DAJ CYNK

Opłata audiowizualna zastąpi abonament. Zapłaci każdy, niezależnie od rodzaju posiadanego odbiornika

12.09.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8815

Ważne 3

13

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce ma rozpocząć prace nad projektem ustawy medialnej, zgodnie z którą opłata audiowizualna zastąpi abonament. Jak podkreśla prezes TVP Juliusz Braun, proponowana powszechna opłata audiowizualna będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Wpływy są nieco wyższe, ale wciąż obracamy się w sferze stanów bardzo niskich - mówi szef Telewizji Polskiej.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce ma rozpocząć prace nad projektem ustawy medialnej, zgodnie z którą opłata audiowizualna zastąpi abonament. Jak podkreśla prezes TVP Juliusz Braun, proponowana powszechna opłata audiowizualna będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Wpływy są nieco wyższe, ale wciąż obracamy się w sferze stanów bardzo niskich - mówi szef Telewizji Polskiej.

Zdaniem Juliusza Brauna najlepszym rozwiązaniem dla mediów publicznych byłoby szybkie uchwalenie nowej ustawy medialnej, która zakłada wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej. Nad takimi rozwiązaniami pracuje resort kultury.

Uważam, że to jest rozwiązanie najnowocześniejsze, najlepsze, sprawdzone, akceptowane przez Komisję Europejską. Same plusy - mówi Juliusz Braun Newserii.

Zmienić miałby się sposób naliczania opłat. Nie będą one uzależnione od posiadania odbiornika telewizyjnego.

Odrywamy opłatę od posiadania jakiegokolwiek sprzętu, bo dzisiaj, kiedy program możemy oglądać na wielu różnych urządzeniach, mówienie o tym, czy ktoś ma telewizor, to już jest po prostu anachronizm - podkreśla Juliusz Braun. W Polsce wprowadzenie powszechnej opłaty wymaga zbudowania bazy danych gospodarstw domowych, a baza danych gospodarstw domowych to są - mówiąc krótko - liczniki elektryczne. W każdym mieszkaniu jest licznik, wobec tego dokładnie wiadomo, ile tych mieszkań jest i kto ma obowiązek płacić.

System opłat audiowizualnych obowiązuje od początku tego roku w Niemczech.

Inna opcja to jest to, co zrobili Finowie, czyli podatek od każdego obywatela - mówi Braun. Mnie się jednak wydaje, że opłata audiowizualna od gospodarstwa domowego jest bardziej sprawiedliwa.

Opłata audiowizualna pozwoliłaby mediom publicznym złapać oddech finansowy.

Wszyscy na nas krzyczą, że jest za dużo reklam i jednocześnie, że trzeba zarabiać pieniądze, więc nie możemy przyciągać reklamodawców za wszelką cenę. Wydaje mi się, że robimy to, co trzeba, żeby nie przeładować programu product placement, a ilość czasu poświęconego na reklamy jest najwyższa, jaką ustawa przewiduje - mówi Braun.

Prezes TVP przypomina, że w tym zakresie Telewizja Publiczna musi poruszać się w ściśle określonych warunkach, jakie narzuca na nią obowiązująca dziś ustawa o radiofonii i telewizji. Chodzi przede wszystkim o to, że audycje nadawane przez publicznego nadawcę nie mogą być przerywane reklamami.

Możemy starać się pozyskiwać nieco droższe reklamy, nieco atrakcyjniejsze, ale generalnie tutaj wielkiego pola manewru już nie ma - mówi Juliusz Braun.

Abonament radiowo-telewizyjny w założeniu miał stanowić ważny element przychodów mediów publicznych. Tymczasem co piąte gospodarstwo domowe jest zwolnione z jego opłat. Ponad połowa tych, którzy powinni, nie płacą.

W tej chwili w Polsce abonament płaci 10 proc. gospodarstw domowych - mówi Braun.

Prezes TVP liczy, że do końca tego roku kasa firmy zostanie zasilona kilkuset milionami złotych z abonamentu.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
149. ~
0

2013-10-05 08:58:19

Dostałem rachunek na 1650 zł i co dalej ?. Dalej nie ma dostępu do TVP sport,TVP sreiale. A TVP info powstało po to aby więcej kasy było za reklamy.Jesteście typowymi złodziejami .trzymacie się stołków w TVP od wielu lat ci sam i dlatego nie będzie dobrej telewizji w Polsce .

Odpowiedz

148. ~Calm7
0

2013-09-22 11:09:08

147). A co Ci reklamy w tvp przeszkadzają? Bo mnie wcale. Włączam na film o ustalonej godzinie, i nie mam żadnych reklam podczas filmu :-p

Odpowiedz

147. ~jaro
0

2013-09-22 10:54:38

stop reklamom w TVP !!!!!!! a co z rencistami zwolnionymi z płacenia?

Odpowiedz

146. ~
0

2013-09-14 13:50:47

Wszedłem w końcu cichaczem na dach i założyłem antenę DVB-T, dziada nie było. I mam darmową telewizję cyfrową - 20 programów, w tym TVP 1 i TVP 2 w HD. Nigdy więcej żadnych kablówek a już w szczególności najpopularniejszej w kraju kablówki która ciągle podnosi ceny a żadnych ciekawych programów nie dokłada. Zresztą i tak zazwyczaj oglądałem podstawowe programy które teraz mam za darmo. Nawet jeśli wprowadzą opłatę audiowizualną to będzie ona i tak o wiele niższa niż abonament w kablówce.

Odpowiedz

145. ~Namakon
0

2013-09-14 09:16:27

Mam wykupioną kablówkę od UPC - płacę im miesiąc w miesiąc abonament a (jako że TVP jest w zestawie obowiązkowo dostępne) sądzę że telewizji publicznej też z tego tytułu jest coś /''odpalane/''.. bo raczej nikt nie otrzymuje możliwości emisji jakiegoś kanału /''na piękne oczy/''. Co z tego wynika? To, że i tak i tak jakaś część moich wydatków do TVP wpływa mimo iz jakość audycji przebiła już dno i jest na poziomie mułu. Dlaczego mam płacić (po raz drugi, dodatkowo) za cos czego oglądać sobie nie życzę i czego nawet na telewizorze nie programowałem? Nie rozumiem konieczności istnienia telewizji publicznej jaka i tak zmienia swe nastawienie po każdych wyborach i obsadzeniu stanowisk odpowiednimi osobami z różnych partii politycznych... Edukuje? Bez żartów, 10 razy tyle audycji mam na kanałach national geografic/animal planet i im pochodnych. Dostarcza rozrywki dla najmłodszych? Taa, chyba jedną wieczorynką wyprodukowaną 50 lat temu, podczas gdy programy w rodzaju minimax/''a i innych maja to 16h/dobę.. ah zapewne chodzi o informacje! Eee.. znowu pudło - mając TVN24 i insze CNN/polsat-informacje w jakich mam wiadomosci 24/dobę nasz drogi TVP leży i robi pod siebie. Przypomina mi to sytuację gdy mając samochód i jeżdżąc nim po mieście państwo wymaga byśmy dokładali się do komunikacji miejskiej i kupowali bilety na atutobus rozsypujacy się ze starosci....

Odpowiedz

143. ~uRZytkownik
0

2013-09-13 17:56:58

sqr.... kończyć nie trzeba chyba....

Odpowiedz

142. ~Piotrek
0

2013-09-13 13:01:00

Przecież to jest dużo prostsze niż myślicie. ZAKODOWAC DVB-T od TVP i kto chce oglądać niech płaci abonament a kto nie chce niech nie płaci ale i nie ogląda - absurdalnie proste gdyby nie to że żyjemy w takim *** kraju gdzie się DOI ludzi a nie robi "misję TVP" z Lisami i innymi "gwiazdeczkami" w roli głównej

Odpowiedz

141. ~.
0

2013-09-13 10:10:21

134 Jak dziad nie pozwala, to dopytaj jakie ma powody. Może da się dogadać? Czy inne anteny są na dachu?

Odpowiedz

140. buba1234
0

2013-09-13 09:35:00

Jak tusk to zrobi to, to bedzie jak drugie ACTA. Poza tym w publicznej powinien byc zakaz reklam z lokowaniem produktu włącznie. W ogóle, coraz mniej ludzi korzysta z mediów przez lokowanie produktu, coraz mnijesza wiarygodnosc.

Odpowiedz

139. buba1234
0

2013-09-13 09:33:03

Nie placilbym nawet jkaby aboanment roczny wynosil 1 grosz, to tez wyraz sprzeciwu na robienie tabloidu, gigantyczne premie kolesiow, tabloidziarzy i pracownikow medialnych [bo dziennikarzy to w Polsce juz prawie nie ma].

Odpowiedz

138. buba1234
0

2013-09-13 09:30:39

Po smierci półrocznej Madzi z Sosnowca Tomasz "Lis" zrobił program na ten temat i zaprosił kogo?! Koroniewska i Cichopek z M jak Miłość. TO BYŁO TAK OBLEŚNE, ze mozna było zwymiotowac widac ludzie zrobia wszystko dla kasy. Spodziewaem się, ze go wywalą po tym programie, ale widocznie tabloidyzacja poszła dalej niz myslalem. Nie, nie będę płacił na takie coś. Newsweeka tez nie da sie czytac. same brukowce

Odpowiedz

137. ~wewewe
0

2013-09-13 00:27:41

@59 nie mam quada :p quasi-podatek drogowy też jest debilny bo na drogi nie idzie ;p euro też nie oglądałem bo piłka kopana mnie nijak nie jara - jeszcze jakieś dziwne pytania? :> telewizyjnie - możesz zrozumieć, że ludzie nie mają nijak potrzeby gapienia sie w to durne pudło, cokolwiek by tam nie leciało? :P

Odpowiedz

136. ~jano
0

2013-09-12 22:01:02

POborcy w POlsce nie odpuszczą!!!!!!

Odpowiedz

135. Gormar
0

2013-09-12 21:57:20

@131. TVP nie jest finansowana bezpośrednio z budżetu centralnego ze względu na zapewnienie jej większej niezależności od polityków. W innym wypadku dana władza mogła by powiedzieć, że skoro wy nas nie wspieracie to my wam za rok zmniejszamy budżet. A wysokość abonamentu ustala KRRiT a nie rząd.

Odpowiedz

134. ~
0

2013-09-12 21:13:19

120 nie wystarczy pokojowa, już próbowałem, tutaj u mnie jest dziura sygnałowa a maszt który jest w mieście stoi akurat nie od okna tylko wzdłuż budynku i go nie widać więc nie odbiera. Jedyne wyjście to zamontować antenę na dachu na kominie ale ten dziad nie pozwala.

Odpowiedz