DAJ CYNK

Jak branża teleinformatyczna wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Do 2020 roku ilość przesyłanych danych w sieciach mobilnych będzie rosła średnio o 40% rok do roku. Za pięć lat sektor teleinformatyczny będzie odpowiedzialny za 2% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Do 2020 roku ilość przesyłanych danych w sieciach mobilnych będzie rosła średnio o 40% rok do roku - głównie za sprawą rozwoju mobilnego internetu, usług w chmurze i przyłączania do sieci nowych urządzeń. Za pięć lat sektor teleinformatyczny będzie odpowiedzialny za 2% globalnej emisji gazów cieplarnianych - analizuje firma Ericsson w swoim raporcie Sustainability and Corporate Responsibility 2014.

Sektor teleinformatyczny (ICT) odpowiada obecnie za 1,3% całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie (GHG) wynika z raportu Ericsson Sustainability and Corporate Responsibility 2014. Nawet biorąc pod uwagę spodziewany gwałtowny wzost liczby subskrypcji mobilnych, wpływ ICT na klimat jest szacowany na 2% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w 2020 roku. Niewielki wzrost procentowy wpływu branży teleinformatycznej na klimat wynika z rozwoju technologicznego oraz ogólnobranżowych wysiłków dążących do ograniczenia zużycia energii. Wpływ ICT na środowisko wciąż jest jednak istotny, dlatego ograniczanie negatywnego oddziaływania branży pozostaje jednym z priorytetów.

Podczas gdy stały rozwój sektora teleinformatycznego tworzy wyzwania środowiskowe, daje on również ogromne możliwości i liczne rozwiązania, które pomagają niwelować emisję gazów cieplarnianych przez inne branże. Raport firmy Ericsson prognozuje, że rozwiązania ICT mają potencjał by zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych nawet o jedną szóstą. Odbywać się to będzie przede wszystkim za sprawą rezygnacji z fizycznych produktów i systemów na rzecz środowisk wirtualnych, zamiana podróży służbowych na efektywne środowiska telepracy i telekonferencji. Rozwiązania teleinformatyczne mogą również ograniczyć zużycie energii poprzez wykorzystanie smart pomierników i tzw. smart gridów - co szczególnie wpłynie na wzrost efektywności energetycznej takich sektorów gospodarki jak: energetyka, gazownictwo, transport i logistyka.

Najważniejsze wymagania i koncepcje funkcjonowania nowej sieci 5G są aktualnie ustalane.Wydajność energetyczna ukierunkowana na ogranieczenie konsumpcji energii elektrycznej jest jednym z kluczowych wymagań względem sieci nowej generacji. Ericsson przewiduje, że działania standaryzacyjne rozpoczną się już w przyszłym roku. W przypadku sieci poprzednich generacj: 2G, 3G i 4G wydajność energetyczna była zorientowana na przejście z sieci zawsze włączonej do zawsze dostępnej. 5G pozwala potencjalnie na wykonanie kolejnego kroku do sieci zawsze zoptymalizowanej. Dzisiejsze sieci, ale również sieci przyszłości, będą musiały radzić sobie nie tylko z dużym natężeniem ruchu, ale również z dużymi amplitudami ruchu i niskim napełnieniem sieci. Taka specyfika wymaga efektywnych trybów wygaszania sieci tak by zoptymalizować zużycie energii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ericsson; wł