DAJ CYNK

ICANN: od 5 lat trwa rejestracja domen z nietypowymi rozszerzeniami

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6599

ICANN podsumowuje 5 lat rejestracji domen z nietypowymi rozszerzeniami. Jak podaje serwis Domeny.pl, w Polsce najpopularniejsza jest końcówka .online, natomiast na świecie - .top.

Do 2 lutego 2019 roku w Polsce zarejestrowano 35 590 nowych domen z nietypowymi rozszerzeniami. Najwięcej było takich z końcówkami .online, .xyz, .ovh, .site, .cloud, .app, .shop, .tech, .club oraz .art. W tym samym czasie na całym świecie zarejestrowano łącznie 26 174 559 nietypowych domen, przede wszystkim z rozszerzeniem  .top, .xyz, .loan, .club, .online, .site, .vip, .icu, .shop oraz .work. Przez ostatni tydzień na świecie przybyło 7855 takich domen.

Zobacz: Kropka TELEPOLIS
Zobacz: Koniec kontroli rządu USA nad Internetem

Pierwsze domeny z nietypowymi rozszerzeniami new gTLD (generic top-level domains) pojawiły się w świecie Internetu w 2014 roku. Taka możliwość została 2 lata wcześniej wprowadzona dla wszystkich zainteresowanych firm przez organizację ICANN, odpowiadającą za przyznawanie nazw domen internetowych, ustalanie ich struktury oraz za ogólny nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie. Wcześniej w Internecie funkcjonowały 22 domeny najwyższego poziomu (nie licząc domen krajowych, takich jak .pl) - .com, .info lub .travel itp.

- Aby zarejestrować nowe rozszerzenie domeny, firmy - chcące później oferować to rozszerzenie na rynku - muszą uiścić opłatę weryfikacyjną do ICANN w wysokości 185 tys. dolarów, a także cokwartalną opłatę. Wedle danych ICANN z końca kwietnia br., do tego czasu złożono łącznie 1930 wniosków o rejestrację nowych rozszerzeń domen. Jak łatwo policzyć, dało to ICANN ponad 357 milionów dolarów przychodów z samej opłaty weryfikacyjnej, co ewidentnie świadczy o wielkim sukcesie programu.

Dodatkowo nowe domeny zaoferowały zupełnie nowe możliwości, pozwalając ściśle utożsamić adres internetowy z profilem działania firmy, a także umożliwiły lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Dobrym przykładem są takie rozszerzenia, jak .bar czy .pizza dla działalności gastronomicznej, .sport dla sklepów sportowych, .school dla szkół, .bank dla banków, czy .cloud, .app, .tech czy .shop dla start-upów technologicznych i sklepów internetowych.

- powiedziała Elżbieta Kornaś, Brand Director w serwisie Domeny.pl

Co jakiś czas na rynek wchodzą kolejne domeny najwyższego poziomu. Jedną z ostatnich jest zarejestrowane przez firmę Google rozszerzenie .dev. Jak podaje serwis Domeny.pl, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy zarejestrowano 129 424 domen z tą końcówką. Inne szybko zyskujące na popularności nowe rozszerzenia, to między innymi .page (14454 rejestracji) i .sport (8743 rejestracji).

- Dzięki nowym rozszerzeniom można stworzyć bardzo atrakcyjne adresy, które potrafią osiągać na rynku wtórnym ceny niewiele niższe niż te z końcówką .com. Przykładowo za adres casino.online w 2018 roku zapłacono 510 tys. dolarów. Pokazuje to potencjał, jaki drzemie w nowych domenach.

- podsumowała Elżbieta Kornaś

Ile to kosztuje?

Gdybyśmy chcieli zarejestrować nową domenę z nietypowym, ale już istniejącym rozszerzeniem, możemy skorzystać z usług jednego z wielu serwisów, które to oferują. Infografika poniżej prezentuje fragment cennika jednego z nich (ceny netto za jeden okres rozliczeniowy).

Zobacz: Telefony z ofertą garnków na celowniku UOKiK. Philipiak z karą finansową
Zobacz: Nowelizacja megaustawy została przyjęta przez rząd - informuje Ministerstwo Cyfryzacji
Zobacz: WhatsApp miał groźną lukę. Umożliwiała zdalną instalację oprogramowania szpiegującego

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: domeny.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu