DAJ CYNK

Huawei zdradza źródła finansowania. Wsparcie rządu to zaledwie promil kapitału firmy

02.06.2019

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 12948

Ważne 0

0

Huawei wydał oświadczenie dotyczące źródeł finansowania. To odpowiedź na wielokrotnie pojawiające się zarzuty dotyczące zależności finansowych pomiędzy firmą, a chińskim rządem.

Różne głosy wielokrotnie mówiły o tym, że Huawei to tak naprawdę firma stworzona i w całości finansowana przez chiński rząd w celu zdobycia władzy nad światem. Odpierając te zarzuty Huawei wydawał oświadczenie, w którym informuje, że 90% kapitału obrotowego firmy pochodzi z własnej działalności gospodarczej. Pozostała część pochodzi z finansowania zewnętrznego.

Zobacz: Huawei Mate 20 Pro wraca do programu Android Beta

W ostatnich latach 70% zewnętrznego finansowania pochodziło od zagranicznych instytucji finansowych. Ponadto jest zgodne z wszelkimi rynkowymi zasadami, a koszt długu spełnia rynkowe standardy

- czytamy w oświadczeniu Huaweia.

Zobacz: Huawei kontratakuje i pozywa Stany Zjednoczone

Nie oznacza to jednak, że chiński rząd nie finansuje Huaweia. To prawo każdej firmy działającej na terenie państwa środka, nawet zagranicznej. Dotacje są wykorzystywane głównie w programach badawczych i Huawei ubiega się o tego typu dofinansowanie. Nie tylko w Chinach, ale również w Europie. Firma otrzymuje dodatkowe dotacje dzięki uczestnictwu w programach Unii Europejskiej.

Zobacz: Huawei Ark OS na pierwszych zrzutach ekranu

W ciągu ostatnich 10 lat wsparcie, jakie Huawei otrzymał od rządów, nie tylko chińskich, stanowiło mniej niż 3 promile przychodów firmy. W samym 2018 roku były to 2 promile. Biorąc pod uwagę, że przychody firmy wyniosły w ubiegłym roku ok 107 mld dolarów, łączna kwota dofinansowania wyniosła ok 214 mln dolarów.

Źródło tekstu: Huawei; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu