DAJ CYNK

Google zapowiedział widżety dla ekranu blokady iOS 16. No to czekamy…

Anna Rymsza

Aplikacje

Widżety Google dla ekranu blokady iOS 16

Relacja między Google i Apple jest napięta, ale Google nie może zostać w tyle, gdy chodzi o nowinki w iOS 16. Dostaniemy więc ładne i funkcjonalne widżety na ekran blokady iPhone'ów, by obsługiwać Gmaila, Tłumacz Google, Mapy Google inne apki.

Nowy ekran blokady w systemie iOS 16 budzi spory entuzjazm. Użytkownicy Androida mogą się z tego śmiać, ale dla posiadaczy iPhone'ów będzie to spora i wartościowa zmiana. Na razie jednak widżety raczkują i jest ich tylko garstka. Oczywiscie z czasem będzie się to zmieniać. Google już pokazał, co planuje dodać do swoich aplikacji dla systemu iOS.

Gmail i nawigacja bez odblokowania iPhone'a

Widżety dostaną najważniejsze aplikacje Google, na czele z wyszukiwarką. Ponadto bez odblokowania będzie można obsłużyć:

  • Gmaila,
  • Mapy Google,
  • Wiadomości Google,
  • Dysk Google
  • oraz przeglądarkę Google Chrome.

Google każe nam poczekać kilka tygodni na premierę widżetów, ale zdradza już, co będzie można zrobić z ich pomocą. Wyszukiwarka Google jest najbardziej oczywista – po prostu będzie można zacząć wyszukiwanie głosowe lub po wpisaniu hasła. Będzie też szybki dostęp do Tłumacza Google i możliwość wyszukiwania obrazem.

widżet wyszukiwarki Google dla iOS 16

Wyszukiwanie będzie można zacząć także z użyciem widżetu Google Chrome i tu również można wpisać hasło lub skorzystać ze wprowadzania głosowego. Widżet dla Google Chrome pozwoli też szybko uruchomić przeglądarkę w trybie Incognito. No i będzie można zagrać w grę z dinozaurem. Widżet dla Dysku Google to bardziej skrót do folderu z plikami oznaczonymi gwiazdką, choć będzie też wersja sugerująca, co warto teraz otworzyć.

Zobacz: iOS 16 oficjalnie. Już dziś do pobrania, znamy godzinę

Gmail to narzędzie kluczowe w pracy wielu z nas, tym bardziej cieszy mnie łatwy dostęp do maili i powiadomień. Widżet będzie można dopasować do swoich potrzeb, by widzieć na nim liczbę wiadomości z wybranych kategorii, a nie z całej skrzynki.

Widżet Gmaila dla ekranu blokady iOS 16

Widżet Map Google przypomina mi to, co prezentuje Asystent Google na telefonach z Androidem. Google poda tu czas dojazdu do pracy czy do innych często odwiedzanych miejsc, zależnie od pory dnia. Ponadto będzie można szybko wyszukać w okolicy sklepy, restauracje, hotele i kawiarnie. Przyznam, że liczyłam na więcej po najpopularniejszej nawigacji na paru kontynentach.

Zobacz: Apple iOS 16. Nowe funkcje bezpieczeństwa na czarną godzinę

Ze względu na pracę najbardziej liczę na widżet Wiadomości Google (Google News). Ma on pokazywać na ekranie blokady jeden z nagłówków wiadomości z mojego strumienia. Jeśli nagłówki będą dostatecznie często odświeżane, będę miała bardzo łatwy dostęp do bieżących informacji – wystarczy spojrzeć na telefon, by się czegoś dowiedzieć. Dotknięcie widżetu otworzy pełny artykuł w aplikacji Wiadomości Google.

Widżety będą dostępne w ciągu najbliższych tygodni. Google nie podaje konkretów i zapewne będzie je wprowadzać stopniowo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Google

Źródło tekstu: Google