DAJ CYNK

Będzie niższy podatek na e-booki. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o VAT

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2579

Przedstawiony pod koniec ubiegłego tygodnia projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT ujednolici stawkę podatkową dla wydawnictw, które do tej pory nie mieściły się w katalogu objętym stawką 8%. Dotyczyć to ma e-czasopism, e-booków oraz książek, które nie miały symbolu ISSN.

Wydawnictwa, które nie mają symbolu ISSN objęte są obecnie 23% stawką podatku VAT. Dotyczy to między innymi e-booków. MInisterstwo Finansów chce, aby podatkiem VAT w wysokości 5% objęte zostały wszelkiego rodzaju książki, niezależnie od formy wydania, czyli papierowe, drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, a także w wersji elektronicznej.

Wyrównane mają być także stawki podatku VAT, którym objęta jest prasa. Podatek w przypadku wszystkich e-czasopism, gazet, dzienników i magazynów ma wynosić 8%. Stawką taką są obecnie objęte wydawnictwa prasowe, które mają symbol ISSN. O ujednolicenie stawek podatkowych od lat zabiega Izba Wydawców Prasy.

- Niestety, dotychczasowe postulaty obniżenia stawek podatku VAT dla prasy i książki elektronicznej, pomimo pozytywnego nastawienia Ministerstwa Finansów, nie mogły stać się obowiązującą normą, ze względu na dyrektywę UE. Kwestię nierównego traktowania tych samych de facto dóbr - książki i prasy zauważyła KE, która już w "Strategii jednolitego rynku" zasygnalizowała potrzebę zmian - powiedział Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Komisja Europejska przygotowała pod koniec 2016 roku projekt dyrektywy pozwalającej państwom członkowskim Unii Europejskiej na zrównanie stawek podatku VAT dla prasy i książek elektronicznych do poziomu, który obowiązuje w przypadku ich drukowanych odpowiedników. Gdy propozycje zmian dotarły do Rady Europejskiej, ugrzęzły tam na jakiś czas z powodu sprzeciwu Czech (wymagana była jednomyślność państw członkowskich). Nasi południowi sąsiedzi po kilkunastu miesiącach zmienili zdanie i projekt dyrektywy został przyjęty 2 października 2018 roku, natomiast kilka dni temu został przyjęty ostateczny kształt dyrektywy. Przepisy regulowane dyrektywą zaczną obowiązywać 14 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

Jeśli natomiast chodzi o zmiany w polskich przepisach o podatku VAT, powinny one wejść w życie na początku kwietnia 2019 roku.

Zobacz: Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne
Zobacz: Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu