DAJ CYNK

Donald Trump zbanował osiem chińskich aplikacji, w tym Alipay, WeChat Pay i… WPS Office

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Donald Trump zbanował osiem chińskich aplikacji, w tym Alipay, WeChat Pay i… WPS Office

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, nie ustaje w swej krucjacie przeciwko Chinom. Chociaż zbliża się dzień zaprzysiężenia nowego prezydenta, obecna administracja  wprowadziła zakaz obejmujący kolejnych osiem aplikacji z Chin.

Wcześniej prezydent Donald Trump doprowadził już do ustępstw ze strony TikToka, któremu groził całkowity ban w USA, podobnie jak komunikatorowi WeChat. To jednak nie koniec handlowej wojny z Chinami. Jak podaje Reuters, prezydent Donald Trump podpisał nowe rozporządzenie, które zakazuje transakcji z firmami stojącymi za ośmioma chińskimi aplikacjami.

Zobacz: Łabędzi śpiew: władze USA chcą się odwołać od wyroku korzystnego dla TikToka

Mowa o transakcjach, ponieważ nowy zakaz obejmuje aplikacje płatnicze, pozwalające na dokonywanie zakupów on-line oraz inne rozliczenia finansowe. Zakazem objęta została powiązana z grupą Alibaba firma Ant Group, do której należy system płatności Alipay, porównywalny do PayPala. Rozwiązanie to jest od kilku lat największą na świecie platformą płatności mobilnych, a swym zasięgiem obejmuje nie tylko Chiny i Azję, ale także wiele innych państw na całym świecie, w tym Stany Zjednoczone i Kanadę.

Zobacz: Zaginął Jack Ma - miliarder i założyciel Alibaba

Podobny zakaz objął platformy WeChat Pay oraz QQ Wallet – czyli systemy płatności należące do firmy Tencent. Czarną listę uzupełniają też inne aplikacje: CamScanner, Tencent QQ, SHAREit, VMate i WPS Office. Ostatnia z tych aplikacji to popularny pakiet biurowy firmy Kingsoft, dostępny także w wersji na komputery osobiste.

Zobacz: Sąd rozstrzygnie czy USA ma w ogóle w prawo zakazywać TikToka

Rozporządzenie wejdzie w życie za 45 dni, więc już po objęciu urzędu przez nowego prezydenta USA. Jak w poprzednich przypadkach, zakaz uzasadniany jest sprawami bezpieczeństwa narodowego.

Tempo rozprzestrzeniania się w Stanach Zjednoczonych aplikacji mobilnych i stacjonarnych oraz innego oprogramowania opracowanego lub kontrolowanego w Chińskiej Republice Ludowej nadal zagraża bezpieczeństwu narodowemu, polityce zagranicznej i gospodarce Stanów Zjednoczonych

podano w uzasadnieniu rozporządzenia, które przedstawił Sekretarz ds. Handlu Stanów Zjednoczonych, Wilbur Ross.

Amerykanie wyrazili też obawy, że zbanowane chińskie aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do wrażliwych danych osobowych użytkowników i przechwytywać je. Mają też umożliwiać Chinom śledzenie lokalizacji pracowników urzędów i służb federalnych oraz zbieranie informacji na ich temat.

Zobacz: Honor zawarł porozumienie z Qualcommem, będzie używał Snapdragonów w swoich telefonach 5G
Zobacz: Stany Zjednoczone banują hurtowo 77 chińskich firm

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Reuters

Przewiń w dół do następnego wpisu