DAJ CYNK

Ericsson: LTE i smarfony napędzają ruch danych w sieciach

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2436

Według najnowszego Mobility Report - raportu firmy Ericsson na temat usług mobilnych, w Europie Środkowo-Wschodniej przybyło w ciągu 1 kwartału 2013 roku 10 mln abonentów. Z danych wynika, że na 100 mieszkańców naszego regionu przypadają 132 subskrypcje.

Według najnowszego Mobility Report - raportu firmy Ericsson na temat usług mobilnych, w Europie Środkowo-Wschodniej przybyło w ciągu 1 kwartału 2013 roku 10 mln abonentów. Z danych wynika, że na 100 mieszkańców naszego regionu przypadają 132 subskrypcje.Na świecie liczba subskrypcji mobilnych wzrosła rok do roku o około 8%. W tym czasie, subskrybcje w obszarze mobilnych usług szerokopasmowych rosły jeszcze szybciej, notując wzrost o 45% do 1,7 mld.

Jak wynika z raportu firmy Ericsson, na świecie rośnie również średnia ilość transferu danych przypadających na subskrybenta. Wzrost sprzedaży smartfonów przyczynia się do zwiększenia przepływu danych. W pierwszym kwartale 2013 roku połowa sprzedanych telefonów komórkowych na świecie była smartfonami.

Raport wskazuje również, że liczba subskrypcji LTE rośnie w szybszym tempie niż wynikało z wcześniejszych prognoz. Ericsson prognozuje, że w 2018 roku roku na świecie będzie 2 mld subskrypcji mobilnych LTE. Wpłynie to na spadek liczby osób korzystających z technologii GSM/EDGE po roku 2013.

Subskrypcje mobilne w podziale na technologie (2009-2018)


Subskrypcje mobilne w podziale na regiony (2009-2018)


Według raportu, w Europie Śodkowo-Wschodniej widać znaczny wzrost w liczbie subskrypcji HSPA, choć wciąż dominującą technologią jest GSM/EDGE. Technologia LTE pojawi się na najbardziej zurbanizowanych obszarach i w 2018 roku będzie drugą najpopularniejszą w regionie.

Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przewidywania nie różnią się względem sąsiednich krajów. Raport potwierdza, że na polskim rynku istnieje nadal duży potencjał wykorzystania technologii HSPA+. Moim zdaniem, tempo wprowadzania LTE zależy od nasycenia rynku smartfonami, jak również od specyficznych uwarunkowań każdego z operatorów - powiedział Oliver Kanzi, prezes firmy Ericsson w Polsce.

Subskrypcje mobilne w podziale na technologie i regiony (2012)


Subskrypcje mobilne w podziale na technologie i regiony (2018)


Zobacz: raport Ericsson Mobility Report - czerwiec 2013 (.pdf, 2 MB)

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu