszego udziału testów wykonanych przy użyciu technologii 3G. Gdy wykluczymy roaming krajowy okazuje się, że tylko 12% wszystkich testów klientów sieci Play dotyczy 3G, podczas gdy u innych operatorów ten udział wynosi około 20%. Jak wskazuje RFBenchmark, gdyby Play miał rzeczywiście najlepsze LTE, to wygrałby również w kategorii LTE "bez roamingu", a nie tylko w 3G/LTE. Poniżej dwa wykresy zaczerpnięte z artykułu na stronie RFBenchmark.pl, które pokazują, jak nieuwzględnienie roamingu krajowego wpływa na udział 3G we wszystkich przeprowadzonych testach. Wykresy powstały na podstawie danych źródłowych ze strony Speedtest.pl.

Speedtest.pl wskazał w styczniu kategorię "bez roamingu" jako bardziej wiarygodną. Eliminuje ona przecież wpływ tego, że Play przycina swoim klientom prędkość Internetu w roamingu, co wynika z umów operatora fioletowej sieci z partnerami roamingowymi. Jednak klienci Play z roamingu korzystają, a więc postrzegają ofertę swojego operatora również przez pryzmat roamingu krajowego.

RFBenchmark zwrócił przy okazji uwagę, że wpis na stronie Speedtest.pl z grudniowym rankingiem zawiera link do artykułu, który - zdaniem serwisu RFBenchmark -  jest materiałem marketingowym informującym o przyspieszeniu transferów w sieci Play.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Play od wielu miesięcy przeznacza wiele środków finansowych w rozwój własnej infrastruktury, co przyczynia się do wzrostu jakości świadczonych przez nich usług dotyczących Internetu mobilnego. Inwestycje są spowodowane chęcią uwolnienia się właśnie od roamingu krajowego, który charakteryzuje się tzw. lejkiem i ograniczeniami prędkości. Tym bardziej szkoda, by błędy metodologiczne wpłynęły na postrzeganie Play przez użytkowników sieci mobilnej.

A jak Wy uważacie? Bardziej wiarygodne są rankingi uwzględniające roaming krajowy, czy też te, które go wykluczają?

Zobacz: Speedtest podsumowuje 2018 rok. W rankingu najlepszych dostawców internetu wygrywa INEA i T-Mobile

Ankieta
47%
46%
7%

Wszystkich głosujących: 255

Źródło ankiety: RFBenchmark: pomiary szybkości Internetu mobilnego w Polsce powinny uwzględniać roaming krajowy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: RFBenchmark

Przewiń w dół do następnego wpisu