DAJ CYNK

KE ureguluje kwestie związane z pieczęcią elektroniczną [wideo]

26.03.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 1609

Ważne 4

0

Trwają prace nad rozporządzeniem, które będzie regulowało kwestie związane z pieczęcią elektroniczną oraz usługami pochodnymi do podpisu elektronicznego.

Trwają prace nad rozporządzeniem, które będzie regulowało kwestie związane z pieczęcią elektroniczną oraz usługami pochodnymi do podpisu elektronicznego.

Są szanse na to, aby rozporządzenie weszło w życie w 2014 roku. Polscy eksperci podkreślają, że projektowane przepisy powinny obejmować także osoby niemające osobowości prawnej, bo polski system prawny umożliwia funkcjonowanie również takich podmiotów.

Podpis elektroniczny jest związany z osobą fizyczną, jest tak jak podpis osobisty, własnoręczny. Natomiast pieczęć elektroniczna jest związana z podmiotem i świadczy o źródle pochodzenia dokumentu, który został tą pieczęcią oznaczony. Świadczy też o integralności tego dokumentu, czy nie został w trakcie przesyłania zmieniony - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Ruciński, wiceprezes Unizeto Technologies, firmy, która przygotowała raport w tej sprawie dla Ministerstwa Gospodarki.

Obecnie brakuje w Polsce przepisów dotyczących elektronicznego podpisu dedykowanego wyłącznie dla firm. Zgodnie z projektem unijnego rozporządzenia podpis elektroniczny (w tym tzw. zaawansowany oraz kwalifikowany) będzie podpisem wyłącznie osób fizycznych. Dla osób prawnych przeznaczone będzie nowe narzędzie - pieczęć elektroniczna - w tym również pieczęć z certyfikatem kwalifikowanym. Pieczęć elektroniczna to dane w postaci elektronicznej, dołączone do innych danych elektronicznych lub logicznie z nimi powiązane po to, aby zagwarantować pochodzenie i integralność powiązanych danych.



Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
3. ~
0

2013-03-26 20:41:40

Znowu obłowią się jakieś zeta i inne kiry.

Odpowiedz

2. ~df
0

2013-03-26 19:16:55

Heniek po to żebyś nie musiał się zastanawiać czy określona osoba jest upoważniona do podpisania się w imieniu firmy.

Odpowiedz

1. ~Henio
0

2013-03-26 16:35:23

E tam, po co to, to człowiek podpisuje dokument a nie firma, firmówka i podpis kwalifikowany, nic więcej nie trzeba

Odpowiedz