DAJ CYNK

Ile dni musi przepracować Polak, by zarobić na nowego iPhone’a 11? A ile Szwajcar, Amerykanin lub Czech?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16222

Wielką premierę tegorocznych nowości Apple mamy już za sobą. Chociaż nie wszyscy fani marki są zachwyceni wyglądem oraz możliwościami nowych iPhone’ów i tak wiadomo, że od 20 września będą szturmować jabłkowe salony, by dostać w swe ręce wymarzony smartfon z Cupertino. Ceny znamy, ale jak długo trzeba pracować na taki zakup? O tym mówi Index iPhone’a 2019.

Po wczorajszej prezentacji nowych gadżetów Apple’a zespół analityczny Picodi.com postanowił zestawić cenę smartfonu iPhone 11 Pro (model 64 GB) z przeciętnym wynagrodzeniem w poszczególnych krajach, aby wyliczyć liczbę dni, niezbędnych do przepracowania w celu zakupu tego urządzenia.

Zobacz: Apple iPhone 11 oficjalnie zaprezentowany - znamy polskie ceny
Zobacz: Jak rosną koszta wymiany ekranu w iPhone'ach? Jest drogo, coraz drożej...

Oficjalna cena iPhone 11 Pro w wersji 64 GB w Polsce będzie wynosić 5199 zł. Przy założeniu, że przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wg danych GUS za drugi kwartał 2019 roku to 4839 zł brutto (3438 zł netto), statystyczny Polak musiałby przepracować 31,8 dnia, aby pozwolić sobie na zakup tegorocznego flagowego modelu iPhone’a (bez uwzględnienia pozostałych kosztów życia). Jest to o 0,7 dnia mniej w porównaniu z zeszłym rokiem.

W czołówce rankingu znalazły się Szwajcaria, USA oraz Luksemburg, gdzie stosunek ceny iPhone’a do przeciętnych zarobków jest najkorzystniejszy. Statystyczny Szwajcar będzie mógł w 4,8 dnia odłożyć niezbędną kwotę na iPhone 11 Pro, Amerykanin – w 5,8 dnia, a mieszkaniec Luksemburga – w 6,7 dnia.

Zobacz: Tani iPhone pojawi się w 2020 roku. Apple wyda
Zobacz: Galaxy Note10+ przetrwał upadki lepiej niż iPhone XS Max

Antyrekord należy do Meksyku: w tym kraju przeciętny mieszkaniec musi odkładać na nowego iPhone’a 54,2 dnia. A w takich krajach jak Wielka Brytania oraz Niemcy nowy gadżet jest wart odpowiednio 12,7 oraz 9,9 dnia roboczego.

Wskaźnik iPhone’a 2019 został obliczony na podstawie cen iPhone’a 11 Pro (z pamięcią 64 GB), oficjalnie upublicznionych na lokalnych stronach internetowych Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych krajowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Picodi.com, Apple

Źródło tekstu: Picodi.com

Przewiń w dół do następnego wpisu