DAJ CYNK

Huawei po 2022 roku. Zysk netto spadł o prawie 70%

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Huawei po 2022 roku. Zysk netto spadł o prawie 70%

Huawei zaprezentował wyniki finansowe za 2022 rok. Chińska firma odnotowała niewielki wzrost przychodów w ujęciu rocznym oraz ogromny spadek zysku netto.

W 2022 roku przychody firmy Huawei wyniosły łącznie 642,338 mld juanów (401 mld zł), czyli o 1,0 więcej niż rok wcześniej. Zysk netto w tym czasie wyniósł 35,562 mld juanów (22 mld zł), co stanowi spadek aż o 68,7% w ujęciu rocznym. Przychody z działalności operatorskiej, korporacyjnej i konsumenckiej to odpowiednio 283,978 mld juanów (177 mld zł), 133,151 mld juanów (83 mld zł) i 214,463 mld juanów (134 mld zł). Chiński producent kontynuował inwestycje w badania i rozwój, z rocznymi wydatkami w 2022 roku na poziomie 161,5 mld juanów (101 mld zł), co stanowi 25,1% rocznych przychodów firmy i sprawia, że łączne wydatki na R&D w ciągu ostatnich 10 lat wyniosły ponad 977,3 mld juanów (610 mld zł).

Zobacz: Huawei Watch Ultimate już w Polsce. Oto ceny i promocje na start
Zobacz: Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje

W 2022 roku, trudne środowisko zewnętrzne i czynniki pozarynkowe miały silny wpływ na działalność Huawei. W trakcie rynkowych turbulencji, dołożyliśmy wszelkich starań, aby utrzymać ciągłość biznesową i służyć naszym klientom. Zadaliśmy sobie również wiele trudu, aby zwiększyć nasze możliwości, generując stały strumień przychodów i aby podtrzymać naszą stabilną działalność i położyć fundamenty pod przyszły rozwój.

– powiedział Eric Xu, rotacyjny prezes Huawei

Pomimo znacznej presji rynkowej w 2022 roku, ogólne wyniki biznesowe Huawei były zgodne z prognozami. Na koniec 2022 roku nasz wskaźnik zobowiązań wyniósł 58,9%, a saldo gotówki netto wynosiło 176,3 mld juanów (110 mld zł - red.). Ponadto suma aktywów ogółem osiągnęła poziom biliona juanów, w dużej mierze składające się z aktywów obrotowych, takich jak gotówka, inwestycje krótkoterminowe i aktywa operacyjne. Nasza pozycja finansowa pozostaje solidna i cechuje się silną odpornością oraz elastycznością. W czasach presji, jesteśmy nadal pewni siebie.

– dodała Sabrina Meng, dyrektor finansowa Huawei

Huawei wyniki 2022 tabela

Huawei jest zwolennikiem wspólnego rozwoju ze swoimi partnerami ekosystemowymi i wierzy, że otwartość oraz współpraca prowadzą do wspólnego sukcesu. W minionym roku firma kontynuowała rozwój swoich platform HarmonyOS, Kunpeng, Ascend i rozwiązań chmurowych, koncentrując się na poprawie doświadczeń deweloperów, a także umożliwiając rozwój i wspierając swoich partnerów. Huawei współpracuje obecnie z ponad 9 milionami programistów i ponad 40 tysiącami partnerów ekosystemowych.

Rok 2023 będzie kluczowy dla Huawei. Czeka nas spora presja, ale mamy to, czego potrzeba, aby wyjść z niej zwycięsko - z możliwościami rozwoju, odpornym portfelem biznesowym, unikalną przewagą konkurencyjną, trwałym zaufaniem naszych klientów i partnerów oraz odwagą, aby inwestować w badania i rozwój. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do konfrontacji z wszelkimi wyzwaniami, które staną na naszej drodze, kładąc solidny fundament pod trwały rozwój.

– podsumował Eric Xu

Jak informuje Huawei, wszystkie sprawozdania finansowe w raporcie za 2022 rok były niezależnie kontrolowane przez międzynarodową firmę KPMG. To jedna z czterech największych firm audytorskich na świecie.

Zobacz: Xiaomi pokazuje wyniki za 2022 rok. Zysk netto spadł o 60%
Zobacz: W 4Q2022 tylko Huawei sprzedał więcej smartfonów niż rok wcześniej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: astudio / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Huawei