DAJ CYNK

Polacy w światowej czołówce. Mamy lepiej niż Niemcy

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

W Polsce na tle świata dostęp do internetu jest bardzo tani. Analitycy firmy Picodi sprawdzili cenniki 364 dostawców internetu w 85 krajach świata i stworzyli ranking państw z najbardziej i najmniej przystępnym cenowo dostępem do sieci. 

W raporcie firmy Picodi Polska uwzględniono oferty nielimitowanego dostępu do internetu przez światłowód bez dodatkowych usług jak np. telewizja czy telefonia komórkowa. Miara porównawczą jest uśredniony abonament zapewniający dostęp do sieci z prędkością 100 Mb/s.

Z danych Picodi.com wynika, że oferta 100 Mb/s występuje w ofertach dostawców internetu najczęściej – bo w 74 z 85 analizowanych krajów. W takich krajach jak Chiny, Hiszpania, Francja czy Singapur najwięksi dostawcy internetu już nie oferują dostępu do sieci o tak niskiej przepustowości.

Za komfortowe 100 Mb/s najwięcej muszą płacić mieszkańcy Norwegii (średnio 76,4 euro miesięcznie), Islandii (59,5 euro) oraz Australii (58,3 euro). Wysokie rachunki za internet płaca nie tylko mieszkańcy uprzemysłowionych, bogatych państw – w pierwszej dziesiątce znalazły się też takie kraje jak Portoryko (47,3 euro), Kostaryka (44,6 euro) czy Nikaragua (44,5 euro). W nich siła nabywcza pieniądza jest niższa, więc tym bardziej są to kwoty znacznie obciążający budżet.

Z kolei najniższe ceny za prędkość 100 Mb/s odnotowano w Rosji (5,3 euro), Ukrainie (5,6 euro) oraz Rumunii (6,1 euro). Niewiele też płacą internauci w Wietnamie (6,4 euro), Mołdawii (7,2 euro) czy Indiach (8,1 euro).

Polska uplasowała się w dolnej połowie rankingu – za 100 Mb/s płacimy średnio 11,7 euro miesięcznie. Analitycy Picodi dodają przy tym, że w naszym kraju najczęściej występującą prędkością w ofertach największych dostawców internetu jest 600 Mb/s, którego średnia cena wynosi 15,5 euro na miesiąc.

Jaki internet za 90 zł?

Firma Picodi sprawdziła też, na jaką prędkość internetu można liczyć, przeznaczając na ten cel do 20 euro miesięcznie (ok. 90 zł). Z zestawienia wypadły 34 kraje, głównie z Europy Zachodniej, ale też Kanada, RPA, Japonia, Australia czy Nowa Zelandia. W tych krajach najwięksi dostawcy nie oferują internetu w takim przedziale cenowym.

Na szczycie tego rankingu znalazła się Łotwa, gdzie w cenie poniżej 20 euro można dostać prędkość 1,2 Gb/s. Polska dzieli drugie miejsce aż z 13 innymi krajami, gdzie poniżej tej kwoty oferowana jest prędkość 1 Gb/s. W tej grupie krajów są m.in. Węgry, Litwa, Słowacja i Ukraina.

Ile kosztuje internet 1 Gb/s?

Według danych Picodi.com gigabitowy internet w ciągu 4 lat potaniał na świecie średnio o 15% (w Polsce – o 14%). Zwiększyła się także o połowę liczba krajów, gdzie taka prędkość jest oferowana na rynku.

W wielu państwach tak szybki internet dostępny jest tylko dla nielicznych: na Filipinach, Kostaryce, w Paragwaju, Peru i Wenezueli dostęp do internetu z prędkością 1 Gb/s kosztuje około 100 euro lub więcej.

W Polsce 1 Gb/s jest dostępny już od 15,3 euro (69 zł) miesięcznie. Najmniej za abonament 1 Gb/s płaci się w Ukrainie (7,8 euro miesięcznie), Rumunii (8,7 euro) i Rosji (9,7 euro).

Zobacz: Najszybszy Internet 5G wciąż jest w Plusie. Tak było w październiku
Zobacz: Kto ma najszybszy internet w Polsce? Tak było w październiku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, Picodi.com

Źródło tekstu: Picodi Polska