DAJ CYNK

Firmy nie boją się Androida, ale oczekują większej liczby poprawek

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

System Android zazwyczaj postrzegany był jako platforma o niskim poziomie bezpieczeństwa, zarówno w porównaniu do innych OS-ów mobilnych, jak i systemów desktopowych instalowanych na urządzeniach przenośnych. Tymczasem okazuje się, że Android coraz częściej stosowany jest do poważnych zadań biznesowych. 

Firmy coraz częściej korzystają z tabletów i urządzeń przenośnych z systemem Android, ale ich zabezpieczenie pozostaje wyzwaniem – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na zlecenie Panasonic Business. 

Zobacz: Bill Gates ubolewa nad porażką mobilnego Windowsa w starciu z Androidem.
Zobacz: Statystyki Androida - maj 2019. Po 9 miesiącach od premiery Pie przekroczył 10%

Średnio 72% tabletów i urządzeń przenośnych w przedsiębiorstwach (nie licząc telefonów komórkowych) wykorzystuje system operacyjny Android. Co więcej, 60% nabywców twierdzi, że Android jest zintegrowany z ich organizacjami, co oznacza, że liczba urządzeń z tym systemem będzie dalej rosła.

Trzy główne korzyści Androida w stosunku do innych systemów operacyjnych to według respondentów elastyczność (według 59% nabywców), bezpieczeństwo (58%) i przystępność cenowa (52%).

Mimo tak dobrej oceny systemu Google, firmy mają oczywiście świadomość słabości Androida. Respondenci zwracają uwagę na konieczność częstego wprowadzania poprawek i chcieliby je widzieć średnio 4 razy w roku częściej niż obecnie.

Wybierane metody aktualizacji zabezpieczeń są różne: 66% ankietowanych polega na dziale IT, 38% korzysta z rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM), 30% klientów korzysta z aktualizacji producenta sprzętu za pośrednictwem „Firmware over the air”, a 23% przedsiębiorców zostawia aktualizacje w rękach użytkowników.

Zobacz: Aktualizacja smartfonu do Androida 9.0 to nie bułka z masłem. Infografika HMD Global wyjaśnia jak wygląda cały proces
Zobacz: Google jak Microsoft. Użytkownicy Androida na terenie UE będą informowani o wyborze przeglądarki i wyszukiwarki


Jak wynika z badania, firmy aktualizują swoje systemy operacyjne Android na każdym urządzeniu średnio 5 razy w roku. Od dostawcy urządzeń klienci oczekują, by obsługiwał system przez okres do 3 lat po zakończeniu cyklu życia urządzenia.

Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badawczą Opinion Matters na zlecenie Panasonic Business. Wzięło w nim udział 250 brytyjskich nabywców notebooków, tabletów i urządzeń przenośnych dla pracowników mobilnych. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Panasonic Business

Przewiń w dół do następnego wpisu