DAJ CYNK

Carlos Slim składa ofertę na KPN

09.08.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3966

Ważne 3

2

America Movil złożyła ofertę przejęcia operatora KPN. Koncern należący do Carlosa Slima zaoferował 35-procentową premię względem aktualnego giełdowego kursu holenderskiego telekomu.

America Movil złożyła ofertę przejęcia operatora KPN. Koncern należący do Carlosa Slima zaoferował 35-procentową premię względem aktualnego giełdowego kursu holenderskiego telekomu.

America Movil posiada już 29,77% akcji KPN od zeszłego roku. Za pozostałe oferuje w sumie kwotę 7,2 mld euro. Analitycy uważają, że ruch ten jest związany z decyzją KPN o sprzedaży niemieckiego E-Plusa hiszpańskiej Telefonice O2. Bez tego aktywa zwrot wcześniejszej inwestycji America Movil mógłby stać pod znakiem zapytania.

Zobacz: Niemcy: O2 przejmuje E-Plus.

KPN to holenderski operator narodowy, który jest największym graczem na rynku stacjonarnym i komórkowym w swoim kraju. Dodatkowo, ma trzecie największe sieci komórkowe w Niemczech i Belgii. 2012 rok zakończył z przychodami na poziomie 12,7 mld euro i bazą 45,1 mln klientów.

America Movil ma 328 mln klientów w 18 krajach w Ameryce Południowej i Północnej. Jej przychody w 2012 roku osiągnęły poziom 61,5 mld dolarów. Analitycy sugerują, że potrzeba zaciągnięcia kredytu na zakup KPN negatywnie odbije się na ocenie finansowej kondycji telekomu.

Źródło tekstu: Wall Street Journal, wł

Komentarze
Zaloguj się
25. ~medyk do Koval
0

2013-08-12 10:14:31

Ja mam wszystkich operatorow. w Stuttgarcie fatalnie dziala Vodafone. Paradoksalnie BASE dziala tak jak Telekom ( Porsche i inne firmy maja telekom) i siec sie zapycha, leca po Half Rate, Ale masz racje. E Netze a D Netze to raczej roznica. Raczej, bo mam karte Fonic i predkosc mobilnego Netu bije LTE Vodafonowe na glowe

Odpowiedz

24. ~Koval
0

2013-08-12 09:20:57

medyk: nie zgodze sie z Twoja opinia ze w Niemczech jakosc sieci jest fatalna. Wydaje mi sie, ze masz na mysli jakosc najtanszych operatorow czyli e-plus (base), na sieci ktorego wisza najtansi dyskontowi operatorzy typu blue, aldi itp. Tu sie zgodze, ale to trzeba porownywac razem z polskim play. Ja tez korzystam prywatnie z tego, bo prywatna rozmowa jak sie przerwie to nie jest tak zle. Gorzej jak sie biznesowe rozmowy rwa, dlatego w biznesie uzywam t-mobile.de. Jezeli o jakosc sieci to niebo i ziemia. Internet LTE (oczywiscie nie wszedzie), jakosc rozmow, zasieg - wszystko tip top. Tylko, ze oni lkosztuja :-) conajmniej 2 albo 3 razy wiecej niz inni. Ale plus w Polsce tez nie jest tani. A i inni nie maja lepszej sieci i ofert.

Odpowiedz

23. ~Koval
0

2013-08-12 08:47:58

@9 - nie widze w tym taniosci. W Niemczech za no-limit place 19,95?, za 5GB danych na miesiac 15? wszystko bez umowy. Nie powiem ile zarabiam, ale wiedz, ze moje netto jest to wielokrotnosc sredniej pensji brutto w Polsce.

Odpowiedz

22. ~do la vie change avec T-mobile
0

2013-08-11 22:26:35

@21: takie monopole jakie stworzyli np. Carnagie czy Rockefeler lub G.P Morgan.

Odpowiedz

21. ~do la vie change avec Orange
0

2013-08-10 23:00:01

medyk: Ale ta neokonsolidacja to raczej nowy monopol. Nowy Trust. Nie wiem, ale cos czuje ze historia zatacza kolo. Monopole i regulacje robią swoje. Korporacje odpuszczaja Zreszta w momencie wyjscia z PL Vodafone zreflektowalem sie, ze marz w tej branzy przyzwoitych juz nie ma...

Odpowiedz

20. ~medyk
0

2013-08-10 22:56:50

Witku, tylko przeciez patrzac na strukture budowy sieci i koszty z nia zwiazane...zastanawiam sie do czeego to wszystko prowadzi. Piszesz o subsydiowaniu skrosnym, no ok, ale cale Networks na przyklad wydaje mi sie to wbrew nowomowie ciecie kosztow i usuwanie stacji bazowych dublujacych sie, A przeciez do budowania pojemnosci sieci potrzebne sa nowe lokalizacje, nowe btsy, nowe raadiolinie, nowe tysiace km swiatlowodow, tysiace innych elementow infrastruktury... to wszystko kosztuje ogromne pieniadze. Idac w glosowe ryczalty, nie wazne jaki by ten interconnect nie byl - nie da sie. Nie da sie zrobic inwestycji i utrzymac marzy. wiec paradoksalnie bedzie gorzej, bo... po co maja telekomy rozwijac infrastrukture jak to nie bedzie sie oplacalo? W Niemczech jakosc transmisji danych jest fatalna w porownaniu do PL.

Odpowiedz

19. WitekT
0

2013-08-10 17:34:20

medyk: moim zdaniem w niemałej mierze odpowiada za to krossubsydiowanie transmisji danych połączeniami głosowymi. Można powiedzieć, że 80% ruchu w sieciach mobilnych to transmisja danych, a 20% to głos. Z przychodami jest zupełnie na odwrót. Z kolei w USA transmisja nie jest tania, za to tanie są rozmowy (no, to po części wynika z RPP, a nie CPP jak mamy w Europie).

Odpowiedz

18. ~medyk
0

2013-08-10 17:31:02

konsoliduje bo ma pieniadze. Tak w ogole zastanawiam sie nad tym co spowodowalo taki kryzys w branzy gsm w Europie. Ta branza zlote lata ma za soba. Najpierw byly super dochody z polaczen glosowych i smsow. Teraz dzieki konkurencji ceny uslug podstawowych spadly a uslugi internetowe by je oferowac wymagaja ogromnych miliardowych inwestycji. Miliardy skads trzeba brac by kupic sprzet...a tu kryzys..i klops.

Odpowiedz

17. ~la vie change avec Orange
0

2013-08-10 15:56:33

drogi medyku ale Carlos konsoliduje rynek w sensie całej UE. Francja, Holandia, Belgia Niemcy, Austria i inne rynki

Odpowiedz

16. ~medyk
0

2013-08-10 15:17:45

tylko na tym rynku po konsolidacji bedzie drozej. Slim zbudowal swoja potege na stawkach interkonnektowych w meksyku. po przejeciach bedzie drozej..i tyle,

Odpowiedz

15. ~la vie change avec Orange
0

2013-08-10 12:55:24

warto dodać jeszcze, że coraz głośniej mówi się o tym, że francuski SFR pójdzie pod młotek. Jednym z kandydatów do kupna jest właśnie America Móvil. To samo się tyczy Portugal Telecom z którego chcą wyjść obecni inwestorzy. czy Telekom Serbija, a także Telekom Slovenije. Może to Slim będzie tym upragnionym konsolidatorem rynku ?

Odpowiedz

14. ~medyk
0

2013-08-10 10:58:14

nie zapominajcie o jakosci polaczen, w PL jest wyzsza, w prepaid w DE jest takt minutowy od lat. A predkosc internetu w DE porazka w porownaniu do PL

Odpowiedz

13. goral2099
1

2013-08-10 09:45:37

Ale czy ja narzekam? Mi jest dobrze. :) Zauważam tylko fakt. Że nie wpadam w euforię to od razu narzekam? ;)

Odpowiedz

12. ~
0

2013-08-10 09:38:35

jezeli ktos podczas porwynywania kosztu polaczen do zarobkow, twierdzi ze polaczenia sa drogie. To jest na to dosc proste rozwiazanie. Trzeba zwiekszyc zarobki :)

Odpowiedz

10. goral2099
0

2013-08-10 09:12:21

9: Z tym bardzo tanim to bym nie przesadzał - jest tanio, normalnie wreszcie. :) Ceny mobilnego netu jak na zachodzie a po ostatnim "ataku" Nju rozmowy mamy tańsze. Ale w stosunku do naszych zarobków i tak mamy drogo.

Odpowiedz