DAJ CYNK

Netia: Państwo powinno dopłacać do budowy sieci

16.04.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4420

Ważne 6

1

Likwidacja białych plam na szerokopasmowej mapie Polski jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami - podkreślają przedstawiciele branży teleinformatycznej. Tam, gdzie inwestycje w budowę sieci są mało opłacalne dla przedsiębiorców, potrzebne jest zaangażowanie finansowe państwa. Firmy potrzebują również stabilnego prawa. Bez tego ryzyko dla przedsiębiorców może okazać się zbyt wysokie.

Likwidacja białych plam na szerokopasmowej mapie Polski jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami - podkreślają przedstawiciele branży teleinformatycznej. Tam, gdzie inwestycje w budowę sieci są mało opłacalne dla przedsiębiorców, potrzebne jest zaangażowanie finansowe państwa. Firmy potrzebują również stabilnego prawa. Bez tego ryzyko dla przedsiębiorców może okazać się zbyt wysokie.

Jeśli mówimy o realizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego (NPS) i pokryciu białych plam, to pamiętajmy, że zwroty z inwestycji mogą sięgać 20 czy nawet 30 lat - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mirosław Suszek, członek zarządu Netii. Cele NPS są celami rządu, a nie przedsiębiorstw. Dlatego to rząd powinien wymyślić dobre mechanizmy współfinansowania - dodaje.

Jak podkreśla, technologia się zmienia, a firmy bez wsparcia środków publicznych i funduszy europejskich same nie będą w stanie sprostać wielomiliardowym inwestycjom.

Netia posiada największą w Polsce światłowodową sieć dostępową w technologii PON, która jest w tej chwili najbardziej przyszłościową technologią i umożliwia nam świadczenie usług nawet do 1 gigabita na sekundę. Zrealizowaliśmy tę inwestycję przy współudziale unijnych funduszy do poziomu 40 proc. kosztów kwalifikowanych - mówi Mirosław Suszek.

Równie ważna, co wsparcie finansowe, jest stabilność prawna.

Oprócz ryzyka biznesowego ważne dla nas jest ryzyko przepisów i regulacji - mówi członek zarządu Netii. Odgrywa ono szczególną rolę przy inwestycjach telekomunikacyjnych, których horyzont czasowy jest bardzo długi. Niestabilność przepisów znacznie podnosi ryzyko inwestycyjne, więc zmniejszenie niepewności związanej ze zmianami w prawie pozwoliłoby zwiększyć liczbę inwestycji.

Podaje przykład tzw. megaustawy, czyli ustawy z 2010 roku o wspieraniu rozwoju usługi i sieci telekomunikacyjnych, która z założenia miała ułatwić realizację inwestycji związanych z budową infrastruktury.

Koncepcja bardzo dobra, zapis ustawy dobry, ale cały czas brakuje przepisów wykonawczych. Kiedy trzeba stosować te przepisy w praktyce, to już nie wychodzi tak dobrze - mówi przedstawiciel Netii.

Jego zdaniem, te dwa warunki, czyli wsparcie przedsiębiorstw z budżetu państwa oraz stabilne otoczenie prawne, są konieczne do tego, żeby zrealizować założenia Narodowego Planu Szerokopasmowego. W ramach rządowego projektu NPS do 2020 r. każdy Polak ma móc korzystać z internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Ponadto minimum połowa polskich gospodarstw domowych ma mieć dostęp do sieci o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s. Nadzór nad realizacją planu sprawować będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
0

2014-04-16 21:30:00

To co się nie opłaca Netii, za chwile będzie się opłacało mniejszym operatom i samorządom. Prędzej czy później nisze ktoś zagospodaruje. Niech sobie wezmą do budowy sieci Ukraińców. Jak im się nie opłaca to ich problem. Mojemu sąsiadowi też nie się nie opłaca prowadzić małego sklepiku, bo pod nosem mu wybudowali supermarket i jakoś nikt mu nie dopłaca do interesu. Jak zbankrutuje, to sklepik weźmie ktoś inny i tyle. Tak samo telekomy, jak się nie opłaca, to sprzedać się komuś innemu i sio z rynku. W innych dziedzinach gospodarki, nie ma zmiłuj, a tu ciągle skomlenie, że się światłowodu nie da położyć.

Odpowiedz

11. ~
0

2014-04-16 16:11:04

Pasożytowali na infrze to przez lata i jeszcze mają jakieś żądania???

Odpowiedz

10. ~Adamus
1

2014-04-16 14:32:15

Mirek coś ostatnio intensywnie w mediach się udziela - czyżby celował w zastępstwo za dużego/mniejszego Mirka??? :)

Odpowiedz

9. ~
0

2014-04-16 12:56:25

sieci powinny dopłacać klientom że musiei iść do salonu,wcześniej zapoznać się z warunkami promcji małym druczkiem na 5 stronach A4,a na końcu jeszcze zapłacić aktywacje,a później jest jeszcze konfiguracja telefonu, reguacja miesieczna rachunkuumowa na 2 lata,więc firmy powinny klientowi za to wszystko dopłacać

Odpowiedz

8. ~
0

2014-04-16 12:55:08

Najlepiej niech Obywatele się dorzucą, Unia dołoży a Netia nam wystawi abonament, z biegiem czasu będą powiększać swoją klientele a obecny klient będzie patrzył jak mu spada prędkość internetu. Jedno co można powiedzieć to Netia miała dobry start, ale z biegiem czasu to obsługa kuleje, tzw spece na linii są zieloni jak pietruszka i na siłę z dzwoniącego robią kretyna... Jeden z przykładów, dawna promocja na łączach LLU, ile masz na kalbu taką masz prędkość, po paru latach prędkość spada o jakieś 30%. Chwalą się ze mogą osiągnąć 1Gb/s, w ilu miejscach w Polce ? Warunkach laboratoryjnych ? Są śmieszni. Zrobili TV, okey może IPTV to jakoś działa ale na LLU, to wieczne problemy, dzień śwista, piksele , stop klatka, brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Jak chcą być tacy super to może niech coś zrobią, bo od jakiś dwóch lat to spoczywają laurach.

Odpowiedz

7. ~
0

2014-04-16 11:06:31

Wystarczyło nie sprzedawać części hurtowej "Telekomunikacji" i modernizować infrastrukturę za pieniądze uzyskane z dzierżawienia sieci operatorom.

Odpowiedz

6. wlo
0

2014-04-16 11:02:26

Komu? Tepsie podobno nie... Bo i tak rozkradną... Francuzi ;-)

Odpowiedz

1

2014-04-16 10:33:19

Tak, zabrać w podatkach wszystkim i dać firmom telekomunikacyjnym na budowę sieci, za co później będą brać kasę od abonentów. Gdzie tu sens? No i ludzie, przecież czas zwrotu inwestycji w przypadku światłowodu spokojnie można założyć na 20 lat. Ale spojrzenie długoterminowe jest obce jak można ukraść trochę kasy. Co więcej uważam, że skoro mamy jakieś zadupie, gdzie dotarcie z siecią jest dużo bardziej kosztowne (per user) niż w mieście, to ceny dostępu do internetu powinny być tam zwyczajnie większe. No to się kłuci z socjalizmem.

Odpowiedz

4. ~Ciekawe
1

2014-04-16 10:07:57

Skoro już raz mam zapłacić za budowę sieci, to czemu mam później jeszcze płacić abonament?

Odpowiedz

3. ~
0

2014-04-16 09:49:16

Netia nie ma pomysłu na siebie, a jej przedstawiciele bredzą. To już piąty rok w tej firmie - nic się nie zmieniło. Niekompetentne obszary jakie były, takie są. Teraz tylko pieniądze i pomysły na przejęcia się skończyły i trzeba albo zacząć zjadać własny ogon, albo w końcu znaleźc upragnionego inwestora, za brak którego Godlewski poleciał.

Odpowiedz

2. ~bombi
0

2014-04-16 09:35:14

Wiem coś o tym jak zapłacę 3000 zl to mi założą sieć a tak mogę tylko pomarzyć

Odpowiedz

1. ~
1

2014-04-16 08:26:42

> Państwo powinno dopłacać do budowy siecifixed: Polacy powinno dopłacać do budowy sieci

Odpowiedz