DAJ CYNK

Plus trzeci w Europie pod względem transmisji danych

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Plus i Cyfrowy Polsat zajmują 3. miejsce w rankingu europejskich sieci komórkowych pod względem transmisji danych. Z uwzględnieniem sieci wirtualnych są pierwsi w Europie.

Plus na 3 miejscu w Europie

W 2018 roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali 965 PB danych (petabajtów, 1 PB = 1015 B, 1 PiB = 250 B). Tefficient przygotował raport, zgodnie z którym to trzeci wynik w Europie. Lepsze pod względem ilości przesłanych danych okazały się sieci 3 z Wielkiej Brytanii oraz Free z Francji.

Zobacz: Plus ma sieć 5G-Super Ready... już od półtora roku. Oto jej możliwości

Analitycy Tefficient posługiwali się danymi, w których nie uwzględniono ruchu generowanego w sieci Plusa i Cyfrowego Polsatu przez operatorów wirtualnych. Gdyby do 965 PB doliczyć dane przetransferowane przez zewnętrznych dostawców usług telekomunikacyjnych działających na infrastrukturze sieci Plus, to łączny wynik przekroczyłby 1 eksabajt danych. To dałoby pierwsze miejsce w Europie.

Bardzo wysoka pozycja w rankingu pokazuje, że w Polsce to przede wszystkim klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu najswobodniej korzystają z Internetu mobilnego, bez obawiania się o ilość przesłanych danych. Sieci te zapewniają użytkownikom codzienny dostęp do Internetu, zarówno gdy robią rzeczy „małe”, takie jak przeglądanie stron internetowych, obsługa poczty e-mail czy korzystanie z mediów społecznościowych, jak i te „cięższe” - oglądanie materiałów wideo, streaming muzyki lub korzystanie z gier typu multiplayer.

Zobacz: W Plusie to Ty wybierasz co jest dla Ciebie ważne

Plus, Play, Orange - przez te sieci mobilne płynie najwięcej danych

Spośród polskich sieci, do wyniku osiągniętego w sieci Grupy Cyfrowy Polsat najbliżej ma Play. W 2018 roku klienci fioletowej sieci przesłali o ponad 100 PB mniej danych niż w sieci polskiego lidera. Trzecie miejsce wśród polskich sieci (Orange) to już wynik gorszy o około 30%.

Sprawna obsługa największej w Polsce ilości przesyłanych danych – to prawdziwy test potencjału technologicznego i możliwości infrastrukturalnych operatora. w przeciwieństwie do speedtestów - czyli rankingów prędkości transmisji danych. W tym drugim wypadku można je raczej traktować jako ciekawostkę, o kolejności miejsc decydują drobne różnice, rzędu kilku Mb/s, a pozycja na podium często się zmienia.

- podaje operator sieci Plus

Zobacz: Plus i Cyfrowy Polsat najbardziej internetową mobilną siecią w Polsce

Średnio 6,9 GB danych miesięcznie na jedną kartę SIM

Analitycy przygotowujący raport Tefficient przeliczyli średnie, comiesięczne zużycie danych mobilnych na jedną kartę SIM. Uwzględniono przy tym 90 operatorów z całego świata, którzy raportowali tego typu dane za 2018 rok. W tym wypadku wysokość średniego użycia na kartę SIM w Plusie i Cyfrowym Polsacie, wynosząca 6,9 GB,  uplasowała Grupę Cyfrowy Polsat na 6 miejscu w Europie.

Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu są najchętniej korzystającą z Internetu grupą abonentów w Polsce, ale walczą również o to miano wśród użytkowników wszystkich europejskich operatorów. Firma Streetcom przeprowadziła w marcu 2019 roku badanie, którego wyniki pokazują, że aż 90% osób testujących Internet LTE Plusa było zadowolonych z prędkości usługi, a 92% testerów wyraziło gotowość do polecenia Internetu Plusa znajomym i rodzinie.

Zobacz: Plus daje bon turystyczny o wartości 100 euro za zawarcie dwóch umów abonamentowych

Osiągane prędkości nie są najważniejsze

W grudniu ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów. Wynika z niego, że 86,5% ankietowanych nie wiedziało jaka jest maksymalna prędkość pobierania danych dla usługi Internetu mobilnego, z której korzystają. 98.2% polskich użytkowników Internetu mobilnego nie miało takiej wiedzy w zakresie prędkości wysyłania danych. Można zatem pokusić się o wniosek, że to nie same maksymalne osiągi i pierwsze miejsca w tzw. speedtestach są gwarantem sukcesu. Większe znaczenie ma zapewnienie internautom bezproblemowego i stabilnego dostępu do sieci. Najlepszą jego miarą są klienci intensywnie korzystający i zadowoleni z poziomu dostarczanych usług. Znaczenie ma też to, ilu użytkowników przenosi swój numer do danej sieci. W tym przypadku Plus nie ma się czego wstydzić.

Zobacz: Raport przenośności numerów w 1Q2019. Orange i Play na minusie, mocny Plus, Premium Mobile w innej lidze

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus, Tefficient

Przewiń w dół do następnego wpisu