DAJ CYNK

Huawei kontratakuje i pozywa Stany Zjednoczone

orson_dzi

Wydarzenia

Firma Huawei poinformowała o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia w trybie doraźnym w ramach kwestionowania konstytucyjności amerykańskiej Ustawy o ochronie narodowej z 2019 roku. Wzywa też Stany Zjednoczone do wstrzymania kampanii sankcjonującej. To odpowiedź na zakaz handlu nałożony przez prezydenta Donalda Trumpa oraz wcześniejszy zakaz używania sprzętu Chińczyków przez firmy powiązane z amerykańskim rządem.

Huawei uważa, że zakazy nałożone przez prezydenta Trumpa wykorzystują cyberbezpieczeństwo wyłącznie jako wymówkę.

Nie zrobią one (zakazy) nic, aby uczynić sieci bezpieczniejszymi. Zapewniają fałszywe poczucie bezpieczeństwa i odwracają uwagę od prawdziwych wyzwań, przed którymi stoimy. Amerykańscy politycy używają pełnej mocy aparatu państwowego, by skrzywdzić prywatną firmę. To nie jest normalne, coś podobnego nie zdarzyło się prawie nigdy w historii. Rząd USA nie przedstawił żadnego potwierdzenia tezy, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie ma dowodów, są tylko spekulacje.

- powiedział Song Liuping, główny prawnik Huawei.

Zobacz: Amerykańscy urzędnicy z zakazem użytkowania urządzeń Huawei i ZTE

W złożonej skardze Huawei twierdzi, że Ustawa nie dotyczy wyłącznie zakazu zakupu sprzętu i usług firmy przez amerykańskie agencje rządowe, ale dodatkowo uniemożliwia im zawierania umów, udzielanie dotacji lub pożyczek osobom trzecim, które kupują sprzęt lub usługi Huaweia. Nawet jeśli nie mają wpływu lub powiązań z amerykańskim rządem.

Zobacz: Telefony Huawei bez aktualizacji Androida i kluczowych aplikacji? Oto efekt decyzji Donalda Trumpa

Odnośnie dodania Huaweia na czarną listę firm przez Departament Handlu, prawnik firmy powiedział:

To stwarza niebezpieczny precedens. Dziś chodzi o telekomunikację i Huawei. Jutro może to być twoja branża, twoja firma, twoi klienci. System sądowniczy jest ostatnią linią obrony dla sprawiedliwości. Huawei wierzy w niezależność i uczciwość amerykańskich sądów. Mamy nadzieję, że błędy w Ustawie mogą zostać skorygowane przez sąd.

Zobacz: Szef Huawei: Jesteśmy przygotowani na konflikt z USA. To cena wyścigu o pozycję globalnego lidera

Zdaniem Glena Nagera, głównego doradcy chińskiej firmy w tej sprawie, Sekcja 889 Ustawy o ochronie narodowej z 2019 roku narusza Klauzulę nabywania uprawnień, Klauzulę procedury prawnej oraz Ustawę Imienia, zawarte w Konstytucji Stanów Zjednoczonych. W związku z czym cała sprawa jest wyłącznie kwestią prawną, co uzasadnia wydanie wyroku w trybie doraźnym, co przyśpieszyłoby proces.

Zobacz: Huawei obiecuje poprawki bezpieczeństwa. Własny system operacyjny już w drodze

Zgodnie z sądowym harmonogramem, przesłuchanie w tej sprawie zostało wyznaczone na 19 września.

Zobacz: Huawei Ark OS na pierwszych zrzutach ekranu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei; wł