DAJ CYNK

Huawei obiecuje poprawki bezpieczeństwa. Własny system operacyjny już w drodze

orson_dzi

Sprzęt

Huawei nie ma zamiaru składać broni. Pomimo zawieszenia współpracy z Google firma nadal będzie udostępniać poprawki bezpieczeństwa dla smartfonów z Androidem. W drodze jest już własny system operacyjny.

Losy Androida w smartfonach Huawei i Honor są cały czas niewiadome. Użytkownicy zadają już pytania - co dalej? Wiemy na pewno, że smartfony Chińczyków będą dalej otrzymywać poprawki bezpieczeństwa. W specjalnym oświadczeniu firma poinformowała, że nadal będzie pracować nad bezpiecznym ekosystemem, który dostarczy użytkownikom możliwie najlepszych wrażeń z użytkowania.

Zobacz: Telefony Huawei bez aktualizacji Androida i kluczowych aplikacji? Oto efekt decyzji Donalda Trumpa

Nie wiadomo natomiast co stanie się z aktualizacjami systemu oraz czy zobaczymy Androida w kolejnych smartfonach Huaweia. Nie powinniśmy się zdziwić, jeśli tak się nie stanie. Widmo blokady handlowej ze strony Donalda Trumpa wisiało nad Chińczykami od dawna i na pewno zdążyli się do tej sytuacji odpowiednio przygotować. Oprócz tego, że udało im się uzbierać pokaźny zapas podzespołów, to od dłuższego czasu podobno pracują nad własnym systemem operacyjnym. Pierwsze informacje na ten temat pojawiały się już w 2016 roku.

Zobacz: Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym?
Zobacz: W obawie przed sankcjami USA... Huawei tworzy nowy system operacyjny

Chińskie źródła już donoszą, że nowy system operacyjny Huaweia będzie nazwany HongMeng.

To może się udać. W końcu wystarczy spojrzeć na smartfony Xiaomi i ich MIUI. Huawei od pewnego czasu prężnie rozwija również własny sklep z aplikacjami AppGallery. Odejście od Androida zapewne było tylko kwestią czasu i niewykluczone, że decyzja Trumpa może tylko Chińczykom pomóc w tej sytuacji. 

Zobacz: AppGallery - sklep z aplikacjami Huaweia

W tej sytuacji paradoksalnie to Amerykanie mogą więcej stracić. Huawei to w końcu drugi producent smartfonów na świecie, a ich udziały w rynku stale rosną. To jeden z największych partnerów Google'a i potężny gracz na rynku urządzeń z Androidem. Odejście od systemu z zielonym robotem może być dla amerykańskiego giganta bolesne w perspektywie czasu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters; Global Times; Huawei; wł