DAJ CYNK

Co trzeci Polak używa smartfonu tylko jako telefonu [wideo]

21.01.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5

Ważne 2

0

30 proc. właścicieli smartfonów w Polsce nie łączy się z Internetem. Tymczasem w tym roku ich globalna sprzedaż sięgnie 1 mld, co oznacza, że pod koniec 2013 roku w użytku będzie już blisko 2 mld smartfonów.

30 proc. właścicieli smartfonów w Polsce nie łączy się z Internetem. Tymczasem w tym roku ich globalna sprzedaż sięgnie 1 mld, co oznacza, że pod koniec 2013 roku w użytku będzie już blisko 2 mld smartfonów.

Jak wynika z raportu TMT Predictions 2013 firmy doradczej Deloitte, w tym roku jeden na pięciu właścicieli smartfonu na świecie nie połączy się z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi. A to oznacza, że 400 milionów smartfonów będzie wykorzystywane jedynie w podstawowym zakresie. W Polsce, jak pokazują dane, sytuacja jest jeszcze gorsza: co trzeci Polak używa smartfonu tylko jako telefonu.

Przede wszystkim jest to kwestia braku świadomości lub faktu, że niektórzy w ogóle nie planują wykorzystania innych funkcjonalności. Równie istotna jest kwestia kosztów. Duża część osób wciąż nie jest przekonana, jak są skonstruowane taryfy telekomunikacyjne, jeśli chodzi o dostęp do internetu - mówi Newserii Maciej Klimek, ekspert Deloitte.

Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę badania w 15 krajach na świecie, od 26 do 60% użytkowników telefonów komórkowych dostało w ciągu ostatniego roku rachunek wyższy niż oczekiwali. Tymczasem już w tym roku nawet 100 operatorów komórkowych będzie proponować ofertę typu AYCA (ang. all-you-can-app), czyli korzystanie z aplikacji bez ograniczeń w zamian za stałą, miesięczną opłatę. Przy czym - w ocenie Deloitte ? ceny usług typu AYCA będą się kształtować od zera do kilkudziesięciu dolarów miesięcznie. Facebook był najbardziej pożądanym serwisem w ubiegłym roku w 12 przebadanych krajach (oprócz Rosji i Japonii), na drugim miejscu znalazł się YouTube.Smartfony i tablety, które zrewolucjonizowały nie tylko rynek telekomunikacyjny, ale także medialny i technologiczny, nie wyprą z niego komputerów osobistych. Jedno z naszych przewidywań pokazuje, że mimo iż sprzedaż telefonów i tabletów w tym roku po raz pierwszy sięgnie 1 mld sztuk, to jednak komputery osobiste nadal będą się trzymały bardzo mocno - mówi ekspert Deloitte. I podkreśla: Szacujemy, że wciąż większość czasu poświęconego na korzystanie z Internetu, czy to na pracę czy na rozrywkę, będzie miała związek z wykorzystaniem komputerów osobistych stacjonarnych i laptopów. Tablety i smartfony mimo wszystko będą w mniejszości.

W tym roku komputery, których liczba sięgnie 1,6 mld, generować mają ponad 80% ruchu w Internecie mierzonego w bitach. Co więcej, w dalszym ciągu ponad 70% godzin spędzanych przy różnego rodzaju urządzeniach przetwarzających dane (PC, smartfonach, tabletach) przypadać będzie właśnie na nie. Ale coraz częstsza obecność w Internecie spowoduje też, że więcej spraw, w tym także tych dotyczących finansów, załatwiać będziemy za pośrednictwem komputera, a w parze pójdzie jeszcze większa wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa. W tym roku aż 90% haseł generowanych przez użytkowników będzie, w ocenie Deloitte, podatnych na ataki hakerów.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się