DAJ CYNK

Dostawcę platformy do aukcji 5G poznamy w tym miesiącu. Nie wiadomo ile potrwa sama aukcja

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3941

aukcja sieci 5G UKE

Serwis Telko.In przytacza słowa prezesa UKE z konferencji Digital Summit na temat przetargu dotyczącego platformy do obsługi aukcji częstotliwości sieci 5G. Ile potrwa sama aukcja? UKE optymistycznie mówi, że niedługo. Zdania operatorów są... różne.

Do końca października zostanie rozstrzygnięty przetarg na platformę do obsługi aukcji częstotliwości sieci 5G. Stanęły w nim dwa przedsiębiorstwa - Portugalski OMIP oraz austriacki Martes Specure. Obie firmy życzą sobie mniej niż wydać planował Urząd. Odpowiednio 521 tys. złotych oraz 478 tys. złotych, podczas gdy budżet UKE to 679 tys. złotych. Obie firmy zajmują się na co dzień dostarczaniem podobnych systemów, ale to OMIP jest bardziej znany w Polsce jako dostawca systemu do aukcji LTE w 2014 roku. Wówczas system kosztował 515 tys. złotych.

Zobacz: CERT Orange ostrzega: cyberprzestępcy „wędkują” w sieci na potęgę!
Zobacz: Miniterstwo Zdrowia pracuje nad zmianą norm PEM

Według planów UKE aukcja ma ruszyć w grudniu, ale prezes Urzędu zaznacza, że nie będzie to 23 grudnia. Ile potrwa aukcja? UKE chcę ją zakończyć szybko, na długo przed 30 czerwca. Mieliśmy okazję zapytać o to przedstawicieli operatorów i tutaj zdania są podzielone. Jedni uważają, że aukcja może potrwać długo i skończyć się znacznie później niż 30 czerwca. Inni z kolei chcieliby zakończyć sprawę szybko. Wiele będzie zależało od tego, czy do aukcji staną faktycznie tylko głównie operatorzy, czy firmy mające na celu sztuczne przedłużanie aukcji, jak miało to miejsce ze spółką NetNet przy okazji aukcji LTE.

Zobacz: Samsung Galaxy Fold - jak ja go pragnę! Miałem hejtować, nie potrafię

Prezes UKE poruszył też temat częstotliwości 26 GHz. Urząd mógłby ją rozdysponować znacznie wcześniej, ale na chwilę obecną nikt nie jest nią zainteresowany. Operatorzy niewiele, o ile w ogóle cokolwiek, zyskaliby świadcząc na niej komercyjne usługi. To częstotliwość głównie do zastosowań przemysłowych, ale przemysł jak na razie nie do końca wie, jak wykorzystać jej możliwości.

Zobacz: Znamy ocenę ryzyka wdrożenia sieci 5G. Raport NIS ujrzał światło dzienne

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: TELKO.IN; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu