DAJ CYNK

mObywatel na równi z dowodem. Jest ustawa

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

mObywatel przestanie wkurzać ułomnością. Jest ustawa

W miniony piątek (2 grudnia 2022 roku) Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Zakłada on, że narzędzie to będzie mogło zastąpić plastikowy dokument.

Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym.

– powiedział Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w KPRM

Co zmieni nowa ustawa?

Obecnie aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości tylko w wybranych miejscach i nie zastępuje w pełni fizycznego, plastikowego dowodu osobistego. To ma zmienić procedowana ustawa. Podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.

Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie www.gov.pl, dzięki proponowanym zmianom mObywatel umożliwi w szczególności:

  • korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny itp.),
  • dokonywanie opłat administracyjnych online,
  • otrzymywanie powiadomień push.

Zobacz: mObywatel z nowymi funkcjami. Możesz dostać 1500 zł
Zobacz: mObywatel z kluczową zmianą. Obsłuży kolejny dokument

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cyfryzacja KPRM

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu