DAJ CYNK

Do 2020 r. prawie wszystkie gospodarstwa domowe będą podłączone do internetu

19.05.2014

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4403

Ważne 2

5

Do 2020 r. gospodarstwa domowe niepodłączone do internetu będą stanowić zdecydowaną mniejszość. Głównym problemem pozostanie prędkość internetu i kapitał niezbędny do poprawy jakości połączeń. Paradoksalnie na przeszkodzie może stać presja ze strony konsumentów domagających się jak najniższych cen.

Do 2020 r. gospodarstwa domowe niepodłączone do internetu będą stanowić zdecydowaną mniejszość. Głównym problemem pozostanie prędkość internetu i kapitał niezbędny do poprawy jakości połączeń. Paradoksalnie na przeszkodzie może stać presja ze strony konsumentów domagających się jak najniższych cen.

Zgodnie z założeniami Europejskiej Agendy Cyfrowej do 2020 roku każdy Europejczyk powinien mieć możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych ma mieć dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s.
>
Problemem nie jest sam dostęp do internetu, tylko jego przepływność, czyli mówiąc potocznie - jego prędkość. Dzisiaj, jeśli chcemy szybko przesyłać informacje, duże pliki informacji, jeśli legalnie chcemy ściągnąć film i go obejrzeć, jeśli chcemy zobaczyć zasoby naukowe, edukacyjne, to chcemy mieć i musimy mieć do tego szybki internet, żeby to do nas przyszło w ciągu paru minut, a nie w ciągu paru godzin - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji.
>
Podkreśla, że w tym zakresie przed całą Europą stoi wiele wyzwań. To przede wszystkim budowa technologii LTE i 4G, która w niektórych krajach jest na początkowym etapie.
>
W wielu krajach jeszcze nie ma dostępu do 4G, a niektórzy, jak Niemcy czy Anglicy, zaczęli już rozmowy na temat 5G. Te inwestycje muszą być, ale żeby one były, to ci, którzy inwestują, muszą mieć poczucie, że robią to z sensem i że mogą mieć odpowiedni kapitał, także pochodzący z dobrych wyników finansowych. Dlatego trzeba stworzyć taką równowagę między stymulacją biznesu w tej dziedzinie a modelami biznesowymi, by nie obciążać nadmiernie firm, które budują nam cyfrową przyszłość - podkreśla były minister administracji i cyfryzacji.
>
Pewne obciążenie dla tych firm może wiązać się z presją ze strony konsumentów na coraz niższe ceny usług. Boni podkreśla, że obniżanie cen usług, nawet przy zwiększaniu ich dostępności, powoduje, że czas zwrotu z danej inwestycji znacznie się wydłuża. To zaś powoduje problemy w firmach inwestujących.
>
Tu potrzebne jest rozsądne myślenie - zarówno o konsumencie, żeby miał jak najlepiej i jak najtaniej, jak i o warunkach dla inwestujących, żeby mieli pieniądze wypracowywane przez siebie na nowe inwestycje - przekonuje Michał Boni.
>


W kontekście realizacji założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej wciąż istotna jest kwestia cyfrowego wykluczenia. Jedna trzecia całego społeczeństwa nie korzysta z internetu. Odsetek ten rośnie, kiedy weźmiemy pod uwagę tylko mieszkańców wsi (41 proc.) lub osoby starsze. Wśród 13,7 mln osób w wieku 50+ z sieci nie korzysta 67 proc., czyli ponad 9 mln osób. Na wykluczenie cyfrowe narażone są również osoby niepełnosprawne (tylko 38 proc. z nich korzysta z internetu).
>
Sporo osób, które mają internet i umieją z niego korzystać, nie używają go, bo nie wiedzą, dlaczego i po co. Trzeba więc zwiększać podaż, ofertę dla ludzi. Wtedy będą rozumieli, ze to się do czegoś przydaje - mówi Michał Boni.
>
Walce z wykluczeniem cyfrowym wśród osób powyżej 50. roku życia służyć mają takie inicjatywy, jak program Latarnicy, w którym wolontariusze uczą osoby starsze tego, jak korzystać z sieci. Według Boniego szansą na zaznajomienie się starszych ludzi z nowymi technologiami może być również wykorzystanie procesu cyfryzacji telewizji.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
37. ~Punk
0

2014-05-19 23:10:07

Do 2020 to pewnie zrezygnuje z internetu i pogorszę im te statystyki.Chwali się bo sam nic nie robi, a reszta czyli mniejsi ISP robią dużo, ale im się kładzie kłody pod nogi.

Odpowiedz

36. ~wiesiu z wólki
0

2014-05-19 22:08:43

w 2020 to będziem śpiewać Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało...

Odpowiedz

35. ~BzykMen
0

2014-05-19 20:39:44

Prawie .... to robi dużą różnicę . Nadejdzie rok 2020 i okażę się że .... SORRY , ale mieliśmy taki klimat i nie dało się , i wyjdzie jak zawsze .

Odpowiedz

0

2014-05-19 17:36:08

Źeby myśleć o szybkich łączach to najpierw trzeba zrobić porządek w planach zagospodarowania przestrzennego. Dzis kaźdy sobie buduje gdzie chce a później problem źe nie ma szybkiego netu.

Odpowiedz

33. ~
0

2014-05-19 16:58:48

cd 32,realne to może być tylko wtedy jeśli całe osiedle będzie chciało to zrobić i za to zapłacić, wtedy mogą to zrobić bez Boniego,ale Boni przepisami prawa tego nie zmieni dla dotychczas wybudowanych bloków,a ich jest większość, nic nie ruszy w temacie bo ustawa musiałaby istnieć bardzo dawno temu żeby to objęło całą Polske, a realia są takie że on obiecuje coś czego nie jest w stanie zrealizowaći kłamie bo jest inteligetnym człowiekiem więc pewnie o tym wie że się tego nie da zrobić

Odpowiedz

32. ~
0

2014-05-19 16:51:24

28,mi w komentarzach już nawet nie chodzi o prędkości netu, tylko o to,że Boniemu nie można wierzyć bo te plany netu w prądzie ja już słyszę od dobrych 15 lat przd różnymi wyborami,jakoś do dziś tego nikt nie zrealizował, a ludzie którzy takie hasła głoszą albo świadomie kłamią albo nie są świadomi że tego nie można zrobić od tak,jest coś co się nazywa prawem i tam są zapisy że ono nie działa wstecz,jeśli przyjmiesz że od 2014 roku zaczną robić net w każdym bloku i mieszkaniu to dotyczyć to będzie TYLKO bloków które będą wybudowane po dacie wejścia w życie ustawy zobowiązującej developerów do robienia podłącza pod net czyli zaliczą się do tego bloki wybudowane w 2014 i później,a znając żółwie tempo pracy rządu PO to możliwe że do końca kadencji to nie wejdzie w życie i ludzie zostaną z piękna pustą obietnicą,a wszystkie bloki wybudowane przed przyjęciem tego nie mają się co łudzić że zrobią net w gniazdkach bo nie zrobią,jedni musieliby się sami organizować ze swoją spółdzielnią a inni jeszcze musieliby się zrzucić na wymianę całej instalacji elekycznej na osiedlu a to kosztuje i może się okazać nieopłacalne, tylko że to ludzie mogą robić bez Boniego,Boni składa Puste Obietnice które może spełni dla co najwyżej paru nowo wybudowanych bloków w Warszawie a cała Polska o tym będzie mogła tylko pomarzyć,to jest nierealne w naszym systemie prawnym

Odpowiedz

31. ~
0

2014-05-19 16:39:31

29,właśnie poruszyłeś sedno, gdyby nie ludzie i protresty to wprowadzili by ACTA po cichu, to rząd sam powinien wiedzieć bez protestów żeby tegeo nie wprowadzać,a jeśli dochodzi do protestów to znaczy że rząd działa przeciwko obywatelom którzy bronią się w taki sposób,a jego tak zwane otwarcie na rozmowy, co miał zrobić, politycy muszą zachować pozory, gdyby powiedział że rozmów nie będzie to byłby w polityce skończony, każdy polityk zawsze ci powie,że trzeba rozmawiać a swoje po cichu będzie robił nawet jeśli to będzie niezgodne z rozmowami,ba,nawet jak poczytasz konstytucje to tam są zapisy o dialogu społecznym czy jakoś tak, gdyby postąpił przeciwko konstytucji mógłby go czekać Trybunał Stanu,już pomijam że kary są mało dla polityków dotkliwe i może by do tego nie doszło ale każda inna partia polityczna by to wykorzystała do zdobycia poparcia, wniosek ? to jego obowiązek być otwartym na rozmowy, nie żadna łaska

Odpowiedz

30. ~pabloki
0

2014-05-19 16:38:54

W 2020 r. to juz będzie takie taki rozwój że będzie coś znacznie lepszego od internetu ( taki internet 2.0).@28 widzisz dokładnie wszystkie posty jakie są napisane pod danym newsem. Masz racje że nie opłaca sie inwestować tam gdzie nie ma zwrotu z inwestycji ale aby ludzie chcieli zapłacić najpierw muszą mieć za co zapłacić( a tu brak usług) a skoro operatorzy nie inwestują ( bo nieekonomicznie ) to jak ludzie mają korzystać nawet jak chcą płacić.

Odpowiedz

29. ~Jakimek
1

2014-05-19 15:47:56

A i jeszcze jedno - sympatia do Boniego to jedno, ale czepianie się ACTA, którego nie wprowadzono dzięki dyskusji publicznej, wobec której był on otwarty i chętnie przyjmował uwagi to już przesada

Odpowiedz

28. ~PRACOWNIK KORPORACJI /''''CYFROWEJ
0

2014-05-19 15:42:55

WITAM... nie jestem tu zarejestrowanym użytkownikiem więc widzę tylko kilka postów ale te co widzę mnie przerażają ...Postaram się wyjaśnić jak to działa w najprostszych słowach: chodzi o kasę .... nie wiem ile lat mają ludzie którzy się tu wypowiadają ale ja pamiętam połączenie przez modem telefoniczny który piszczał przy połączeniu prędkość była 200 do 512 kilo w zależności na to kogo było stać na szybszy internet i bez obrazy ale miałem/mam wrażenie ze internet działa wolniej dziś niż te 10 lat temu. Firmy zajmujące się dostawą internetu nazwijmy tu "korporacjami" miały technologię 5g już jakieś 3-4 lata temu tylko wiedzieli o tym tylko pracownicy. Zapominacie o jednym te wszystkie poziomy czy technologie są uzależnione od MAKSYMALNEJ PRĘDKOŚCI OSIĄGNIĘTEJ W WARUNKACH LABORATORYJNYCH !! a więc pozwolę sobie zacytować wypowiedz które na dziś tu widzę: ~ziutasek: "(...)białe plamy w zasięgu albo zakłócenia" zgadza się !! Tam gdzie jest zasięg to prędkość przesyłu to zwykle KILKANAŚCIE % tego co operator oferuje więc o jakich wy tu technologiach piszecie ?? Do ludzi którzy napisali ten artykuł: jeśli już cytujecie kogoś to nie bójcie się z takich idiotów śmiać (jakie liczby tu są i po co ? każdy wie że postawienie infrastruktury umożliwiającej "wsiom" korzystać z internetu się "im" nie opłaci) a nie wklejacie wypowiedzi z jakiejś gazety na zasadzie drap&drop. Czytałem wiele negatywnych komentów na temat ograniczeń pobieranych danych. Teraz 99% operatorów oferuje internet "mobilny" bez limitów w najwyższych pakietach = ludzie nie bądźcie skąpi !! Kiedyś za internet płaciło się po 200 zł teraz jak jest oferta 25/30 GB w taryfie dziennej gdzie trzeba zapłacić 100-120zł i ma się nieograniczone połączenia z www i dostępem do (najczęściej) YouTube a wy tego potrzebujecie to zapłaćcie a nie bierzecie p

Odpowiedz

27. ~Jakimek
0

2014-05-19 15:41:11

Boni mówił o możliwościach, chce walczyć z wykluczeniem cyfrowym, ale przecież oczywiste jest, że nie przyjdzie do domu każdego Polaka i nie będzie podłączał internetu. A dostęp do 4g czy 5g jest potrzebny i fajnie, że są prowadzone na ten temat rozmowy. Polecałbym także zapoznanie się z dostępnymi dokumentami nt. Pana Boniego zamiast ferowanie oskarżycielskimi wyrokami na temat jego przeszłości, gdyż są one oparte na plotkach i nieprawdzie. Boni rzeczywiście podpisał lojalkę do czego sam się przyznał, ale na nikogo nie donosił

Odpowiedz

26. ~
0

2014-05-19 15:21:32

cytując jedną piosenkęnie zagłosuje na Tuska bo w żadne zmiany nie wierze,nie wierzę w zmiany oblicza,bo nie chce rządzenia Magdy Travel,Boniegoani inwestora z Kataru

Odpowiedz

25. ~
0

2014-05-19 15:11:02

a ja jestem pewien,że do 2020 roku nic się nie zmieni i że Boniemu nie można wierzyć, mamy 6 lat do 2020, przez 6 lat niec powstanie dużo nowych bloków żeby tam zamontowali net w prądzie,a tych bloków które są nie ruszą bo prawo nie działa wstecz i tyle są warte twoje słowa Boni - nic nie są warte

Odpowiedz

24. ~
-1

2014-05-19 15:04:29

byłem przeciwnikiem PiSu ale im bardziej dostrzegam jak absurdalnie rządzi PO że ludzie są mniej ważni od robaczków które mają większe prawa niż ludzie,jak się czyta że Ikonowicz który się temu sprzeciwiał miał iść do więzienia i że nie dostał ułasawienia od Prezydenta PO tylko z wniosku Naczelnika więzienia zwolnili go wcześniej to coś tu jest nie tak i rząd nie umie rządzić,a teraz idą po Miliony do EUro Parlamentu,a za co ? zrobili coś dobrego dla ludzi żeby ci na nich gosowali ? nie, trzeba iść na wybory i głosować na wszystkie inne partie poza PO która psuje kraj i daje zwierzątkom większe prawa od tych praw dla ludzi, tym ludziom z PO trzeba pokazać co myślimy i na nich nie głosować tylko na obojętnie kogo oprócz PO,niech zrozumieją że ludzie mają ich dość skoro nic nie robią, bo jak znowu wejdą to będzie korzyść dla nich a nie dla ludzi

Odpowiedz

23. ~gordon
0

2014-05-19 15:02:13

o czym on mowi? co oni mogą mi zaproponować? internet z vectry z której 2 lata temu zrezygnowalem z powodu ciągłych awarii, mało tego vectra chciała mnie wydymać na dużą kase za rzekomą kare za zrezygnowanie z ich usług... jaką moge mieć alternatywe: aero2 albo tmobile z limitami.. boni pieprzysz głupoty wciskasz kit wyborczy... ale pamiętaj, my pamiętamy o ACTA... roliczymy cie przy urnie wyborczej

Odpowiedz