DAJ CYNK

Netia: kolejne łącza NGA w budowie

23.04.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8

Ważne 0

0

Netia podzieliła się danymi na temat kolejnych inwestycji w sieć NGA (łącza o prędkościach wyższych niż maksymalne dla ADSL2+, czyli 25 Mb/s i więcej).

Netia podzieliła się danymi na temat kolejnych inwestycji w sieć NGA (łącza o prędkościach wyższych niż maksymalne dla ADSL2+, czyli 25 Mb/s i więcej).

W zakresie najszybszych, światłowodowych sieci (100 Mb/s i więcej), czyli FTTH (Fiber to the home) i ETTH (Ethernet to the Home), Nowa Netia ma już zasięg ponad 340 tysięcy lokali. Kolejne około 710 tysięcy stanowią sieci VDSL-owe (Netia + Dialog) o szybkości łączy 25-80 Mb/s (operator chwali się, że na 80% tych linii uzyskuje co najmniej 40 Mb/s).

W kolejce do modernizacji do standardu VDSL2 czeka w najbliższych miesiącach kolejne 200 tysięcy lokali. Na koniec maja w ramach tej inwestycji w zasięgu NGA pojawi się około 50 tysięcy lokali. Unowocześnienie łączy zostanie przeprowadzona w takich miejscowościach jak: Wrocław, Wałbrzych, Lubin, Łódź, Jelenia Góra, Bielsko-Biała, Elbląg i Zielona Góra.

Kończymy też postępowania przetargowe na wybór dostawców sprzętu i realizacji budowy sieci FTTH (PON) w województwie dolnośląskim. Całość tej inwestycji to 18 tysięcy lokali w zasięgu sieci PON 1 Gb/s, a pierwsze budynki objęte zasięgiem pojawią się jeszcze w tym roku. Inwestycja objęta jest dofinansowaniem unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. dolnośląskiego.

Netia rozbudowuje także przepustowość łączy optycznych. W ostatnim czasie uruchomiono łącze 100Gb/s w relacji Warszawa - Łódź, a w najbliższych tygodniach planowane jest uruchomienie łącza 100Gb/s pomiędzy routerami zlokalizowanymi w dwóch dużych węzłach w Warszawie.

Źródło tekstu: blog.netia.pl, wł

Komentarze
Zaloguj się