DAJ CYNK

Komisja Europejska wprowadzi regulacje dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji

Ta_Monika

Prawo, finanse, statystyki

Komisja Europejska rozpoczęła pracę nad kodeksem etyki dla przedsiębiorstw oraz urzędników pracujących nad sztuczną inteligencją. Zapisy te mają powstać do końca 2018 roku. Oprócz regulacji pojawić się mają dodatkowe fundusze, mogące wspierać badania i innowacje dotyczące SI zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego.Komisja Europejska rozpoczęła prace nad kodeksem etyki dla przedsiębiorstw oraz urzędników pracujących nad sztuczną inteligencją. Zapisy te mają powstać do końca 2018 roku. Oprócz regulacji pojawić się mają dodatkowe fundusze, mogące wspierać badania i innowacje dotyczące SI zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego.

W ramach programu "Horyzont 2020" dotacje będą przyznawane firmom zajmującym się robotyką oraz pracującym z big data (dużymi zbiorami danych). Jak donosi serwis Business Insider "Komisja ma nadzieje, że te pieniądze przyspieszą rozwój zastosowań sztucznej inteligencji w kluczowych sektorach - od transportu po zdrowie i będą wsparciem dla ośrodków badań nad SI w całej Europie."

Komisja zajmować się będzie dwoma aspektami zastosowania sztucznej inteligencji - możliwościami rozwoju tej technologii dla zastosowań w codziennym życiu, ale również usankcjonowaniem wykorzystania jej w "dobrej wierze". Kodeks ma ustalić zasady dotyczące np. przejrzystości algorytmów, które obowiązywać będą na terenie Unii Europejskiej a odpowiedzialne są m.in. za decyzje kredytowe czy interpretacje prawa, ale również wyświetlanie reklam na Facebooku czy Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: businessinsider.com, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu