DAJ CYNK

Regulamin prowizji Allegro narusza przepisy antymonopolowe? Zbada to UOKiK

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3760

Regulamin prowizji Allegro narusza przepisy antymonopolowe?

Nowy system opłat wprowadzony przez Allegro narusza prawa konkurencji – takie zarzuty kierowane są przez sprzedawców korzystających z największej polskiej platformy sprzedaży on-line. Sprawie przyjrzy się UOKiK. Urząd wszczął postępowanie, w którym sprawdzi, czy Allegro narusza przepisy antymonopolowe.

Działania Allegro już po raz kolejny stają się przedmiotem skarg sprzedawców prowadzących działalność na tej platformie. Ostatnie zmiany w regulaminie również wywołały protesty, a do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi dotyczące zasad współpracy między Allegro a sprzedawcami. W związku z tym UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro.

Zobacz: Jeszcze drożej na Allegro, podwyżka prowizji. Wystartuje też Allegro Pay

Co tym razem przyczyniło się do skarg na Allegro?

W swoim postępowaniu UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącym popierania prowizji od sprzedaży. Zgodnie z nowymi zasadami prowizją objęta jest cała transakcja: cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego. Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi reakcjami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK.

Chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz: Drożej na Allegro – sprzedawcy zapłacą prowizję od kosztów przesyłki

Jak wyjaśnia prezes UOKiK, do urzędu dociera wiele skarg ze strony przedsiębiorców na nowy mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, że nowy system prowizji może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę

Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – dodaje Tomasz Chróstny

Postępowanie obejmie też rabaty transakcyjne i Allegro Smart

Pod lupę UOKiK trafią również przyjęte przez Allegro zasady zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Zobacz: Allegro Smart!: Ile można zaoszczędzić? Zaskakujący rekord

Postępowanie wyjaśniające jest wszczynane w sprawie, a nie przeciwko Allegro. Oznacza to, że na tym etapie działań nie są formułowane zarzuty wobec platformy, chociaż mogą zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego.

To nie pierwsze postępowanie wszczęte przez UOKiK w sprawie Allegro. Pod koniec zeszłego roku platforma sprzedaży była oskarżana o nadużywanie pozycji dominującej. Głównym zarzutem było to, że Allegro wykorzystywało informacje dotyczące stworzonego przez siebie algorytmu trafności do lepszego pozycjonowania i wyświetlania w wynikach wyszukiwania własnych ofert Sklepu Alllegro. Informacje te nie były dostępne dla pozostałych, niezależnych sprzedawców, co z góry stawiało ich na przegranej pozycji.

Zobacz: Czy Allegro złamało prawo antymonopolowe? Spółka oskarżona o nadużywanie pozycji dominującej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Allegro

Źródło tekstu: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Przewiń w dół do następnego wpisu