DAJ CYNK

Intel chce dogonić czołówkę na chińskim rynku chipów

14.10.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2156

Ważne 0

1

Po inwestycji w dwie firmy zajmujące się produkcją chipów, Intel może dogonić liderów sprzedaży na chińskim rynku.

Po inwestycji w dwie firmy zajmujące się produkcją chipów, Intel może dogonić liderów sprzedaży na chińskim rynku.

O inwestycji Intela w firmy produkujące chipy dla branży mobilnej pisaliśmy kilka dni temu. Za 1,5 mld dolarów Intel został 20% udziałowcem w RDA Microelectronics i Spreadtrum Communications. Dzięki temu potentat na rynku procesorów komputerowych może dołączyć do liderów sprzedaży na rynku mobilnym - Qualcomma i Samsunga. Obie firmy, których udziałowcem stał się Intel, należą do związanej z chińskim rządem Tsinghua Unigroup. Pekin stawia jej jasny cel - za 5 lat firma ma dogonić rynkową pozycję Mediateku, a za 10 lat ma wyprzedzić Qualcomm.

Chiński rząd przychylnym okiem patrzy ma dokonaną transakcję, mając nadzieję na rozwój miejscowego rynku. Chiny są największym na świecie rynkiem smartfonów, ale ich produkcja opiera się głównie na importowanych układach, firm takich jak Mediatek, Qualcomm i Samsung. Szacuje się, że rynek mobilnych chipów w Państwie Środka osiągnął w 2013 roku 40,98 mld dolarów przychodu, podczas kiedy zapotrzebowanie całego kraju było warte prawie cztery razy wyższe. Dodatkowo roczna wartość importowanych chipów była wyższa od rocznego importu paliwa.

Źródło tekstu: reuters; wł

Komentarze
Zaloguj się
4. ~Skirki
0

2014-10-14 15:44:44

Intel nie miał wyboru bo sprzedaż jego procesorów ciągle maleje a w USA i Europie urządzenia mobilne w których jest chip intela stanowią wyjątek. Dzięki układowi z chińczykami wkoncu "intele" zaczną znowu się sprzedawać może...Tak czy siak to jedyna droga ratunku żeby Intel przetrwał jako firma prodkująca procesory na nowym rynku. Nie nazwałbym ich za ten deal "frajerami" po prostu nie mają wyjścia muszą pozyskać jakiś kupców. A jak widać w USA i Europie sie to nie udało w mobilnym segmencie a segment laptopów i PC-tów powoli wymiera. Nawet w serwerach im kiepsko ostatnio idzie, a jeszczce na rynek serwerowy zaczyna polować ARM.

Odpowiedz

3. ~Adam M.
1

2014-10-14 14:16:30

" Dodatkowo roczna wartość importowanych chipów była wyższa od rocznego importu paliwa. " - To jest naprawdę bardzo ciekawa wiadomość. Tylko nie wiemy ile tego paliwa importują. :(

Odpowiedz

2. ~Staszi
1

2014-10-14 08:57:44

Chiny to potęga.Tylko nie wiem czy się bać...

Odpowiedz

1. Sig
3

2014-10-14 08:47:34

Aż chce się napisać, co za frajerzy w tym Intelu... Nie chodzi o ten wydatek, bo dla Intela to nawet nie jak splunąć, ale sam fakt wejścia w taki układ, z mniejszościowym udziałem, a największym wkładem będzie R&D Intela. Równie dobrze chiński rząd za te 5 lat powie NIE dla zwiększenia udziału/przejęcia kontroli, a w międzyczasie zacznie się kopiowanie i jak to w Chinach zupełne olewanie patentów. Nie rozumiem polityki niektórych firm. Tak, Chiny to duży rynek i być może niektórych firm nie stać na jego pominięcie, ale współpraca z tamtymi firmami ma wiele minusów, poczynając od tego, że właśnie bez popracia partii nic nie można zrobić, tak jak i w 100% obca firma nie może zacząć działać na tamtym rynku - musi współpracować z lokalną, która (przy applauzie partii) w końcu partnera wysiuda...

Odpowiedz