DAJ CYNK

Facebook, Google, WhatsApp i Instagram naruszają RODO? Skarga w toku

26.05.2018

Dodane przez: Ta_Monika

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6914

Ważne 9

0

Odkąd 25 maja ruszyło RODO ciężko nadążyć z usuwaniem maili informujących o zgodności z rozporządzeniem. Ustawa ma doprowadzić do poprawy ochrony danych osobowych, jak również usprawnić zarządzanie nimi. Już pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów organizacja non-profit noyb.eu oskarżyła gigantów medialnych - Google, Instagram, WhatsApp i Facebooka - o naruszenie zapisów RODO.



Odkąd 25 maja ruszyło RODO ciężko nadążyć z usuwaniem maili informujących o zgodności z rozporządzeniem. Ustawa ma doprowadzić do poprawy ochrony danych osobowych, jak również usprawnić zarządzanie nimi. Już pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów, organizacja non-profit noyb.eu oskarżyła gigantów medialnych - Google, Instagram, WhatsApp i Facebooka - o naruszenie zapisów RODO.

Oskarżenia te dotyczą wymuszania zgód. Użytkownicy nie mogą skorzystać z wyżej wymienionych serwisów, jeśli nie wyrażą zgody na wymagane warunki. Podstawą skargi jest zapis w rozporządzeniu mówiący, że spółki nie mogą uzależniać dostępności usług od wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, ponieważ zgoda ta ma być w założeniu dobrowolna. Ustawa zakłada możliwość nałożenia wysokich kar finansowych - nawet do 20 000 000 EUR, lub 4% całkowitego rocznego obrotu danej spółki (zastosowanie ma kwota wyższa).

Zażalenie to jednak zdaje się nie uwzględniać faktu, że rezygnacja z przymusowej zgody nie wyłącza dalszej możliwości dostępu do danych osobowych, RODO zezwala bowiem na gromadzenie danych niezbędnych do działania usług, a tylko wykorzystanie tych danych do celów reklamowych wymaga dodatkowej zgody.

Wymuszanie zgód porównane zostało w skardze do "procesu wyborczego w Północnej Korei". Jeżeli skarga zostałaby rozpatrzona pozytywnie, kary łącznie mogą osiągnąć poziom 7 miliardów dolarów. Zapowiada się emocjonująca rozgrywka.
Pełną treść skargi znajdziecie tutaj

Źródło tekstu: fastcompany.com, wł

Komentarze
Zaloguj się
62. wlo
0

2018-06-05 12:31:24

To państwo jest popieprzone!

Odpowiedz

61. wlo
0

2018-06-05 12:29:16

A propos... Cytat ze strony eDeklaracji MF:Pamiętaj!Wysłanie deklaracji przy użyciu formularza udostępnionego przez Ministerstwo Finansów jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, str. 1), przez Ministra Finansów z siedzibą w Warszawie ul. Świętokrzyska 12, w celach podatkowych.Czyli co? Jeśli nie chcę wyrażać zgody, to nie składam deklaracji?

Odpowiedz

60. ~Punk
2

2018-05-28 20:00:38

A dlaczego nikt nie weźmie się za Grupe Onet Holding oni chcą zgody na wszystko, a nic nie można odhaczyć.

Odpowiedz

59. ~Tutututututu
1

2018-05-28 11:55:44

@57,a co niby mogą takiego zrobić teraz firmy, które straszą RODO? Mogą szukać naiwniaków, co się złapią i wykupią usługi u nich. Dlatego GIODO wydało oświadczenie, żeby nie dać się nabrać. RODO, to nic nowego, u nas już były przepisy (których mało kto przestrzegał) o ochronie danych. Jeśli ktoś spełniał wymogi normy ISO27xxx, to co mu mogą narobić? Wątpię, aby nawet na siłę coś znaleźli. Kwestia dopracowania zgód i polityk pod RODO i można na czysto wejść w RODO. Tu przydatna okazuje się świadomość działań osób decyzyjnych w firmach. Ja raczej jestem ciekawy pierwszych decyzji UODO i wyroków/kar. To będzie odpowiedź czego się spodziewać.

Odpowiedz

58. ~litwin
-1

2018-05-28 11:14:01

@57 a czy nie raczej kubusia puchatka?

Odpowiedz

57. ~
-1

2018-05-28 10:08:30

"jest nawet oficjalne ogłoszenie GIODO" - buhahahaha! Normalnie rozumiek Misia Uszatka.

Odpowiedz

56. ~Tututututu
1

2018-05-28 10:04:58

Nie było to zgodne z RODO, jest nawet oficjalne ogłoszenie GIODO. Do tej pory można było takich olać i pośmiać się z nich. Pytanie tylko, co się stanie po pierwszym wyroku odnośnie RODO. Czy będzie to wyrok uczciwy, czy bardziej skrajny.

Odpowiedz

55. ~
-1

2018-05-28 09:48:00

@54 Nie badz durniem. Przeciez RODO wlasnie po to powstalo. I po to aby budowac europejskie NSA. Juz od poczatku tego roku pojawialy sie kancelarie, ktore za sowita oplata zbieraly kwity na konkurencje pod kątem RODO. I wszystko zgodnie z tzw prawem. Chyba nie sadzisz, ze tu chodzi o uczciwosc. Nie badz dzieckiem.

Odpowiedz

54. ~Tututututu
0

2018-05-28 09:45:18

Przeraża mnie, że tacy aktywiści po wygranym dochodzeniu za cel mogą sobie obrać kolejnym razem firmę o mniejszych funduszach niż korporacje wielkości Google, które jedyne czym zawiniła, to że oferowała pracę i sobie istniała w cieniu wiekszych firm. Następnie pseudofirmy prawnicze widząc, że można nieźle zarobić także zaczął szukać jeleni do latwego zarobku. I w ten sposób RODO zabije firmy, które padły celem pieniaczy i pseudoaktywistów. Już pseudoprawnicy straszą, że albo ich warunki, albo zgłoszenie do UODO. Powinny być uwzględnione takie sytuacje w RODO, lub ustawie odnoszącej się do RODO.

Odpowiedz

53. ~zen
1

2018-05-28 08:54:23

@48 skoro nie odczules, czyli jest ok, bo uzytkownik ma sie nie oriemtowac, ze to co jest mu podsuwane do kupienia lub uzycia jest na bazie analizy twojego zycia w swiecie wirtualnym.

Odpowiedz

52. ~7 7 7
0

2018-05-28 08:38:03

50). 51).Pogadaj se, maxi trolluMiłego dnia!:-D

Odpowiedz

51. ~CaIm 7
0

2018-05-28 08:34:40

@46. ale już chamskiego napadania na ludzi oduczyłeś sie -mam nadzieje

Odpowiedz

50. ~CaIm 7
-2

2018-05-28 08:33:39

@46. nie rozumiem skad takie oburzenie ? nazwał cie tak jak na to zasługujesz . może nawet zbyt łagonych uzył okreslen trolo spamerze niebywały

Odpowiedz

49. ~Ochota
0

2018-05-28 07:46:20

Zaraz dzięki Rodo będziemy musieli płacić za usługi które zawsze były bezpłatne . Wtedy Podziękujemy unii eu

Odpowiedz

48. berecik
0

2018-05-27 21:50:24

Przez kilka ładnych lat bycia użytkownikiem mediów społecznościowych, ani razu nie odczułem, że ktoś wykorzystał moje dane do akcji marketingowych, do śledzenia mojej działalności w internecie (prócz reklam) i w rzeczywistości. Robi się teraz więcej szumu przez afere z facebookiem, która zmusiła nas do postrzegania nowych mediów jako zło.

Odpowiedz