DAJ CYNK

Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na zakup telefonu

25.07.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6115

Ważne 1

0

Średni koszt zakupu smartfonu na świecie cały czas spada - trend ten nie dotyczył jednak Polski. Firma analityczna GfK przygotowała dla "Rzeczpospolitej" dane, które pokazują, że w pierwszym półroczu tego roku na zakup smartfonu w Polsce wydano średnio 325 dolarów (1242 zł). To o 14% więcej, niż dwa lata wcześniej. Wzrost ten jest wynikiem zbiegu kilku różnych okoliczności.

Zobacz: Jaki telefon do 1000 zł? Nasz ranking na lipiec 2019

Polacy stają się coraz bogatsi i mogą sobie pozwolić na wydawanie większych kwot na zakup telefonu. Smartfony kupujemy też coraz rzadziej, ponieważ kolejne modele nie niosą ze sobą zbyt wielu innowacji. W połączeniu z większą ilością "gotówki w kieszeni" powoduje to, że gdy już kupujemy nowe urządzenie mobilne, sięgamy po model z nieco wyższej półki. Nie bez znaczenia jest również polityka sprzedażowa telekomów. Operatorzy oferują sprzęt na raty, rezygnując ze sprzedawania smartfonów "za złotówkę".

Zobacz: Orange: telefony, zegarki i inny sprzęt w ratach 0% od teraz dostępne dla wszystkich

Nowy mechanizm sprzedaży smartfonów przez operatorów, w tym oferowanie urządzeń bez abonamentu, przynosi im coraz większy przychód. Tak przynajmniej ogłosił wczoraj Orange Polska, publikując wyniki za ostatni kwartał. Przychód Pomarańczowych ze sprzedaży sprzętu wyniósł w 2Q2019 352 mln zł, czyli prawie o 15% więcej niż rok wcześniej.

Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2Q2019 i 1H2019. Więcej światłowodów i konwergencji, dobry kwartał w usługach mobilnych

Polacy wciąż wydają na zakup smartfonu mniej niż wynosi średnia światowa. W 2018 roku średnia globalna cena zakupu wyniosła 384 dolary (1468 zł). Kwota ta spadła o 2% w porównaniu z rokiem 2017.

Źródło tekstu: cyfrowa.rp.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu