DAJ CYNK

Orange ma 10 tysięcy stacji LTE 1800. Z najnowszej skorzysta też T-Mobile

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Orange ma 10 tysięcy stacji LTE 1800. Z najnowszej skorzysta też T-Mobile

Operatorzy lubią się chwalić swoimi postępami w budowie infrastruktury sieciowej. Dziś Orange podał, że uruchomił właśnie dziesięciotysięczną stację LTE działającą w paśmie 1800 MHz. Jest to stacja postawiona przez Play, ale teraz korzysta z niej też spółka NetWorks!, tworzona przez Orange i T-Mobile.

W okolicach Węgorzewa w województwie warmińsko-mazurskim, od wczoraj dla klientów Orange pracuje stacja numer 10 000 wykorzystująca pasmo LTE 1800 – podał Wojtek Jabczyński, rzecznik Orange Polska, na firmowym blogu.

Zobacz: Przejęcie Polkomtel Infrastruktura przez Cellnex. UOKiK wydał zgodę

Dziesięciotysięczna stacja LTE 1800 będzie też obsługiwać starsze technologie: UMTS 900 i GSM. Dzięki niej zniknęło kolejne miejsce ze słabszym zasięgiem. 

Orange ma 10 tysięcy stacji LTE 1800 - mapa

Stacja postawiona została przez Play, ale teraz korzysta z niej także spółka NetWorks!, czyli przedsięwzięcie realizowane przez Orange wraz z T-Mobile .

Jak ujawnia Wojtek Jabczyński, łącznie dla klientów Orange w całej Polsce pracuje obecnie ok. 11 850 stacji. Zakres 1800 MHz to pierwsza częstotliwość LTE, którą operator wykorzystuje od 2013 roku. Pierwotnie pasmo było używane w centrach miast. Później, w miarę upowszechniania się kolejnych częstotliwości LTE, operator dodawał pasmo 1800 MHz tam, gdzie działało już 800 MHz. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza zwłaszcza w miejscach bardziej obciążonych ruchem. Jest też dobrym kompromisem pomiędzy częstotliwościami o charakterze pokryciowym i zasięgowym.

Rozbudowa zasięgu pasma 1800 MHz wiązała się z procesem refarmingu, który Orange prowadził w minionych latach w całej Polsce, równolegle z modyfikacją pasma 2100 MHz na potrzeby 5G. Refarming współużytkowanego z T-Mobile pasma 1800 MHz polegał na wyodrębnieniu niezależnego pasma 10 MHz tylko dla klientów sieci Orange Polska. W sumie cały proces refarmingu pozwolił lepiej wykorzystać zasoby pasma radiowego i zwiększyć pojemność sieci LTE aż o 50 procent.

Zobacz: Orange: blisko 100 stacji bazowych zasilanych przez światłowód Fiberhost
Zobacz: Play ma już 9000 stacji bazowych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange Polska

Źródło tekstu: Blog Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu