DAJ CYNK

Google w tarapatach. Grozi mu gigantyczna kara

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Prawo, finanse, statystyki

Google w tarapatach. Grozi mu gigantyczna kara

Google grozi gigantyczna kara. Korporacja może zapłacić nawet 25,4 miliarda dolarów za złamanie przepisów dotyczących uczciwej konkurencji.

Google to dziś niemalże monopolista na rynku reklamy online. Ba, są osoby, które bez wahania wykreśliłyby to "niemalże". Oczywiście nie każdemu taki stan rzeczy się podoba, w związku z czym nie powinno dziwić, że co kilka miesięcy słyszymy o kolejnych postępowaniach i działaniach prawnych wymierzonych przeciwko gigantowi z Mountain View.

Google może zapłacić nawet 25,4 miliarda dolarów

Można więc powiedzieć, że informacja o kolejnym pozwie przeciwko Google to nic nowego. A jednak tym razem skala działań jest imponująca. Firma prawnicza Geradin Partners ma domagać się od giganta 25,4 miliarda dolarów odszkodowania (ponad 120 miliardów złotych) za szkody wyrządzone jej klientom przez praktyki monopolistyczne firmy. Stosowne pozwy mają zostać skierowane do sądów na terenie Holandii i Wielkiej Brytanii.

Nie znając szczegółowej treści pozwu trudno odnieść się do tego, jakie ma szanse powodzenia. Można jednak podejrzewać, że kwota roszczeń została celowo zawyżona na poczet potencjalnych negocjacji dotyczących ugody oraz po to, aby nadać sprawie rozgłosu.

Samo Google wypiera się stawianych zarzutów. Firma podnosi, że współpracuje z europejskimi wydawcami nad wypracowaniem konstruktywnych rozwiązań, a sam pozew nazwany został przejawem spekulanctwa i oportunizmu.

Zobacz: Google boi się recenzji w Sklepie Play. Uciszy użytkowników
Zobacz: Google zapowiedział widżety dla ekranu blokady iOS 16. No to czekamy…

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sergei Elagin / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters