DAJ CYNK

Polkomtel refinansuje 7,95 mld zł swojego zadłużenia

14.06.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8182

Ważne 8

4

Polkomtel, operator sieci Plus, podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane. Umożliwi to Spółce zmniejszenie kosztów odsetek o ponad 100 milionów zł rocznie i będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe wyniki firmy.

Polkomtel, operator sieci Plus, podpisał z instytucjami finansowymi umowę refinansującą całe istniejące zadłużenie uprzywilejowane. Umożliwi to Spółce zmniejszenie kosztów odsetek o ponad 100 milionów zł rocznie i będzie miało pozytywny wpływ na przyszłe wyniki firmy.

Umowa refinansująca zadłużenie Polkomtelu jest efektem kilkumiesięcznych negocjacji z instytucjami finansowymi. To kolejny - po przedpłacie 800 mln zł w roku ubiegłym - istotny krok firmy w celu realizacji jednego z jej priorytetów, czyli zmniejszenia zadłużenia grupy.

Nowa umowa, opiewająca na 7,95 mld PLN, składa się z:

  • 4,5-letniej pożyczki (TLA) w wysokości 2,65 mld zł,
  • 5-letniej pożyczki (TLB) w wysokości 3,3 mld zł,
  • 6-letniej pożyczki (TLC) w wysokości 1,7 mld zł,
  • linii kredytowej (RCF) w wysokości 300 mln zł, do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.

W naszej opinii zawarta umowa jest konsekwencją dobrych wyników spółki oraz wiary wiodących instytucji finansowych w potencjał ich utrzymania w długim okresie. Dla Spółki jest to sygnał, że zmierzamy we właściwym kierunku, a rynek pozytywnie ocenia realizację naszej strategii. Niższy koszt obsługi długu to również korzyść dla naszych klientów - będziemy mieli szansę więcej inwestować między innymi w rozwój usług dostępu do superszybkiego internetu LTE oraz w pozyskanie klientów - powiedziała Joanna Nieckarz, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych Polkomtelu.

Całość finansowania jest denominowana w złotych polskich. Oprocentowanie jest oparte o zmienną stopę WIBOR i powiększane o marżę. Pakiet zabezpieczeń pozostaje bez zmian w stosunku do obecnego finansowania. Spółka przewiduje uruchomienie środków jeszcze w czerwcu br. Całość finansowania organizował i koordynował Trigon Dom Maklerski. Globalnymi koordynatorami bankowymi byli Bank Pekao oraz PKO Bank Polski.

Największymi pożyczkodawcami oraz aranżerami (Senior Mandated Lead Arrangers) byli Grupa PZU, Bank Pekao, PKO Bank Polski oraz Bank Zachodni WBK S.A. Ponadto w finansowaniu, w roli aranżerów (Mandated Lead Arrangers), biorą udział następujące banki: Nordea, DnB Bank ASA, Bank DnB NORD Polska S.A., ING Bank N.V., HSBC Bank Polska, BNP Paribas, The Royal Bank of Scotland plc, BRE Bank S.A., Bank Millennium S.A., Raiffeisen Bank, Société Générale Corporate & Investment Banking i Credit Agricole Bank Polska S.A.

Źródło tekstu: Polkomtel

Komentarze
Zaloguj się
61. ~.
0

2013-06-22 08:52:11

Abonenci Plusa, którzy przedłużyli umowy w ramach taryf OMG z usługą "Nielimitowane rozmowy w Plusie" muszą być ostrożni. Okazuje się, że usługa nie obejmuje Swojaków, co powoduje, że klienci mogą otrzymywać wysokie rachunki. Na szczęście Plusa zapowiada zmiany w regulaminach promocji. Kilka tygodni temu komórkowa sieć Plus szumnie ogłosiła wprowadzenie nowych taryf OMG wraz z usługą "Nielimitowane rozmowy w Plusie", która pozwala na prowadzenie rozmów bez limitów z wszystkimi numerami w sieci Plus. Ze świadczeniem usługi nie ma problemu w przypadku nowych klientów (nowych aktywacji).

Odpowiedz

60. ~Georgi84
0

2013-06-18 12:26:15

W Plusie nie ma rewelacji, mam umowę jeszcze do listopada i noszę się z zamiarem zmiany operatora. Od kiedy Plus zaczął korzystać z nadajników Aero2 jakość się zmieniła na gorsze, zarówno rozmów jak i dostępu do internetu. Po co mi H+/3G kiedy ludzie mówią mi że nie mogą się do mnie dodzwonić a ja dostaje po 4 smsy że ktoś się do mnie dobijał? Net mnie wkurza (żeby nie napisać dosadniej) mimo że mam niby zasięg HSDPA ale zanim strona się wczyta to telefon potrafi się przelogować z tego HSDPA do 3g następnie do 2g przez gprs i spowrotem do HSDPA a ja czekam i czekam. Zmieniłem soft w telefonie (SGS2), wymieniłem kartę sim na nową i nic się nie zmieniło poza tym że telefon znajduje mi dwie sieci Plus, z czego do jednej nie mogę się zalogować. Do tego dochodzi jeszcze to że po włączeniu dowolnej aplikacji korzystającej z internetu często zasięg spada do zera kresek, nieważne czy mam 2g,3g czy HSDPA i tak sobie trwa. W moim przypadku to śmieszne Lte pogorszyło jakość w Plusie a reklamy Lte bardzo mnie denerwują niby wszystko super, hiper i wogóle ale w praktyce jest słabo.

Odpowiedz

59. ~uixam
1

2013-06-17 10:34:43

zadłużyli się praktycznie w każdym większym banku :) A gdzie jest Soloż ?

Odpowiedz

58. ~tata
-1

2013-06-16 22:00:03

Internet przenosze z plusa do orange,lepszy.

Odpowiedz

57. ~
0

2013-06-16 15:52:43

wlasnie jestem w Lublinie u znajomych, dzielnica /''Czechów/'', 2G Play plywa, raz max a raz prawie zero. Rozmawiac nie mozna, rwie, jakies metaliczne dzwieki, doslownie 3sekundowe przerwy w polaczeniu i to czeste. Dramat. Nie wierzylem jak opowiadali ale faktycznie tylko wspolczuc. Od wrzesnia przechodzą do nju z rachunkiem albo do Plusa.

Odpowiedz

56. goral2099
-1

2013-06-16 15:18:29

55: Podobno ktoś, gdzieś, kiedyś widział "wielką stopę"... :) Z z tą jakością to bym nie przesadzał. Ani w Playu nie jest tak źle ani w Plusie tak dobrze.

Odpowiedz

55. ~fifiu
0

2013-06-16 15:12:19

nie mialem telefonu w Play ale mam znajomych w Play. Wsyzsycy uciekaja od nich, gdy tylko skoncza im sie umowy. Podobno oszukuja na fakturach no i zrywa polaczenie w trakcie rozmowy. W Plusie mam tel od 10 lat, moze mniej ale cos kolo tego. Jestem bardzo zadowolony. Moim zdaniem najlepsza sieć w Polsce. Piszę to jako jej użytkownik czyli mam doświadczenie. Niech każdy będzie gdzie chce ale jesli moge wybrac lepiej - wybieram. A ze niewiele drozej? No coz... nic nie ma za darmo a juz na pewno jakości. ;)

Odpowiedz

53. ~
1

2013-06-15 23:26:55

Dobrze, że mam LTE, 50 mb/s spokojnie wyciągam i bez limitu www i youtube. Jestem Happy.

Odpowiedz

52. ~
0

2013-06-15 21:54:04

48,mam Plusa na kartę i na 3G Plus ma dobrą jakość rozmów,a na 2G jakość rozmów spadła może dlatego że z zasięgu 2G musieli wydzielić częstotliwość 1800 na LTE które w wielu miejscach jest fikcją,fakt 3G działa w Plusie jest 1-2-3 MB/s w zależności jak mu się chce działać na zwykłym 3G HSPA i to tyle,nie jest to zły wynik jeśli porównać 3G od T-Mobile bez NetWorks ze swoich nadajników to jest jeszcze gorzej,no i Plus na 3G ma najdłuższe pasmo 900,kiedy PLAY,T-Mobile mają krótsze pasma 2100,a LTE to jeszcze w wielu miejscach mit

Odpowiedz

51. ~
0

2013-06-15 21:45:52

47,umowy z Plusem czy T-Mobile na zasięg od dawna mają seci wirtualne,więc nie bardzo rozumiem dlaczego PLAY-owi to jest ciągle wypominane,ja mam zasięg PLAY z nadajników PLAY od dawna i działa bardzo dobrze,jedynie telefon wskakuje mi na 2G Plusa na jakichś wsiach podczas podróży tylko że w tych miejscach to jest problem nawet z zasięgami 3 sieci np są miejsca gdzie Orange ma zerowy zasięg i nie skorzystasz z zasięgu innej sieci jak w PLAY,więc korzystanie z innych zasięgów też ma swoje plusy

Odpowiedz

50. ~
0

2013-06-15 21:40:32

przestańcie się podniecać tym LTE od Plusa,bo dzięki LTE spadła w Plusie jakość połączeń na 2G,kto łapie 3G ten ma szczęście bo ma dobrą jakość rozmów,a net na 3G HSPA,WCDMA działa jak net Play na 3G,a LTE póki co to głównie reklama,marketing,LTE jest tam gdzie jest najlepszy zasięg a tam gdzie gorszy to czasem trudo złapać 3G,Plusowi jeszcze dużo brakuje do ideału,a oprócz PLAY jest to moja ulubiona sieć i czasem przykro kiedy taki T-Mobile z Orange wyprzedzają Plusa z zasięgiem 3G w NetWorks no ale jak te sieci działały każda na swoim zasięgu to wypadały zdecydowanie gorzej od Plusa,wszystko zależy od tego jak sieć rozmieści nadajniki i czy im się chce w ogole tak dać nadjniki żeby dobrze siały zasięg

Odpowiedz

49. ~Calm7
0

2013-06-15 21:36:56

48). Jasne :-p

Odpowiedz

48. ~
0

2013-06-15 21:33:33

47 to nie prawda. Play ma najlepsza jakosc polaczen. W Plusie jest echo,sam sie slysze a w Playu jest ok.

Odpowiedz

47. ~Punk
0

2013-06-15 21:25:41

Testowałem różnych opów, od Era czyli aktualne T - Mobile, poprzez Plus, Orange, Play, znów Orange i aktualnie wróciłem do Plus`a bo z tych wszystkich sieci ma chyba najlepszy zasięg, nie tylko 3G, ale też 2G gdzie taki Play czy Orange tylko kwiczy i szuka sieci. Więc nie wciskajcie bujdy że Play ma najlepszy zasięg w Polsce bo jakby nie umowy z Plusem i Orange już dawno nikt by nie korzystał z Play`a, z resztą mimo tych umów i tak nie ma rewelacji, bo kolega mieszkający na śląsku i mający Play to często zrywa połączenie z nim i sam przeszedł do Orange bo jakość Play`a pozostawia wiele do życzenia.

Odpowiedz

46. ~mnm
0

2013-06-15 20:51:20

31@ Niestety to nie las tylko aglomeracja miejska na górnym Śląsku..42 hspa+ orange też można miedzy bajki włożyć.W Katowicach Zawodzie nawet w mieszkaniach zasięg orange nie działa i ludzie co tam mieszkają innych opów już dawno powybierali taki super zasięg.Nie moja winą jest że play stawia tam nadajniki a inni dopiero planują to zrobić...Szybkość plusa to o.2mb/s tyle samo to ja w playu mam ,żadna mi łaska te sławne LTE..A jeżeli coś mi przerywa to owszem ale OFnK...Plus niby podpisuje umowy że niby coś będzie stawiać tylko kiedy coś postawi?ta infrastruktura co jest to nie wszędzie jak widać jest taka super hiper szybka,widocznie tam gdzie mieszkasz zasięg jest dobry i nadajniki stoją u mnie tylko przeciętny.Co do kasy nie stać mnie na przepłacanie u "Cypryjczyka"kilkorga nazwisk..A najśmieszniejsze jest to że mam playa od 2007i zasięg zdecydowanie się poprawił a początkowo działał tylko na nadajnikach własnych plusa....Orange jak miał znośny tak nadal ma tylko znośny,a klientów ma więcej niż plus i nadajniki dopiero stawiać nowe będzie z T-mobile,bo na razie nic nie nie stawiają dopiero planują ,plus pewnie też dopiero planują może to LTE pojawi się za rok albo 2....na razie g.. jest przereklamowane i drogie.

Odpowiedz