DAJ CYNK

Orange: w paśmie 800 MHz pracuje już 8 tys. systemów LTE

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8145

Orange: w paśmie 800 MHz pracuje już 8 tys. systemów LTE

Sieć Orange pochwaliła się najnowszymi statystykami dotyczącymi rozbudowy sieci. Pod koniec ubiegłego tygodnia operator osiągnął w paśmie 800 MHz pułap 8 tys. systemów LTE.

Zobacz: Orange Polska przewiduje straty spowodowane przez pandemię i zmienia prognozy finansowe

W poprzednich miesiącach w doniesieniach operatorów pojawiał się głównie temat 5G, ale dla obecnych użytkowników sieci ważniejsza jest rozbudowa działającego, dostępnego standardu LTE. Jak odnotowuje Orange, w całej Polsce pomarańczowa sieć ma już ponad 11 tys. stacji bazowych, a na nich  przeszło 30 tys. systemów LTE w różnych pasmach częstotliwości - 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. Ponad 9 tys. stacji obsługuje dziś agregację pasm LTE, z czego 3/4 łączy co najmniej 3 pasma, co daje szybszą i bardziej stabilną transmisję danych.

Zobacz: Orange: tańszy roaming w pre-paidach i nju mobile
Zobacz: Nowy bonus w Orange na kartę za zgodę marketingową

Pod koniec ubiegłego tygodnia sieć Orange mogła się pochwalić osiągnięciem kolejnego etapu rozbudowy sieci LTE – w paśmie 800 MHz pracuje już 8 tys. systemów. W kwietniu nowe instalacje pojawiły się w ponad 30 nowych miejscach zarówno mniejszych m.in. Kunicach, Skokach, Kijach, jak i większych: Poznaniu, Żorach czy Białymstoku. Przedstawia to poniższa mapka.

Dlaczego akurat częstotliwości 800 MHz są tak ważne? Dzięki nim operator może zapewnić lepszy zasięg LTE na terenach niezurbanizowanych i mniej zaludnionych, czyli tam, gdzie stacje bazowe nie są budowane w gęstej siatce. Natomiast w miastach, oprócz dodatkowej pojemności, pasmo 800 MHz pomaga również poprawić zasięg w budynkach. Częstotliwości te odznaczają się bardzo dobrą propagacją, charakterystyczną dla częstotliwości pokryciowych. Pasmo 800 MHz pozwala przenosić informacje dalej niż inne częstotliwości wykorzystywane do LTE, czyli 1800, 2100 oraz 2600 MHz. Zasada jest taka, że im niższa częstotliwość, tym lepszy zasięg, bo lepsza jest propagacja, czyli rozprzestrzenianie, w powietrzu. Z kolei częstotliwości wyższe są bardziej podatne na tłumienie.

Jak przekonuje Orange, to między innymi dzięki takiej rozbudowie sieci internet mobilny w tej sieci wciąż sprawnie działa, mimo tego, że wiele firm czy szkół przeszło w tryb on-line. Zwiększone zapotrzebowanie na łączność udało się operatorowi obsłużyć dzięki rozbudowie sieci rdzeniowych i transportowych oraz agregacji pasm.

Zobacz: Sieć Orange w ogniu krytyki hejterów 5G
Zobacz: Orange Flex: dla obecnych klientów też jest pakiet 200 GB na naukę. I to za darmo

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Blog Orange

Źródło tekstu: Orange

Przewiń w dół do następnego wpisu