DAJ CYNK

Speedtest podsumowuje 2018 rok. W rankingu najlepszych dostawców internetu wygrywa INEA i T-Mobile

Sebastian Górski

Prawo, finanse, statystyki

W najnowszym rankingu Speedtest podsumowuje cały rok testowania dostawców internetu stacjonarnego i mobilnego. Pod uwagę wzięto jeden z najważniejszych z punktu widzenia użytkowników parametr, czyli prędkość pobierania danych.

Speedtest zaczyna swój najnowszy raport od krótkiego podsumowania. W 2018 roku 15 mln użytkowników serwisu wykonało ponad 35 mln pomiarów, w trakcie których przez 40 serwerów testowych przesłano 5 mln gigabajtów. W zestawieniu nie uwzględniono pomiarów wykonanych aplikacją PRO Speed Test certyfikowaną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, ponieważ usługa wystartowała dopiero w grudniu.

W kategorii internetu stacjonarnego na czele rankingu utrzymał się wielkopolski operator INEA. W ubiegłym roku użytkownicy Speedtest wykonali ponad 600 tys. testów, w których średnia prędkość pobierania danych przekroczyła poziom 100 Mb/s. W stosunku do 2017 roku zanotowano zatem znaczne przyspieszenie (o 48 proc.), kiedy to średnia wartość parametru download znalazła się na poziomie 67,94 Mb/s.

W kategorii internetu mobilnego testowano prędkość pobierania danych przy uwzględnieniu połączenia z sieciami 4G i 3G przez aplikację mobilną. Tutaj pierwsze miejsce należy się operatorowi T-Mobile, którego średni wynik za 2018 rok na podstawie 450 tysięcy pomiarów wynosi 19 Mb/s. Kolejne miejsca zajęli Orange z wynikiem 18,12 Mb/s (640 468 pomiarów), Plus z wynikiem 16,28 Mb/s (539 546 pomiarów) oraz Play z wynikiem 15,48 Mb/s (879 625 pomiarów).

Zobacz: Grudniowe wyniki Speedtestu. Gdyby nie roaming krajowy, Play byłby liderem
Zobacz: Najszybszy internet mobilny w Polsce? Według RFBenchmark to nadal T-Mobile. Ale pod wieloma względami bije go Orange
Zobacz: Listopadowe wyniki Speedtestu. Play na czele jednego z rankingów

Co ciekawe, na osobne wyróżnienie Speedtest zasłużył operator Play za największy wzrost prędkości dostarczanej usługi mobilnego dostępu do internetu w 2018 roku (o 18 proc. większa od średnich prędkości za rok 2017). Tymczasem średnia prędkość internetu w Polsce wynosząca w ubiegłym roku 21,59 Mb/s, plasuje nas w globalnym rankingu na 26. miejscu (na 111 uwzględnionych państw). Lider to Szwajcaria ze średnią prędkością na poziomie 46,68 Mb/s.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Speedtest

Źródło tekstu: Speedtest

Przewiń w dół do następnego wpisu