DAJ CYNK

Orange: przybywa światłowodów. Operator ujawnia, jaki zrobił zasięg w POPC

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Orange: przybywa światłowodów.

Orange chwali się rosnącym zasięgiem światłowodów instalowanych w ramach projektu POPC i zmniejszaniem białych plam na internetowej mapie Polski. W gminach ta realizacja oceniania jest jako „epokowa inwestycja na miarę niegdysiejszej elektryfikacji wsi”.

Pomarańczowy operator poinformował, że właśnie przekroczył liczbę 300 tys. gospodarstw domowych, które znalazły się w zasięgu wybudowanej przez Orange Polska sieci światłowodowej, tworzonej w ramach projektów POPC. Jednocześnie liczba szkół przyłączonych w trakcie tej inwestycji sięgnęła 3 tys.

To oznacza położenie niemal 20 tys. km linii światłowodowych i wykonanie 75% prac, których się podjęliśmy. Całkowita wartość zrealizowanych już inwestycji wynosi 1,15 mld zł. Z czego wkład własny Orange Polska to 338 mln 754 tys. zł. Reszta stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej

 – podaje na firmowym blogu Wojtek Jabczyński, rzecznik Orange.

W sumie dzięki inwestycjom Orange realizowanym z dofinansowanie UE, światłowód dotrze do 4757 miejscowości w 646 gminach. Rzecznik operatora podkreśla też, że współpraca z samorządami jest coraz lepsza. Gminy postrzegają światłowody jako coś niezbędnego w życiu mieszkańców, dającego szansę gospodarczego rozwoju.

Szybki internet dla mieszkańców naszej gminy to epokowa inwestycja na miarę niegdysiejszej elektryfikacji wsi. Program POPC stał się ogromną szansą dla mieszkańców gminy na szybki internet, który jest kluczowy dla pracy i edukacji. Światłowód jest podstawowym elementem bezpieczeństwa i oknem na świat

– przekonuje Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.

To niejedyny taki głos.

W każdym domu jest komputer, czasami więcej niż jeden. Służy zdalnemu uczeniu się, często pracy. Można bez przesady powiedzieć, że te urządzenia są podstawą egzystencji wielu rodzin. Trudno to sobie jednak wyobrazić bez rozbudowanej sieci światłowodowej – 

dodaje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Inwestycje w ramach POPC realizowane są przez Orange na terenach tzw. białych plam, czyli na obszarach słabo zaludnionych, które dotąd borykały się z problemami wykluczenia społeczno-cyfrowego. Zdaniem operatora inwestycje w światłowód dają równe szanse w dostępie do edukacji, zdalnej pracy, prowadzenia biznesu czy załatwiania codziennych spraw online mieszkańcom wsi oraz małych miasteczek.

Orange przybywa światłowodów

Jak wynika z ostatniego raportu kwartalnego, w zasięgu komercyjnej usługi Orange Światłowód pod koniec września było 880 tysięcy klientów indywidualnych oraz 5,6 mln gospodarstw domowych.

Zobacz: Wyniki Orange Polska po 3Q2021: rosną przychody, EBITDAal i liczba użytkowników światłowodu
Zobacz: Strategia Orange: kowergencja, światłowody i 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange Polska

Źródło tekstu: Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu