DAJ CYNK

Orange blokuje telefony, jeśli nie spłacasz rat. Nowy regulamin

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 69793

Orange blokuje telefony, jeśli nie spłacasz rat.

Masz zamiar kupić smartfon na raty w Orange? To pamiętaj, by wszystkie zobowiązania ratalne były płacone na czas. W razie zwłoki operator może zablokować IMEI urządzenia. Taki zapis pojawił się w najnowszej wersji regulaminu.  

Nowy regulamin sprzedaży urządzeń na raty w Orange obowiązuje od wczoraj, czyli 20 lipca 2020 r., do odwołania. Opisuje on kwestie dotyczące takiej formy sprzedaży w ofertach Plan Mobilny, Internet Domowy 4G, Internet Mobilny, a także w różnych wariantach Orange Love.

Zobacz: Orange bierze raty na siebie: 3 miesiące za 0 zł na wszystkie smartfony

W nowym regulaminie pojawił się zapis o blokowaniu IMEI 

Najnowsza wersja regulaminu została rozbudowana o zapisy mówiące o blokowaniu numeru IMEI w razie braku spłaty rat. Opisuje to punkt 15 wraz z podpunktami 1-4.

Orange zastrzega w nim, że w przypadku naruszenia przez klienta obowiązku płatności za raty, może zdalnie zablokować numer IMEI urządzenia po upływie przewidzianego w harmonogramie spłaty rat terminu płatności.

Na szczęście dla niesolidnych klientów, Orange przed zablokowaniem IMEI przekaże im informację o zamiarze podjęcia takich działań. Operator wskaże także termin, w którym będzie oczekiwał zapłaty za zaległe raty. Dopiero po jego bezskutecznym upływie może zablokować numer IMEI. Informację o zamiarze blokady numeru IMEI operator skieruje w formie pisemnej, elektronicznej, w wiadomości SMS lub telefonicznie

Zobacz: T-Mobile: smartfony na raty bez abonamentu

Blokada IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności. Do tego czasu blokada uniemożliwi korzystanie z usług telekomunikacyjnych na urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej, więc zamiana karty na SIM innego operatora nic nie da. 

Kupując telefon na raty u operatora, należy pamiętać, że klient nie jest właścicielem urządzenia aż do zakończenia spłacania rat. Własność urządzenia zostanie przeniesiona na jego nabywcę dopiero po zapłaceniu ostatniej raty, do tego czasu sprzęt pozostaje  własnością operatora, co oznacza też, że urządzenia nie można sprzedać osobom trzecim

Podobne zasady sprzedaży ratalnej i możliwość blokowania IMEI wprowadzili operatorzy Plus i T-Mobile.  

Zobacz: Nie płacisz rat? Plus zablokuje Ci telefon
Zobacz: T-Mobile blokuje telefony, jeśli klient nie spłaca rat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu