DAJ CYNK

Google boi się recenzji w Sklepie Play. Uciszy użytkowników

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Google opóźni recenzje w Sklepie Play

Google wprowadza nową zasadę w Sklepie Play. Wystawiane przez użytkowników oceny i recenzje aplikacji będą się ukazywały z opóźnieniem. O co dokładnie chodzi?

Wystawiane przez innych oceny i recenzje aplikacji w sklepie Google Play bardzo często decydują o tym, czy je zainstalujemy, czy też nie. Nie jest to jednak idealny wskaźnik tego, czy wybrana apka jest faktycznie godna uwagi, czy należy szukać innej. Wielu użytkowników wystawia negatywne oceny z błahych powodów – bo na ich tanim Redmi aplikacja się nie uruchamia, bo nie działa jakiś widżet, choć brakuje pełni uprawnień z winy użytkownika, lub też że darmowa wersja nie daje tego, co premium. 

Do tego dochodzi review bombing, czyli celowe, negatywne recenzje, wystawiane masowo przez zniechęcone czymś grupy użytkowników. Google postanowiło z tym walczyć.

Ocena aplikacji dopiero po 24 godzinach

Z cichej zapowiedzi Google, ujawnionej w opisie zmian Sklepu Play, wynika, że gwiazdkowe oceny oraz recenzje aplikacji będą ukazywały się z około 24-godzinnym opóźnieniem od momentu ich wystawienia. Ma to pozwolić Google na automatyczne wykrywanie podejrzanych aktywności ze strony użytkowników, czyli fałszywych lub wątpliwych ocen. 

Z zapowiedzi Google wynika także, że twórca danej aplikacji zobaczy każdą z tych ocen czy recenzji od razu, w razie potrzeby odpowiadając użytkownikom, jednak zostaną one umieszczone publicznie dopiero po upływie 24 godzin.

Choć nasuwają się pewne znaki zapytania, w sumie to  dobry ruch, bo może doprowadzić do tego, że użytkownik, otrzymawszy od twórcy w ciągu kilku godzin satysfakcjonującą go odpowiedź, zmieni ocenę na bardziej pozytywną. Widząc też, że chodzi o review bombing, deweloper może zgłosić taką aktywność do obsługi Sklepu, by zablokowała złośliwe działania. Z opisu Google wynika zresztą, że podejrzane recenzje będą wykrywane automatycznie – i być może blokowane.

Z drugiej jednak strony nie wpłynie to w żaden sposób na dość liczne, ale nie masowo wystawiane oceny składające się z samych gwiazdek, jednak taka zmiana powinna choć trochę podwyższyć jakość ocen w Sklepie Play.

Zobacz: Sklep Play straszy Polaków. Ta aplikacja zmienia dane w przelewach
Zobacz: Sklep Play walczy z plagą zombie. O co chodzi?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Twitter

Przewiń w dół do następnego wpisu