DAJ CYNK

Najlepsze czytniki, którym komiks i manga nie są straszne

Michał "Isand" Świech

Rankingi

Co jakiś czas w telewizji pojawia się jakaś „gadająca głowa”, która grobowym głosem oznajmia, że coraz mniej ludzi czyta. Zwykle jednak wszelkie statystyki dotyczące czytelnictwa ograniczają się do książek. Rzadko kiedy ktokolwiek w mediach tradycyjnych pochyla się nad komiksem. A o mangowej kresce to już nie wspomnę.

Ale od czego mamy Internet? TELEPOLIS.PL postanowił zebrać i ocenić dziesięć najpopularniejszych aplikacji do mang oraz komiksów.

Komiksy:

Zacznijmy od aplikacji przeznaczonych fanom zachodnich komiksów. Nie oznacza to oczywiście, że fani azjatyckiej kreski nie znajdą nic dla siebie, większość z poniższych aplikacji jest też do nich przystosowana w mniejszym lub większym stopniu.

1. Comic Screen

Comic Screen nie bez przyczyny aplikacja może się pochwalić wysoką oceną 4,7 w Google Play. Bardzo ciekawą opcją jest wyświetlanie stron w formie tymczasowego przycięcia. To doskonałe lekarstwo na duże marginesy. Sam interfejs jest bardzo prosty, czasem wręcz toporny. Niektórzy użytkownicy narzekają na brak możliwości personalizacji. Ale jest najbardziej intuicyjny ze wszystkich aplikacji służących do czytania komiksów. Comic Screen działa bardzo szybko, nigdy nie mamy takiej sytuacji, że musimy czekać w nieskończoność na załadowanie się strony.

Aplikacja jest darmowa. Pobierzemy ją tutaj

Ocena końcowa: 5/5

2. Astonishing Comic Reader

Wysoko postanowiłem ocenić również Astonishing Comic Reader. W przeciwieństwie do Comic Screen, ta aplikacja jest idealna dla estetów. Otrzymujemy bardzo ładny i schludny interfejs, a także… możliwość tworzenia własnych tapet opartych na komiksach. O ile aplikację możemy pobrać bez opłat, to możliwe są zakupy wewnątrz niej. Kupić możemy nie byle co, bo możliwość trzymania ulubionych komiksów w chmurze. Kolejny plus to możliwość oznaczenia, na której konkretnie stronie skończyliśmy czytać. Wadą jest niestety bardzo mała liczba obsługiwanych formatów.

Ocena końcowa: 4/5 Aplikacje pobierzemy tutaj

3. Challenger Comics Viewer

Challenger nazywa się tak nie przez przypadek, on naprawdę rzuca wyzwanie innym aplikacjom. W jaki sposób? Jest w pełni darmowy, a do tego obsługuje właściwie wszystkie formaty plików. Wspiera również FTP. Jest również dostępny tryb wspierający stabilność obrazu, to tak na wypadek jakbyśmy czytali np. jadąc autobusem. Niestety… nie wszystko jest tak różowe jak byśmy chcieli. Często pojawiają się błędy, a użytkownicy zgodnie twierdzą, że jakość obrazu jest jednak nieco niższa niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Aplikację pobierzemy tutaj

Ocena końcowa: 3/5

4. Perfect Viewer

Kolejna darmowa aplikacja, która zdążyła zgromadzić liczne grono fanów. Niestety, ja do nich nie należę. Owszem, obsługuje naprawdę wiele formatów, a po instalacji dodatkowego pluginu mamy dostęp do FTP oraz do chmury, ale wady są naprawdę widoczne. O jakich mówię? Brak możliwości dopasowania rozmiaru strony do naszego urządzenia, a pobieranie czegokolwiek potrafi zająć całe wieki. Jednocześnie aplikacja jest zbyt czuła, możemy przewrócić stronę już po bardzo delikatnym dotknięciu. Z drugiej strony aplikacja obsługuje Chromecast oraz czytanie od prawej do lewej.

Aplikację pobierzemy tutaj

Ocena końcowa 2,5/5

5. ComiCat

Na sam koniec jedyna płatna aplikacja w zestawieniu. Bardzo trudno mnie przekonać do wydania pieniędzy na aplikację mobilną, nawet jak to tylko jeden grosz. Nie mam pojęcia czemu, podobne zjawisko nie zachodzi w przypadku programów komputerowych. Ale tutaj doskonale rozumiem tych, którzy zapłacili.

Aplikacja obsługuje właściwie wszystkie formaty dokumentów. Jako jedna z niewielu aplikacji obsługuje możliwość utrzymania odpowiedniego przybliżenia przez cały rozdział. Nie musimy tego robić co stronę. Z drugiej strony, rzadko kiedy ta opcja jest potrzebna. Po prostu nie ma żadnych problemów ze skalowaniem. Aplikacja zapewnia również wsparcie dla karty SD oraz synchronizację z chmurą. ComiCat tworzy nam również wirtualną półkę, gdzie wszystko jest ładnie posegregowane. Fani mangi będą zadowoleni z możliwości czytania od prawej do lewej, natomiast rodzice z opcji… blokady rodzicielskiej.

Za to wszystko przyjdzie nam zapłacić 13,99 złotych. Aplikacja dostępna jest tutaj

Ocena końcowa 5/5

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News