DAJ CYNK

Huawei otrzyma od USA kolejne zawieszenie zakazu handlu, na 6 miesięcy

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 7112

Departament Handlu USA przedłuży tymczasowe zwolnienie Huaweia z zakazu handlu, umożliwiając amerykańskim firmom ograniczoną współpracę z chińskim producentem. Według najnowszych doniesień Stany Zjednoczone udzielą licencji generalnej na kolejne sześć miesięcy.

Mija pół roku od czasu, gdy Hauwei został wpisany na „czarną listę”, która oznaczała dla amerykańskich firm zakaz handlu z Chińczykami. Jednocześnie producent dwa razy - ostatnio w sierpniu - otrzymywał „tymczasową licencję generalną”, czyli zawieszenie tej decyzji, co pozwoliło na dalszą współpracę, chociaż w ograniczonym zakresie. Obecna licencja Huaweia wygasa 18 listopada.

Zobacz: Już 260 amerykańskich firm chce współpracować z Huaweiem. Trump ma na to pozwolić
Zobacz: Donald Trump nadal atakuje. Chce usunąć chińskie firmy z amerykańskiej giełdy

Według serwisu Politico, który powołuje się na dwie osoby z amerykańskiej administracji rządowej, Huawei otrzyma kolejne sześć miesięcy zwolnienia z zakazu. Ma to pozwolić operatorom telekomunikacyjnym na obszarach słabo zurbanizowanych na kontynuację rozbudowy lokalnych sieci wraz Huaweiem. Przedłużenie tymczasowego zwolnienia z eksportu pozwoli dostawcom internetu na terenach pozamiejskich nadal kupować części i oprogramowanie od chińskiej firmy. Co jednak ważne, poprzednie dwa odroczenia obejmowały również taki zakres współpracy firm, który zapewnia urządzeniom Huaweia aktualizacje oprogramowania. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie i tym razem.

Zobacz: Donald Trump miał w Polsce podpisać umowę w sprawie sieci 5G. Czy Polska pozbywa sie Huaweia?
Zobacz: Stany Zjednoczone naciskają na Włochy: zbanujcie Huawei!

Jeśli Stany Zjednoczone przedłużą licencję na zasadach jak dotąd, użytkownicy smartfonów Huawei i Honor będą mogli liczyć na aktualizacje oprogramowania i poprawki zabezpieczeń od Google’a do maja 2020 r. Oczywiście dotyczy to tylko tych urządzeń, które otrzymały certyfikat Google przed wprowadzeniem amerykańskiego zakazu. Nowa decyzja w żaden sposób nie zmieni za to rynkowej sytuacji smartfonów Hauwei Mate 30, które zostały całkowicie pozbawione ekosystemu Google’a, ani tym bardziej modeli, które Chińczycy dopiero wprowadzą do sprzedaży.

Tymczasowa licencja eksportowa nie obejmuje ponadto dużych transakcji między amerykańskimi producentami półprzewodników, takimi jak Intel, Qualcomm i Micron, którzy dostarczali komponenty dla sprzętu produkowanego przez Huaweia.

Zobacz: Huawei ponownie oferuje Stanom Zjednoczonym pomoc w budowie sieci 5G
Zobacz: USA nie będą już wydawać pozwoleń na handel z Huaweiem

Źródło tekstu: Politico

Przewiń w dół do następnego wpisu